Najlepsze i najgorsze diety 2016 roku

Avatar photo
diety 2016

Przedstawiamy tegoroczne zestawienie, którego zeszłoroczna edycja wzbudziła wśród Was duże zainteresowanie oraz liczne kontrowersje (sprawdź zestawienie 2015). Ranking U.S. News powstaje na podstawie opinii ekspertów żywieniowych na temat najpopularniejszych diet – w tym roku oceniano ich 38. Aby dieta uzyskała najwyższą notę musiała spełniać wiele kryteriów w tym mieć jasne zasady, pokrywać w jak największym stopniu zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, być bezpieczna i efektywna w aspekcie utraty masy ciała, a także działać prewencyjnie w rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia. Decyzją jury najlepszymi dietami w tym roku są:

usnews

Najlepsze diety

Najwyżej przez ekspertów zostały ocenione następujące diety:

1. Dieta DASH

Tak jak w zeszłym roku najlepszą oceną ekspertów cieszyła się dieta DASH. Dieta ta skupia się przede wszystkim na walce z problemami związanymi z układem krwionośnym, jednak zasady te są również korzystne dla zdrowia w innych obszarach.

2. Dieta MIND (ex aequo)

Zdobywająca w USA bardzo dużą popularność dieta MIND służy przede wszystkim zdrowiu układu nerwowego, wyższej sprawności mózgu. Jest to połączenie innych popularnych diet – diety DASH (lidera rankingu w 2016) oraz diety śródziemnomorskiej.

2. Dieta TLC (ex aequo)

Tak jak w zeszłym roku w czołówce mieści się dieta TLC – Therapeutic Lifestyle Changes. Jest to dieta stworzona przez National Institutes of Health – szczególnie podkreśla się jej zbawienny wpływ na układ krwionośny.

Najgorsze diety

Najniższe oceny ekspertów U.S. News w 2016 osiągnęły:

38. Dieta Whole30

Nieznana jeszcze w Polsce a dość popularna na Zachodzie – dieta Whole30 zajęła najniższe miejsce w rankingu. Założeniem diety jest zresetowanie ciała i znalezienie grup produktów, które są niezgodne z organizmem, eliminację ich, zmiana stylu życia.

36. Dieta Paleo (eq aequo)

W zeszłym roku zajęła niechlubne, ostatnie miejsce – w tym roku o oczko wyżej. Dieta Paleo skupia się na produktach, które były spożywane przez naszych przodków.

Zobacz również

36. Dieta Dukana (ex aequo)

Przez dłuższy czas najpopularniejsza dieta, szczególnie wśród osób odchudzających się, również w Polsce. Do tej pory, mimo wielu kontrowersji, ta białkowa Dieta Dukana cieszy się ogromną popularnością.

Was zaś zapraszamy do wyrażania opinii w komentarzach oraz na naszym forum dyskusyjnym, gdzie głosujemy na:

Na podstawie: usnews.com