Dietetyk a obesitolog. Zagrożenie dla poradni dietetycznych?

Avatar photo
dietetyk obesitolog

Drodzy dietetycy – przekazujemy ważny komunikat od jednej z naszych czytelniczek i prosimy o rozpowszechnianie dalej w naszym środowisku informacji ważnej z punktu widzenia przyszłości specjalistów z zakresu żywienia w Polsce:

„Drodzy Państwo piszę do Was bo wiem, że jesteście czytani przez szerokie grono dietetyków.

Znam osobę z bliskiego kręgu dr hab. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezesa PTBO. Dokumenty w sprawie otwarcia specjalności zostały złożone w Ministerstwie Zdrowia w grudniu 2014 roku. W chwili obecnej trwają prace nad przyjęciem specjalności. Prawdopodobnie zostanie ona otworzona w październiku 2015 roku.

Osobiście nie pozwolę się zgodzić z stanowiskiem, że taka sytuacja ułatwi pracę dietetykom wręcz przeciwnie zostaną oni odsunięcie od pracy z pacjentami. Wielu z nas straci pracę gdyż w poradniach głownie pracujemy z pacjentami otyłymi. Lekarze nie będą zlecać diet dietetykom gdyż zapewne będą opierać się głownie na leczeniu farmakologicznym i chirurgicznym otyłości (jeśli tak by było to w chwili obecnej pracowalibyśmy z pacjentami skierowanymi przez lekarzy, a takie sytuacje należą do rzadkości).

Pomysł specjalności powstał na zjeździe PTBO w Zawierciu (2013r). Tam na zamkniętym spotkaniu lekarzy przedstawiono stanowisko mówiące o tym, że dietetycy „zabierają pacjentów” z prywatnych lekarskich przychodni. W tej sytuacji stworzono specjalność- obesitolog.

W mojej opinii magister dietetyki posiada wystarczające kompetencje do leczenia żywieniowego pacjentów otyłych, a w sytuacji rozpoznania otyłości wtórnej potrafi skierować swojego pacjenta do lekarza danej specjalności.

Zobacz również
mitochondria

W sytuacji otwarcia specjalności wielu z nas dietetyków straci swoją pracę, a kierunki uczelniane o tym profilu będą zamykane z braku chętnych osób.

Proszę w imieniu swoim o przekazaniu informacji a wasz portal, organizacji petycji, podjęcia działań zatrzymania otwarcia specjalności!”

Jakie jest Wasze zdanie na temat postawionego wyżej problemu? Zachęcamy do pozostawiania swoich komentarzy – poparlibyście taki protest ?