Tylko kiszonki – Fern Green [RECENZJA]

Avatar photo
tylko kiszonki
Tytuł: Tylko kiszonki
Autor: Fern Green
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Buchmann
Ilość stron: 160
tylko kiszonki

Fern Green „ Tylko kiszonki – odżywiaj się zdrowo dzięki sfermentowanej żywności” to jedna z pięciu pięknie wydanych książeczek z przepisami które ukazały się nakładem wydawnictwa Buchmann w 2018 roku. Muszę przyznać, że jest to mój osobisty faworyt jeśli chodzi o tę serię.

Renesans produktów fermentowanych

Pięknie wydana, bogato ilustrowana i przede wszystkim bardzo praktyczna. Obecnie produkty fermentowane przeżywają istny renesans za sprawą nurtu zainteresowania sprawami żywienia i dietetyki. Do tej pory większosć konsumentów kojarzyło produkty fermentowane z kiszonymi ogórkami, kapustą, jogurtem, kefirem i może niekiedy zakwasem. Jak się okazuje fermentować można znacznie więcej produktów spożywczych i zyskiwać ciekawe, nieznane kompozycje smakowe a przede wszystkim korzystnie wpłynąć na zdrowie.

Do głównych zalet produktów fermentowanych należą stymulacja flory jelitowej, bogactwo witamin i składników mineralnych czy korzystny wpływ na procesy trawienne. Samych metod fermentacji jest wiele i tak naprawdę mało kto je zna – warto się z nimi zapoznać bo są niezwykle ciekawe a w książce Fern Green „ Tylko kiszonki – odżywiaj się zdrowo dzięki sfermentowanej żywności” opisane w taki sposób, że nawet laik poczuje się mocny w tym temacie.

Przepisy

Zebrane przepisy zostały podzielone na pięć kategorii – kiszonki na bazie wyłącznie warzyw i owoców, te z wykorzystaniem kefiru mlecznego, kefiru wodnego, kombuchy oraz inne przetwory fermentowane.

W książce Fern Green znajdziemy przepisy całkiem tradycyjne jak kiszone buraki, kapusta czy wariacje na temat ogórków i cukinii ale kilka propozycji zdobywającego coraz większą popularność na naszym rynku kimchi. Znaleźć tu można także zupełnie zaskakujące kompozycje takie jak puree jeżynowe z szałwia, puree truskawkowe z nasionami chia czy salsa arbuzowa z cebulą i kolendrą.

tylko kiszonki

Produkty fermentowane z użyciem kefiru mlecznego opisane w tej publikacji to między innymi masło twarożek czy maślanka a ich zdjęcia zachęcają do kuchennych eksperymentów. Ciekawym pomysłęm jest wykorzystanie grzybka herbacianego kombucha, który ma właściwości tworzenia lekko gazowanych napojów. Tu autorka zaproponowała napój z kombuchy z mango i pieprzem cayenne, który jest niestandardowym pomysłem na ugaszenie pragnienia w upalny dzień, podobnie jak napój bazujący na kefirze wodnym z melonem i bazylią.

Zobacz również
dieta zupowa

Czytelnicy chcący zacząć wypiekać własny chleb w domu a nie dysponujący gotowym już zakwasem mogą z powodzeniem stworzyć go samodzielnie. Fern Green podpowiada jak krok po kroku wyhodować własny zakwas na chleb i jak go dobrze wykorzystać w przepisie „chleb pełnoziarnisty na zakwasie”. Dla ciekawych i lubiących kuchenne eksperymenty autorka poleca także fermentowane tofu czy własnoręcznie przygotowany ocet jabłkowy.

tylko kiszonki

Przepisy z książki „Tylko kiszonki – odżywiaj się zdrowo dzięki sfermentowanej żywności”, które mnie zaciekawiły i które chciałabym wypróbować to między innymi kiszony czosnek, botwina czy truskawki z papają na bazie kefiru wodnego.

Książka ta jest godna polecenia z uwagi na innowacyjne przepisy z wykorzystaniem produktów fermentowanych, zaskakujące smaki, piękne fotografie i propagowanie korzystnych dla zdrowia dań i napojów.