Czy kwas alfa liponowy należy przyjmować z jedzeniem, czy na pusty żołądek? Odpowiadamy

kwas alfa liponowy

Kwas alfa liponowy jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Został odkryty w 1937 roku i początkowo był zaliczany do witamin, czyli tych substancji, które wymagają przyjmowania wraz z dietą. W późniejszych latach zaobserwowano jego zdolność biosyntezy w organizmie ludzkim. Zdrowe ciało wytwarza wystarczającą ilość kwasu liponowego, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne; czasem jednak jego zapasy są zużywane znacznie szybciej. 

Kwas alfa liponowy — działanie

Obecność przeciwutleniaczy w naszym organizmie jest niezwykle ważna. Zapobiegają uszkodzeniom wynikającym z działania wolnych rodników, do których powstawania przyczyniają się takie czynniki jak smog, otyłość, przetworzona dieta bogata w tłuszcz, cukier oraz pestycydy, używki, niektóre leki, promieniowanie, nadmierne opalanie się, infekcje itd. Kwas alfa liponowy to naturalny przeciwutleniacz syntezowany bezpośrednio przez nasz organizm i znajdujący się w każdej komórce naszego ciała. To jego najważniejszy atrybut — rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach; działa zatem w całym ciele, nawet w mózgu. 

Kwas alfa liponowy — zastosowanie

Ponieważ kwas alfa liponowy działa w całym ciele, jest ważną substancją wspomagającą nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Zatem na co pomaga kwas alfa liponowy? Ze szczególną skutecznością przeciwdziała wolnym rodnikom w neuronach i sprawdza się zwłaszcza w układzie nerwowym. Ponadto ALA służy również do recyklingu innych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, witamina E i glutation. Suplementy zawierające ALA są stosowane w celu poprawy zaburzeń metabolizmu glukozy, neuropatii cukrzycowej i wielu innych schorzeń, jednak warto go także rozważyć, ilekroć czujesz skutki intensywnego trybu życia: aktywnego zarówno fizycznie, jak i zawodowo. Więcej informacji o zastosowaniu kwasu alfa liponowego, dostępnych jest na tej stronie: https://mito-med.pl/artykul/witamina-d3-i-k2-co-powinnismy-o-nich-wiedziec.

Wchłanianie — kwas alfa liponowy na czczo czy z pożywieniem?

ALA najlepiej wchłania się na pusty żołądek. W przypadku suplementacji kwasem alfa liponowym warto pamiętać, żeby przyjmować go zawsze osobno, na godzinę lub dwie po posiłku, ponieważ inne produkty spożywcze oraz przyjmowane leki zaburzają jego przyswajanie.

Chociaż poziom ALA można znacznie zwiększyć za pomocą suplementów, nadmiar jest szybko metabolizowany przez organizm i wydalany. Osoby pragnące zażywać ALA jako wsparcie antyoksydacyjne lub jako pomoc w przebiegu schorzeń, powinni rozważyć przyjmowanie suplementu o przedłużonym uwalnianiu — w przeciwnym razie ryzykujemy strawieniem go przez organizm w krótkim czasie po spożyciu.

Zobacz również
kosze prezentowe

Naturalny kwas alfa liponowy 

Kwas alfa liponowy znajduje się w każdej żywej komórce organizmu ludzkiego, ale nie tylko. Wytwarzają go także rośliny i zwierzęta. Duże ilości ALA występują w czerwonym mięsie oraz podrobach: zwierzęcej wątrobie, nerkach i sercu i w warzywach: szpinaku, brokułach, ziemniakach, pomidorach. Warto zatem zadbać o zbilansowaną dietę bogatą w wyżej wymienione produkty. Należy jednak wiedzieć, że kwas alfa liponowy pod tą postacią jest stosunkowo nietrwały i ginie pod wpływem obróbki termicznej. Dlatego w przypadku wzmożonej podaży na ALA taka ilość może okazać się niewystarczająca, a zapasy szybko zużywane. 

Podsumowanie

Kwas alfa liponowy jest silnym przeciwutleniaczem wytwarzanym przez organizm i znajduje się w każdej komórce. Przeciwutleniacze atakują wolne rodniki, które mogą powodować szkodliwe reakcje chemiczne, uszkadzając komórki w ciele i utrudniając organizmowi zwalczanie infekcji. Kwas alfa liponowy wykazuje szerokie pozytywne działanie na nasz organizm, a ponadto pomaga w regeneracji innych antyoksydantów i ich ponownej aktywności. Aby jego suplementacja była skuteczna, należy przyjmować go na czczo. Ważny jest ponadto wybór odpowiedniej postaci — preparat o stopniowym uwalnianiu sprawi, że kwas alfa liponowy nie zostanie przedwcześnie wydalony z organizmu.