Jak zachęcić dziecko do aktywności tej wiosny?

Avatar photo
piłka nożna

Wreszcie nadchodzą cieplejsze dni. Po długich miesiącach, kiedy aktywność fizyczna i sport była ograniczona przez aurę – nadszedł czas powrotu do outdoorowych hobby. Dzisiaj skupimy się na tym, jak zainspirować dziecko do tego, by z tej okazji skorzystało. Zacznijmy jednak po kolei: dlaczego to takie ważne?

Podstawa zdrowotnej piramidy

Oto aktualna Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży. Została opublikowana w 2019 roku przez Instytut Żywności i Żywienia. Zwróćcie uwagę na jej podstawę:

Źródło: materiały konferencyjne Kongresu Żywieniowego IŻŻ

Absolutnie najważniejszą wartością według Instytutu jest duża aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Spacery, gry zespołowe, taniec, pływanie, chodzenie po schodach, rower… Przykładów jest cała masa. Co więcej, wskazuje się, że największym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży jest przesiadywanie całymi dniami przed monitorem ekranu komputera lub smartfona. Powinno być ograniczone do maksymalnie dwóch godzin na dzień.

Niebawem nadejdzie dzień dziecka. Na szczycie listy pewniaków na ten dzień jest elektronika oraz gry. Rodzice często kupują ten sprzęt, ponieważ sami nie mieli w latach młodości dostępu do tego typu rozrywki. Czy to jest to, co na pewno uczyni dziecko szczęśliwszym? Na pewno nie zdrowszym. Czy nie lepiej zainspirować dziecko nowym hobby na świeżym powietrzu? Szczególnie, że staromodna zabawa może sprawić jeszcze więcej radości. I zdrowia!

Nie ograniczaj się do wąskiej listy prezentów na dzień dziecka – tysiące inspiracji znajdziesz na Ceneo.

Co konkretnie można polecić dziecku?

Naszą główną poradą jest – nie utrudniać sobie życia na siłę! Oczywiście znajdziecie trendy zabawki w stylu elektroniczne hulajnogi, drony. Są one drogie i będą na pewno przebojem przez kilka tygodni lub przy dobrych wiatrach nawet całego sezonu.

Warto zatem rozejrzeć się za klasyką. Po pierwsze gry zespołowe!

Gry zespołowe

Czy może być lepiej spędzony czas niż szaleństwo na boisku z rodzeństwem lub kolegami ze szkoły? Gier zespołowych jest cała masa. Warto dopasować sport do zainteresowań dziecka i jego możliwości oraz płci. Wielu chłopców będzie wprost zachwyconych, jeśli podarujemy im piłkę do gry w piłkę nożną wraz z bramką (porada dla majsterkowiczów: można ją zrobić samemu pod własne możliwości). A może profesjonalne korki?

Inni chętniej sięgną po kosze do koszykówki. 100% pewniakiem dziecięcych zabaw, niewymagających dużej przestrzeni, jest badminton albo frisbee.

Rozwiązaniem nawet na deszczowe dni, jeśli dysponujemy większym budżetem (i miejscem!) będzie stół do ping-ponga wraz z rakietkami albo stół do piłkarzyków (ten ostatni chętnie podkradniecie dziecku podczas kolejnej imprezy ze znajomymi).

Sporty indywidualne

Tutaj spróbujmy nie popaść w pułapkę tego, by oceniać zainteresowania sportowe dziecka własnymi. Dla dorosłego trening biegowy może wydawać się ciekawą aktywnością. Jednak mało które dziecko potraktuje to jako coś, co może odciągnąć go od komputera lub innej zabawy w domu.

Dlatego przypomnij sobie, jakie sporty najbardziej Tobie podobały się w tym wieku? Może to była jazda na rowerze, może rolki, deskorolka albo wrotki? A może zwykła skakanka lub jula hop? Niezależnie od tego, co to było, pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa i ustaleniu zasad, jak uprawiać sport bezpiecznie. Ochraniacze i kask mogą być kluczowe, ponieważ chcemy, by dziecko zyskało na zdrowiu, a nie narażało się na wypadek.

Elektronika inaczej

Osoby aktywne fizyczne wiedzą, że jednym z ciekawszych motywatorów do aktywności fizycznej może być elektronika. Chwila, powiecie, przed chwilą mówiliście, żeby dostęp do elektroniki ograniczać.

Mowa w tym przypadku jednak o zachęcenie dziecka do aktywności. Jeśli mamy do czynienia z nastolatkiem ciekawym gadżetem może być oczywiście opaska fit, licząca kroki. Może to będzie ciekawy przyczynek do rozmowy dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?

Zdecydowanie nie polecamy natomiast gadżetów, które zamiast pomagać być aktywnymi – wyręczają dziecko. Elektryczny rower brzmi kusząco? OK, ale może lepiej dla zdrowia dziecka będzie, jeśli podarujemy mu po prostu dobry rower górski z licznikiem.

Podsumowanie

Pomysłów na to, jak zainspirować dziecko do aktywności jest cała masa. Jest też jednak jeszcze jedna kluczowa zasada: to my jako rodzice musimy dać przykład dziecku. Żaden gadżet albo zabawka tego nie zastąpi.

To my pokazujemy swoim postępowaniem, że aktywność jest istotną częścią życia i dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. A przy okazji na przykład wspólnej gry w piłkę lub wycieczki rowerowej na piknik nad rzeką zacieśnią się wspólne, rodzinne więzy. Dwie pieczenie na jednym ogniu!