Najlepsze i najgorsze diety 2016 roku

Przedstawiamy tegoroczne zestawienie, którego zeszłoroczna edycja wzbudziła wśród Was duże zainteresowanie oraz liczne kontrowersje (sprawdź zestawienie 2015). Ranking U.S. News powstaje na podstawie opinii ekspertów żywieniowych na temat najpopularniejszych diet – w tym roku oceniano ich 38. Aby dieta uzyskała najwyższą notę musiała spełniać wiele kryteriów w tym mieć jasne zasady, pokrywać w jak największym stopniu zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, być bezpieczna i efektywna w aspekcie utraty masy ciała, a także działać prewencyjnie w rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia. Decyzją jury najlepszymi dietami w tym roku są:

usnews

Najlepsze diety

Najwyżej przez ekspertów zostały ocenione następujące diety:

1. Dieta DASH

Tak jak w zeszłym roku najlepszą oceną ekspertów cieszyła się dieta DASH. Dieta ta skupia się przede wszystkim na walce z problemami związanymi z układem krwionośnym, jednak zasady te są również korzystne dla zdrowia w innych obszarach.

2. Dieta MIND (ex aequo)

Zdobywająca w USA bardzo dużą popularność dieta MIND służy przede wszystkim zdrowiu układu nerwowego, wyższej sprawności mózgu. Jest to połączenie innych popularnych diet – diety DASH (lidera rankingu w 2016) oraz diety śródziemnomorskiej.

2. Dieta TLC (ex aequo)

Tak jak w zeszłym roku w czołówce mieści się dieta TLC – Therapeutic Lifestyle Changes. Jest to dieta stworzona przez National Institutes of Health – szczególnie podkreśla się jej zbawienny wpływ na układ krwionośny.

Najgorsze diety

Najniższe oceny ekspertów U.S. News w 2016 osiągnęły:

38. Dieta Whole30

Nieznana jeszcze w Polsce a dość popularna na Zachodzie – dieta Whole30 zajęła najniższe miejsce w rankingu. Założeniem diety jest zresetowanie ciała i znalezienie grup produktów, które są niezgodne z organizmem, eliminację ich, zmiana stylu życia.

36. Dieta Paleo (eq aequo)

W zeszłym roku zajęła niechlubne, ostatnie miejsce – w tym roku o oczko wyżej. Dieta Paleo skupia się na produktach, które były spożywane przez naszych przodków.

36. Dieta Dukana (ex aequo)

Przez dłuższy czas najpopularniejsza dieta, szczególnie wśród osób odchudzających się, również w Polsce. Do tej pory, mimo wielu kontrowersji, ta białkowa Dieta Dukana cieszy się ogromną popularnością.

Was zaś zapraszamy do wyrażania opinii w komentarzach oraz na naszym forum dyskusyjnym, gdzie głosujemy na:

Na podstawie: usnews.com

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

 • artur

  Uważam, że dieta paleo ma zbyt niską ocenę. Zrobiono bardzo dużo badań, które wskazują na to jak działa dieta przodków, według nich ludzie, którzy przystosowali się do niej mają o wiele lepsze wyniki zdrowotne oraz psychiczne (samopoczucie). A co więcej nie jest, aż tak droga. W ogóle moim zdaniem oszczędzanie na jedzeniu powiedzmy 3/4 zł dziennie nie ma przyszłości bo albo zabezpieczymy się już teraz przed różnymi chorobami/dolegliwościami albo w wieku 40/50 lat będziemy wydawać miesięcznie 200-300 zł na leki.

  Dieta paleo, chyba zostaje oceniana jako uboga dieta, możliwe, że to przez ograniczenie węglowodanów, roślin strączkowych, żywności przetworzonej, gluten, nabiał, ale to są wszystkie produkty, które źle na nas działają. Po co mamy jeść tyle węglowodanów skoro osoby, które mają np. siedzący tryb życia, nie są aktywne, pracują “siedząc”. Jeżeli jest już ktoś osobą trenującą może zastosować diete samuraja, czyli alternatywę diety paleo dla sportowców, która już te węglowodany uwzględnia.
  Po 2 rośliny strączkowe, źle wpływają na nasz układ trawienny, powodują zmniejszenie wydzielania niektórych hormonów przez nasz mózg.
  Żywność przetworzona i gluten tego już nie będę komentował chyba każdy jest w stanie sobie sam odpowiedzieć na to :)
  Również zdarzyło mi się czytać na temat, tego, ze najpopularniejsze diety to te, na których największe koncerny spożywcze nie ucierpią każdy zarobi $$.

  A na sam koniec powiem tylko tyle:
  Jestem sportowcem i stosuję dietę samuraja, również poleciłem ją znajomym. I mam wszystko to:
  1.Zdrowie
  2.Super samopoczucie
  3. Lepsze osiągnięcia sportowe !

Loading...
Udostępnienia