Niezadowoleni kibice sięgają po niezdrowe jedzenie

Avatar photo
niezadowoleni kibice

Co się dzieje kiedy ulubiona drużyna przegrywa mecz poza smutkiem, złością i zawodem? Tak jak po wczorajszym, przegranym meczu Legii w walce o Ligę Mistrzów niezadowolony kibic klubu chętniej sięgnie po śmieciowe jedzenie. Takie wskazania dają badania INSEAD Business School. Jak to działa?

Smacznego – za ulubioną drużynę !

Badacze przeanalizowali dietę fanów NFL (największa liga futbolu amerykańskiego) w różnych miastach przez dwa kolejne sezony rozgrywek. Dla odniesienia zbadano też dietę osób z miast bez drużyny NFL w dniu rozgrywek.

Wyniki są spektakularne – kiedy drużyna przegrywała, fani spożywali 16% więcej tłuszczów nasyconych niż w zwykłe dni bez rozgrywek. Gdy drużyna była zwycięska – jedli o 9% mniej tłuszczów nasyconych niż w dni bez rozgrywek. Efekt był silniejszy gdy porażka była niespodziewana (po wyrównanym meczu, z drużyną słabszą bądź o podobnej renomie). Podobne wskazania dało badanie osób, które nie deklarowały się jako fani NFL z danego miasta. Badacze wskazują jednak, że ogólna atmosfera wśród znajomych mogła wpływać na ich zachowania.

Zobacz również
tydzień wege

Źródło: psychologicalscience.org