Przedstawiamy tegoroczne zestawienie, którego zeszłoroczna edycja wzbudziła wśród Was duże zainteresowanie oraz liczne kontrowersje (sprawdź zestawienie 2015). Ranking U.S. News powstaje na podstawie opinii ekspertów żywieniowych na temat najpopularniejszych diet – w tym roku oceniano ich 38. Aby dieta uzyskała najwyższą notę musiała spełniać wiele kryteriów w tym mieć jasne zasady, pokrywać w jak największym stopniu zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, być bezpieczna i efektywna w aspekcie utraty masy ciała, a także działać prewencyjnie w rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia. Decyzją jury najlepszymi dietami w tym roku są:

usnews

Najlepsze diety

Najwyżej przez ekspertów zostały ocenione następujące diety:

1. Dieta DASH

Tak jak w zeszłym roku najlepszą oceną ekspertów cieszyła się dieta DASH. Dieta ta skupia się przede wszystkim na walce z problemami związanymi z układem krwionośnym, jednak zasady te są również korzystne dla zdrowia w innych obszarach.

2. Dieta MIND (ex aequo)

Zdobywająca w USA bardzo dużą popularność dieta MIND służy przede wszystkim zdrowiu układu nerwowego, wyższej sprawności mózgu. Jest to połączenie innych popularnych diet – diety DASH (lidera rankingu w 2016) oraz diety śródziemnomorskiej.

2. Dieta TLC (ex aequo)

Tak jak w zeszłym roku w czołówce mieści się dieta TLC – Therapeutic Lifestyle Changes. Jest to dieta stworzona przez National Institutes of Health – szczególnie podkreśla się jej zbawienny wpływ na układ krwionośny.

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Poziom kwasów tłuszczowych omega-3 u kobiet ciężarnych a ryzyko przedwczesnych porodów

Najgorsze diety

Najniższe oceny ekspertów U.S. News w 2016 osiągnęły:

38. Dieta Whole30

Nieznana jeszcze w Polsce a dość popularna na Zachodzie – dieta Whole30 zajęła najniższe miejsce w rankingu. Założeniem diety jest zresetowanie ciała i znalezienie grup produktów, które są niezgodne z organizmem, eliminację ich, zmiana stylu życia.

36. Dieta Paleo (eq aequo)

W zeszłym roku zajęła niechlubne, ostatnie miejsce – w tym roku o oczko wyżej. Dieta Paleo skupia się na produktach, które były spożywane przez naszych przodków.

36. Dieta Dukana (ex aequo)

Przez dłuższy czas najpopularniejsza dieta, szczególnie wśród osób odchudzających się, również w Polsce. Do tej pory, mimo wielu kontrowersji, ta białkowa Dieta Dukana cieszy się ogromną popularnością.

Was zaś zapraszamy do wyrażania opinii w komentarzach oraz na naszym forum dyskusyjnym, gdzie głosujemy na:

Na podstawie: usnews.com

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl