Fitoterapia czy farmakoterapia?

Avatar photo
fitoterapia

czyli co wybrać, leki roślinne czy leki chemiczne?

Zanim odpowiem na to pytanie, należy zastanowić  się czym w ogóle jest choroba?

A więc chorobą nazywamy każde zaburzenie i naruszenie równowagi biologicznej w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Nasz organizm nieustannie pracuje nad równowagą w naszym ustroju, angażując do tego wszystkie czynniki obronne. W niektórych przypadkach siły destruktywne są silniejsze od sił obronnych organizmu, wtedy należy sięgnąć po leki. Lekarstwa powinny pomagać w zwalczaniu choroby, a nie ją nasilać czy wywołać leczeniem inne schorzenia, nowe i groźniejsze, co dziś zdarza się niestety często z winy nie zawsze lekarza, lecz z winy leków. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór  w metodach oraz w środkach, którymi medycyna próbuje zlikwidować choroby. Lekarstwa można podzielić na 2 rodzaje: lekarstwa pochodzenia roślinnego oraz środki chemiczne. Leki roślinne są stosowane tylko przez nielicznych lekarzy. W rzeczywistości musimy wybrać metodę korzystniejszą dla nas, czy będzie to terapia stosująca chemiczne i syntetyczne środki farmakologiczne czy fitoterapia – opierająca się na leczeniu ziołami?

Obie metody stosowane pojedynczo nie są kompletne, mają swoje plusy i minusy.

Stosowanie tylko środków farmakologicznych byłoby nieporozumieniem i na odwrót, trzymanie się tylko lekarstw roślinnych byłoby fanatyzmem i to bardzo niebezpiecznym. Tylko rozsądne połączenie obu metod przynosi dobre i pożądane efekty.

W przypadku chorób zakaźnych, ostrych stanów zapalnych czy zapalenia opon mózgowych, a także przy wszelkich krwotokach wewnętrznych, zawale mięśnia sercowego konieczne jest użycie środków farmakologicznych z antybiotykami włącznie.

Natomiast w chorobach przewlekłych np. nieżyt żołądka i dwunastnicy, wrzody, a także przy stanach zapalnych wątroby i woreczka żółciowego, łącznie z kamicą, przy chorobach układu moczowego oraz nadciśnieniu należy stosować terapię ziołową, ponieważ najlepiej wyleczyć można się z tych chorób przy pomocy ziół.

Leki chemiczne leczą tylko narządy, natomiast leki roślinne przyprowadzają cały organizm do biologicznej równowagi. W dzisiejszych czasach nasz organizm przesycony jest chemikaliami, pochodzącymi z pokarmów wyrosłych na sztucznych nawozach oraz skażonych pestycydami, z tego powodu broni się on przed lekami chemicznymi, ponieważ są one ciałem obcym dla naszego ustroju oraz dodatkową porcją chemikaliów, sztuczne i nieprzyswajalne. Ponadto medycyna klasyczna operuje zbyt silnymi dawkami leków, wywołując szkodliwe działanie uboczne w naszym ustroju. Antybiotyki powodują groźne spustoszenie w ludzkim organizmie, zabijają florę bakteryjną, zarówno tę chorobotwórczą jak i tę dobroczynną, zmniejszają odporność ustroju na różne, inne choroby. Z tego powodu po leczeniu środkami farmakologicznymi, a przede wszystkim antybiotykami, należy przez pewien czas pić odpowiednie zioła

Fitoterapia polega na stosowaniu leków roślinnych, które działają powoli, bezwstrząsowo, regeneratywnie oraz bez szkodliwych działań ubocznych.

Leki pochodzenia roślinnego są chętnie przyswajane przez nasz organizm jako naturalny pokarm i napój, z którego wyławia on potrzebne do prawidłowego funkcjonowania pierwiastki, sole mineralne, a także mikroelementy, cukry, biokatalizatory i enzymy, którymi wzmacnia wszystkie komórki i tkanki w organizmie

,,Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie
lasy i góry – są aptekami’’
(Paracelsus)

Zobacz również
różaniec górski

Według prof. Muszyńskiego-specjalisty od chorób wewnętrznych i gastroenterologii- zaletą leków roślinnych jest to, że posiadają związki organiczne, do których nasz organizm jest od tysięcy lat przyzwyczajony, działają zespołowo, to znaczy, że poszczególne składniki ziołowe potęgują swą aktywność oraz zawierają substancje czynne, potrzebne dla naszego organizmu. W dodatku zawierają bogactwo witamin, soli mineralnych, olejków eterycznych oraz garbników, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Nasz ustrój jest strukturą niezwykle delikatną, wrażliwą i czułą. W różny sposób reaguje na produkty naturalne i sztuczne.

Przykładem może być witamina C, która jest obecna w chrzanie, dzikiej róży, owocach i warzywach oraz syntetyczna witamina C, spreparowana w laboratorium. Bardzo dużo niezbędnych dla naszego ustroju witamin nie udało się jeszcze w czystym stanie wyodrębnić, potrafi tego dokonać tylko nasz organizm.

Praktyka życiowa i rozsądek nakazują trzymać się złotego środka, nie wolno lekceważyć leków chemicznych, gdyż działają one doraźnie, szybko, hamująco, silnie bodźcowo, a przede wszystkim, posiadają właściwości bakteriobójcze. Zioła działają na nasz organizm profilaktycznie, regeneratywnie oraz regulatywnie. Obie metody wzajemnie się uzupełniają.

Chodzi o to, aby choremu całkowicie przywrócić zdrowie.

Źródła:

  • Ziołolecznicwo/ ks. Czesław Andrzej Klimuszko- Wyd. Powrót do Natury, Gdańsk