Jak zdrowo się odżywać każdego dnia?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dbałość o prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia są bardzo istotnym elementem troski o dobre zdrowie i samopoczucie. I chociaż większość z nas zna przynajmniej podstawowe zasady racjonalnego odżywiania oraz zdaje sobie sprawę z potrzeby włączenia aktywności fizycznej, to wiedza ta często nie jest stosowana w praktyce. Jak ułatwić sobie przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia?

Indywidualny plan diety online

Dla niektórych osób ułatwieniem w nauce zasad zdrowego odżywiania i budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych może być dieta online. Indywidualne plany odżywiania, oprócz tego, że uwzględniają potrzeby konkretnej osoby, zawierają wiele praktycznych porad i wskazówek. Takie udogodnienie zdecydowanie sprzyja przestrzeganiu określonego planu oraz ułatwia realizację celów. Indywidualne plany żywieniowe, które można znaleźć na stronie https://akopszostak.com/dieta-online/ są dobrym pomysłem dla osób zabieganych, które nie mają zbyt wielu czasu na szczegółowe planowanie zakupów i posiłków. Dużym atutem jadłospisów przygotowanych przez profesjonalistę jest dopasowanie nie tylko do potrzeb, ale także do preferencji żywieniowych konkretnej osoby. Kiedy plan żywieniowy uwzględnia lubiane i dostępne produkty, zdecydowanie łatwiej jest go przestrzegać.

Zbilansowane posiłki

Racjonalne odżywianie to nie tylko uwzględnianie w swojej diecie wartościowych produktów, ale także takie komponowanie posiłków, by uwzględniały one wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w odpowiedniej ilości. Warto pamiętać o tym, że dobra dieta musi być różnorodna — powinny znaleźć się z niej produkty z różnych grup żywności. Wiele osób zastanawia się, co to jest zbilansowana dieta? Prawidłowo zbilansowany posiłek to taki, który dostarcza zarówno węglowodanów, jak i białka oraz tłuszczu. Węglowodany są dominującym składnikiem w naszej diecie, jednak tłuszcze i białka, chociaż potrzebne w mniejszej ilości, także są bardzo ważne. Ułatwieniem w planowaniu posiłków może być zaproponowany przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Talerz zdrowia. Produktami, które stanowią podstawę naszej diety, powinny być warzywa, bardzo ważne są także owoce. 25% posiłku należy przeznaczyć na pełnoziarniste produkty zbożowe. Tyle samo należy uwzględnić na źródła białka, np. ryby, chude mięso, jaja czy nasiona roślin strączkowych. Korzystanie z tej strategii znacznie ułatwia komponowanie różnorodnych i zbilansowanych posiłków.

Zobacz również
warzywa kapustne

Zdrowe przepisy na każdą kieszeń

Jednym z pierwszych kroków, by porzucić niezdrowe jedzenie, jest chęć nauki samodzielnego przygotowania posiłków. Zdrowa dieta często zakłada różnego rodzaju przepisy z zastosowaniem wielu produktów. Niektóre z nich są trudno dostępne lub drogie, a to skutecznie zniechęca do tego, by z nich korzystać. Warto pamiętać, że zdrowe produkty spożywcze nie muszą być drogie, a przepisy na przygotowanie zdrowych potraw niekoniecznie będą trudne. Często o tym czy dany posiłek będzie bardziej lub mniej wartościowy pod względem odżywczym decyduje, np. sposób obróbki termicznej czy ilość użytego tłuszczu. Pierwszym krokiem w kierunku poprawy nawyków żywieniowych może być modyfikacja wspomnianych czynników i zamiana smażenia na głębokim tłuszczu na pieczenie lub gotowanie. Oczywiście każde zmiany powinny zachodzić stopniowo. Zaczynanie diety od dzielenia produktów spożywczych na zdrowe i niezdrowe jedzenie i deklarowanie przed sobą, że dobra dieta to taka, która przestrzegana jest na sto procent, to nie najlepszy pomysł. Zamiast tego warto małymi krokami wprowadzać do swojej diety większą ilość produktów odżywczych, poprzez zwiększenie ilości warzyw czy owoców, a zmniejszenie udziału wysoko przetworzonej żywności.