Ceny usług dietetycznych w Polsce 2023

Avatar photo
dietetyk

UWAGA – na tej stronie – LINK – znajdziecie nową wersję raportu!

Zapraszamy do dziewiątej edycji corocznego raportu o tym, jak kształtują się ceny oraz oferta dietetyczna poradni w Polsce. Od kilkunastu miesięcy naszą gospodarkę trapi rosnąca inflacja. Odcisnęła one silne piętno na cenach większości usług. Nie ominęła również rynku dietetycznego. O wszystkich zmianach dowiecie się z poniższego artykułu.

Ile kosztuje dietetyk w 2023 roku?

Ceny usług dietetycznych poszły w górę. W tym roku jednak zmiany dotyczyły przede wszystkim wizyt i to tylko w niektórych gabinetach. Ile dietetyk kosztuje obecnie?

Nazwa usługiMedianaŚredniaMinimumMaksimum
Konsultacja wstępna155 zł164 zł80 zł300 zł
Konsultacja kontrolna100 zł118 zł50 zł300 zł
Jadłospis 7-dniowy150 zł163 zł70 zł300 zł
Jadłospis 14-dniowy220 zł243 zł150 zł450 zł
Pomiary ciała50 zł62 zł30 zł100 zł
Metodologia badania w stopce artykułu, dane na dzień 10.01.2023

Tak jak roku temu, znacząca ilość poradni zdecydowała się na podwyżkę cen wizyt wstępnych i kontrolnych. Wyłącznie bardzo rzadkie wyjątki zdecydowały się cenę obniżyć. Co również warto zaznaczyć, różni się poziom zmian cen. Sięga od skromnych kilku procent do nawet kilkuset procent.

Chociaż dietetycy przez okres trwania pandemii mieli problem z pustkami w gabinetach, to tak jak w 2021 roku nie stwierdziliśmy dużej ilości likwidacji działalności. Wręcz przeciwnie – niektóre centra medyczne wznowiły współpracę z dietetykami.

Szukasz kodu rabatowego lub zniżki do sprawdzonych dietetyków? Mamy do polecenia świetnych specjalistów zrzeszonych w Klubie dla Dietetyków Dietetycy.org.pl. Listę znajdziesz tutaj: LINK

Standardowa cena usługi dietetycznej

Można zauważyć, że wspomniany rozdźwięk w podwyżkach cen przełożył się na nieco większe niż rok temu zróżnicowanie cen wizyt w gabinecie. Pokazuje to poniższy graf:

Zatem, o ile wzrosły ceny usług w cenniku dietetyków?

Rok temu raportowaliśmy, że wszystkie bez wyjątku główne usługi dietetyczne drożały. W tym roku jest (tu zaskoczenie!) nieco inaczej. Faktycznie wzrost podstawowej usługi – wizyty wstępnej i kontrolnej poszły w górę, jednak w porównaniu z rynkową inflacją raportowaną przez GUS – nie aż tak dużo, jak można by było się spodziewać.

Brak jest natomiast istotnych zmian w przypadku układania diet. Jeśli chodzi o pomiary antropometryczne, jest nawet spadek. Z czego to się bierze? Przede wszystkim widać wyraźny trend w odchodzeniu od oferowania diet bez wizyt. Tutaj właśnie tkwi sekret tego fenomenu. Coraz częściej dietetycy decydują się raczej na sprzedaż gotowej diety w formie e-booka (nie braliśmy tego pod uwagę w naszym raporcie) niż układają dietę bez tradycyjnej wizyty i rozmowy.

Dynamika zmian średniej ceny:

  • Konsultacja wstępna: +9,6%
  • Konsultacja kontrolna: +16,6%
  • Jadłospis 7-dniowy: -0,6%
  • Jadłospis 14-dniowy: -2,0%
  • Analiza składu ciała: -13,3%

Widać coraz mocniejszy akcent na długofalową współpracę z pacjentem. Częściej spotkać można już pakiety wielu wizyt.

Online? Offline? Różnice się zacierają

W trakcie lockdownu rynek medyczny przeżywał rewolucję w przechodzeniu na teleporady. Przez wiele lat ta usługa była traktowana przez dietetyków jako produkt gorszej jakości lub w najlepszym wypadku po macoszemu.

Dzisiaj jest inaczej. Większość poradni oferuje porady online i nie odbiegają one cenowo od porad w gabinecie. Z tego powodu po raz pierwszy zdecydowaliśmy się nie uwzględniać teleporady jako oddzielnej pozycji w raporcie.

Jest też drugi powód. Konkurowanie ceną w usługach online mija się z celem z uwagi na konkurencję od agencji rządowych. Mowa o konkurencji w postaci darmowych, gotowych diet DASH NFZ (ponad pół miliona użytkowników) oraz darmowych porad online NCEZ należącego do NIZP-PZH (ponad 9 tysięcy bezpłatnych konsultacji dietetycznych w samym minionym roku).

Koniec pandemii

Wiele branż, w tym dietetyczna, były mocno dotknięte przez lockdowny. Rok 2022, szczególnie jego druga połowa pokazała, że zaczynamy wracać do bardziej przewidywalnej sytuacji.

Chociaż popyt na usługi dietetyczne nie bije rekordów, sądząc po wyszukaniach w google, to kryzys roku 2020 jest już za nami.

Źródło: google trends, wyszukania frazy „dietetyk” – Polska

Jaka będzie dalsza reakcja dietetyków na rosnącą inflację?

Wysoka inflacja ma trwać zdaniem większości ekonomistów jeszcze przez wiele miesięcy. Problemem dalej będą koszty prowadzenia działalności (wynajem, media, składki zdrowotne, płaca minimalna). Wciąż jest to zagrożenie dla gabinetów, które do tej pory osiągały niskie przychody.

Wydaje się niemal pewne, że w przyszłorocznym raporcie ponownie w wyniku inflacji będziemy widzieli wzrosty cen.

Zobacz również

Czy regulacja zawodu dietetyka wpłynie na ceny usług?

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych wciąż jeszcze nie wszedł w życie. Dla osób z dyplomem przez długi czas był traktowany jako szansa na mniejszą presję od osób niewykwalifikowanych i oferujących diety w cenach bardzo niskich. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obecnie dostęp do darmowych diet nie jest trudny i korzyść będzie raczej po stronie bezpieczeństwa pacjenta, nie zaś poradni dietetycznych. Z drugiej strony pojawią się obowiązki (rejestracja, edukacja), które podniosą koszty i czasochłonność działalności poradni.

Długofalowa współpraca dietetyczna

Ponownie powtórzył się ten trend, który stał się normą. Nie zdziwcie się więc, że część poradni nie zaoferuje już diety 7-dniowej, 14-dniowej – ale często standardem jest minimalna współpraca trwająca miesiąc, a nawet kwartał. Bardzo często taki przypadek odnosi się do dietetyków, którzy mają wyrobioną markę własną (długie doświadczenie, popularną poradnię, bądź są mikroinfluencerami).

Tym samym powoli z rynku znikają diety krótkie. Jeszcze niedawno bardzo popularne było oferowanie diet weekendowych, czy nawet dobowych. Teraz nie ma ich już prawie w ogóle. Są natomiast na przykład pakiety dla nowożeńców, pakiety wegetariańskie, bardzo popularne diety dla par, rodzin i inne.

Podsumowanie

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka wynosi 164 zł (wizyta wstępna) i 118 zł (wizyta kontrolna)

Ile kosztuje ułożenie jadłospisu?

Koszt jest zróżnicowany w zależności od popularności danej poradni oraz czasu trwania diety – diety indywidualne tygodniowe kosztują przeciętnie 163 zł, zaś 2-tygodniowe 243 zł.

Czy porady dietetyczne online są tańsze?

Porady online obecnie nie odbiegają cenowo od tradycyjnej konsultacji wstępnej w gabinecie, jednak nie zawierają pomiaru składu ciała – co sprawia, że ich opłacalność dla pacjenta jest porównywalna z wizytą w gabinecie. Niemniej różni się to w zależności od polityki cenowej konkretnych poradni.

Gdzie można znaleźć kody rabatowe do dietetyków?

Kody rabatowe do kilkudziesięciu poradni dietetycznych z całej Polski znajdziecie na tej stronie: https://dietetycy.org.pl/kody-rabatowe-do-dietetykow/

Jak ustalać ceny usług dietetycznych? Darmowy kurs dla dietetyków

Drogi dietetyku, jeśli jeszcze nie dołączyłeś do Klubu Dietetycy.org.pl – serdecznie zapraszamy. Specjalnie dla Ciebie tworzymy miejsce w sieci, w którym możesz porozmawiać z innymi osobami z branży bez szumu informacyjnego i reklam. Znajdziesz tam również darmowy kurs o tym, jak budować i promować gabinet. Jedną z sekcji jest ustalanie cen. Dostaniesz się do niego przez ten LINK.


* Raport został przygotowany na stałej próbie 50 gabinetów dietetycznych. Z zestawienia usuwane są ceny promocyjne oraz ceny przekraczające trzykrotność mediany i niższe niż 1/3 mediany.