Karmienie piersią a śmierć łóżeczkowa

Avatar photo
łóżeczko

Wpływ karmienia piersią na ryzyko występowania śmierci łóżeczkowej niemowląt

W dużym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Virginia w Charlottesville, do którego zakwalifikowano ponad 9 000 niemowląt z różnych krajów, stwierdzono, że karmienie piersią przez zaledwie 2 miesiące może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS). W artykule, który został niedawno opublikowany w czasopiśmie „Pediatrics” , naukowcy opisują, jak analizowali dane zebrane z ośmiu dużych międzynarodowych badań dotyczących zespołu nagłej śmierci niemowląt. Badania te również zawierały dane dotyczące karmienia piersią.

Zespół badawczy zebrał dane z ośmiu badań, które obejmowały łącznie 2 259 dzieci zmarłych na SIDS i 6894 niemowląt z grupy kontrolnej.  Po dostosowaniu wyników w celu usunięcia wpływu zmiennych, odkryto, że karmienie piersią przez co najmniej dwa miesiące zmniejsza ryzyko SIDS o 40%, karmienie co najmniej cztery miesiące zmniejsza ryzyko o 60%, a karmienie powyżej pół roku – o 64 %. Zespół twierdzi, że ​​wyniki analizy były spójne i przekonujące, pomimo faktu, że obejmowały one dzieci z różnych krajów o różnych zachowaniach kulturowych.

Zespół nalega, aby podjęto skoordynowane działania w celu promocji karmienia piersią na całym świecie.  Jeden z globalnych celów żywieniowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  na 2025 r. jest taki, aby przynajmniej 50% wszystkich niemowląt było karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.  W 2011 roku około 79 % noworodków w USA było  karmione piersią od urodzenia, ale tylko połowa (49 %) była nadal żywiona pokarmem naturalnym w wieku 6 miesięcy.

W badaniu nie ustalono mechanizmów, które wyjaśniłyby w jaki sposób karmienie piersią może chronić przed SIDS.  Naukowcy sugerują, że karmienie piersią korzystnie wpływa na układ odpornościowy niemowląt, rozwój mózgu oraz schemat snu.

Zobacz również

Źródło:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319940.php

http://www.aappublications.org/news/2017/10/30/BreastfeedingSIDS103017