Dieta dla płodności – Sylwia Leszczyńska [RECENZJA]

Avatar photo
Tytuł: Dieta dla płodności
Autor: Sylwia Leszczyńska
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 304

Współcześnie niepłodność staje się jednym z ważniejszych problemów cywilizacyjnych. Statystyki wskazują, że w Polsce problem ten dotyka blisko 20% par i szacuje się że niepłodnych w naszym kraju może być około 3 milionów osób. Osoby, których starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, zaczynają doszukiwać się przyczyny takiego stanu rzeczy. Gorączkowe poszukiwania informacji, często chaotyczne działania, dezinformacja wynikająca z odmiennych światopoglądowo typów terapii, czasami nawet cudowne kuracje oferowane przez przedstawicieli medycyny niekonwencjonalnej powodują jedynie stres i frustrację dotkniętych niepłodnością osób.

Książka „dieta dla płodności” to przejrzyście napisany poradnik, który pomoże usystematyzować wiedzę z zakresu profilaktyki i wspomagania płodności. O ile na część czynników ograniczających płodność nie mamy bezpośredniego wpływu jak np. na wiek, wady rozwojowe, występowanie endometriozy czy przebyte uprzednio choroby, to na wielu rzeczom możemy przeciwdziałać. Autorka wskazuje na rolę odpowiedniej diety, stylu życia i właściwej profilaktyki zdrowotnej w celu zwiększenia szans na posiadanie dziecka.

Książka podzielona została na cztery działy. W części pierwszej znalazły się informacje jakie powinna przyswoić kobieta świadomie przygotowująca się do ciąży i macierzyństwa. Autorka w przystępny sposób wyjaśniła rolę stanu odżywienia, masy i składu ciała, wieku matki, a także istotnych dla rozwoju płodu składników odżywczych na prawidłowy przebieg ciąży. W części podsumowującej tego rozdziału pojawiają się wskazówki praktyczne dotyczące przygotowania organizmu do ciąży i składniki, których w tym okresie należy się wystrzegać.

Druga część książki poświęcona została zwiększeniu szansy na posiadanie dziecka. Znaleźć tu można ogólne zalecenia diety wspierającej płodność, rolę makro i mikroskładników odżywczych w kontekście wspierania płodności. Autorka zebrała i opisała wiele istotnych czynników wpływających na płodność, o których często nie myśli się lub czasem pomija w momentach stresowych wynikających z trudności w poczęciu dziecka. Sylwia Leszczyńska wyraźnie podkreśliła potrzebę indywidualizacji planu żywieniowego pary, zadbanie o odpowiednią podaż przeciwutleniaczy, nawodnienia organizmu, a także zapanowania nad stresem i zadbania o kondycję fizyczną obojga partnerów. Autorka opisała najczęściej występujące zaburzenia min. insulinooporność, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy czy niedobory żelaza i sposoby postępowania w tych przypadkach. Ciekawym podrozdziałem jest ten dotyczący superfoods dla płodności, jesteście ciekawi jakie to produkty? Zajrzyjcie do książki „Dieta dla płodności”.

To co spodobało mi się w „Diecie dla płodności” to zawarty w części trzeciej plan żywieniowy opracowany w formie 10 zestawów menu propłodnościowego. Każdy z zestawów opracowany jest w formie poszczególnych posiłków rozpisanych z użyciem tabeli z podaniem składników, gramatur i dla ułatwienia przygotowania posiłków miar domowych. Przepisy są proste, atrakcyjne, łatwe w przygotowaniu a składniki powszechnie dostępne. W podsumowaniu poszczególnych zestawów znalazło się szczegółowe bilansowanie przedstawionej w nim diety. Podrozdział trzeci jest szczególnie cenny dla dietetyków prowadzących swoich pacjentów chcących wesprzeć swoją płodność.

Zobacz również
traganek

Ostatnia czwarta część książki zawiera porady z jakimi specjalistami warto się skonsultować przed planowaną ciążą. Znalazły się tu wypowiedzi ekspertów z zakresu ginekologii, psychologii, endokrynologii, fizjoterapii oraz stomatologa, którzy przypominają o konieczności kompleksowego podejścia do zagadnienia dbałości o zdrowi,e w tym także w aspekcie prokreacyjnym.

Komu poleciłabym tę książkę? Przede wszystkim kobietom chcącym dobrze przygotować się do ciąży i macierzyństwa. Parom z trudnościami w poczęciu dziecka chcącym dowiedzieć się jak najwięcej o problemie, który ich dotyczy. Dietetykom chcącym dokształcić się w dziedzinie profilaktyki żywieniowej stosowanej w niepłodności, a także szukającym inspiracji do prawidłowego układania jadłospisów w tej jednostce chorobowej.