Obwód talii u kobiet w średnim wieku a występowanie zaburzeń lękowych

Avatar photo
zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe są jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i częściej występują u kobiet, zwłaszcza w średnim wieku. Chociaż uczucie lęku może być spowodowane wieloma czynnikami, nowe badanie sugeruje, że ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej u kobiety może zwiększać ryzyko występowania zaburzeń lękowych. Takie wnioski opublikowano w „Menopause”, wydawanym przez The North American Menopause Society (NAMS).

Zaburzenia lękowe

Według klasyfikacji ICD-10 zaburzenia lękowe należą do zaburzeń nerwicowych. Obejmują dwie duże grupy. Do pierwszej (F-40) należą zaburzenia lękowe w postaci fobii (np. agorafobia, fobie społeczne), a druga grupa (F-41) to tzw. „Inne zaburzenia lękowe”, do których należą miedzy innymi: zaburzenia lękowe z napadami lęku oraz zaburzenia lękowe uogólnione. Ze względu na różne obrazy kliniczne trudno jest traktować zaburzenia lękowe jako całość.

Charakterystyka i wyniki badania

W tym badaniu przeanalizowano dane 5580 kobiet w średnim wieku pochodzenia latynoamerykańskiego (średni wiek: 49,7 lat). Analizowano czy istnieje korelacja między stosunkiem obwodu talii do wzrostu a ryzykiem występowania zaburzeń lękowych u kobiet. Stosunek obwodu talii do wzrostu okazał się wskaźnikiem, który najlepiej ocenia ryzyko kardiometaboliczne. Zgodnie z tym wskaźnikiem kobieta jest otyła, gdy jej obwód w talii wynosi więcej niż połowę jej wzrostu.

58% kobiet z grupy badanej było po menopauzie, a 61,3% zgłosiło doświadczanie zaburzeń lękowych. Badanie wykazało, że kobiety, których obwód talii był zbyt duży w stosunku do wzrostu były bardziej podatne na występowanie zaburzeń lękowych.

zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe wykazują związek z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, problemami z tarczycą, zaburzeniami oddychania i uzależnieniem od narkotyków, a także z innymi udokumentowanymi problemami zdrowotnymi. Badania wykazały wzrost częstotliwości tych zaburzeń u kobiet w wieku średnim, prawdopodobnie w wyniku obniżenia poziomu estrogenu, który pełni rolę neuroprotekcyjną. Uważa się, że tym samym zmiany hormonalne mogą być związane z występowaniem zaburzeń lękowych i otyłości brzusznej.

Zobacz również
bliss point

Badanie dostarcza cennych informacji dla służby zdrowia.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180307095201.htm

https://www.menopause.org/docs/default-source/default-document-library/waist-to-height-ratio-linked-with-anxiety-3-7-18.pdf