Dieta 5:2 | Dieta Dr. Mosleya

Avatar photo
dieta 5:2

Na czym polega najnowszy fenomen dietetyczny – który już zajął miejsce jako bestseller w Polsce, kontynuując triumfy rozpoczęte w Wielkiej Brytanii? W poniższym artykule pokrótce przedstawimy podstawowe założenia nowej cudownej diety.

5 dni sytych i 2 chude

Kluczem do rozszyfrowania głównego założenia diety jest właśnie jej enigmatyczna nazwa. Faktycznie tniemy ilość spożywanego jedzenia w ciągu dwóch dni, resztę dni tygodnia pozostawiając bez zmian (czyli w granicach takich jakiej wymaga nasz organizm). Ważne, żeby te dwa dni nie następowały obok siebie – ilość spożywanych kalorii jest wtedy ograniczona do ledwie 500 kcal (w przypadku kobiet), 600 w przypadku mężczyzn. W książce „Dieta 5:2 Dr. Mosleya”  wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Muza znaleźć można również przepisy odpowiadające temu menu.

O autorach – Michael Mosley – Mimi Spencer

Sam autor – dr Michael Mosley – imał się różnych zawodów zanim zajął się dietetyką. Pracował początkowo jako finansista, następnie studiował z zamiarem zostania psychiatrą. Wreszcie przeszedł do BBC, gdzie stał się rozpoznawalny dzięki swojej działalności w telewizyjnych programach naukowych. Został również za nią nagrodzony mianem dziennikarza medycznego roku. Współautorką książki jest dziennikarka Mimi Spencer.

Odchudzanie & zdrowie

Autor diety Dr Mosley stara się popierać swój punkt widzenia świeżymi badaniami, które oprócz wpływu tego typu diety na odchudzanie również stwierdzają pozytywne działanie na zdrowie. Co więcej, jak przekonują autorzy – jest to jak najbardziej naturalny styl odżywiania bliski temu jak odżywiali się  nasi przodkowie oraz jak nakazuje (poprzez posty) religia. Co do wpływu niedojadania od czasu do czasu na zdrowie ma ono niewątpliwie tak przeciwników jak i zwolenników, więc również argumentacja autora do części odbiorców trafia.

100% wygody

Zaletą dzięki której dieta zyskuje popularność to niewątpliwie jej prostota. Jej zasady łatwo w locie zrozumieć, poza tym ma jeden niepodważalny atut – nie wymaga dużo wyrzeczeń, bo kto nie potrafi się przymusić do dwóch dni głodowania. O wiele trudniejszy do narzucenia jest długi reżim żywieniowy.

Zobacz również
mitochondria

Czy warto?

Bez wątpienia dieta 5:2 jest niesamowicie chwytliwym konceptem – jednak jak większość cudownych diet należałoby traktować ją z dystansem. Nie każdy z nas jest taki sam i nawet jeśli samemu autorowi zastosowanie takiego a nie innego stylu życia przyniosło korzyści, to nie musi tak być w każdym przypadku. Jak zawsze – lepiej zawsze porozmawiać na ten temat z lekarzem / dietetykiem przed podjęciem zmian w sposobie odżywiania.

Gdzie kupić tanio książkę?

Książka jest dostępna w wielu księgarniach internetowych – również na:

Dieta 5:2 dr. Mosleya