Nowa maszyna symulująca układ trawienny

Avatar photo
układ trawienny

Maszyna, która jest wykorzystywana do badań w University of California, Davis symuluje działanie ludzkiego układu pokarmowego. To wyjątkowe urządzenie została zaprojektowane przez inżyniera i naukowca żywieniowego Gaila Bornhorsta.

Dzięki maszynie badacz ma nadzieję odkryć tę część działania układu pokarmowego, która pozostaje dalej w znacznej mierze tajemnicą – co dzieje się w trakcie transportu żywności przez układ trawienny, jak na niego wpływa to co jemy, kiedy jemy, jaki dokładnie wpływ na to ma obróbka kulinarna, etc.

Wykorzystanie tego typu urządzenia jest dobrą alternatywą dla bardzo kosztownych i kontrowersyjnych metod badania trawienia na żywych zwierzętach i ludziach.

Naukowcy dostrzegają pierwsze wyraźne wyniki – znaczny wpływ na przebieg trawienia zauważa się w zależności obróbki ale też na przykład w zależności od na przykład… odmiany jabłek jakie jemy. Za wcześnie jednak na wnioski, choć rozwiązanie może przyczynić się choć trochę do większego zrozumienia tego jak działa nasz układ pokarmowy.

Zobacz również
koszykówka

Więcej na ten temat oraz zdjęcia urządzenia na: universityofcalifornia.edu