OECD: Życie Polaków będzie krótsze o prawie 4 lata z powodu epidemii otyłości

Avatar photo
oecd otyłość
https://dietetycy.org.pl/otylosc/

Światowa organizacja OECD opublikowała raport The Heavy Burden of Obesity, który nie pozostawia złudzeń jak olbrzymi, negatywny będzie miała w ciągu najbliższych dekad rosnąca epidemia otyłości. Według raportu jednym z najbardziej poszkodowanych krajów może być Polska.

Co przewiduje raport OECD?

Aby w pełni zrozumieć kompleksowość problemu, polecamy lekturę całej treści raportu, do którego link znajdziecie na dole artykułu. My skupimy się na kwestiach, które mogą najbardziej interesować nas jako Polaków.

świat
© Roman Stetsyk / 123RF

Jakie są przewidywania dla Polski?

Polacy z uwagi na rosnącą skalę nadwagi i otyłości będą mocno poszkodowani z uwagi na spadającą oczekiwaną długość życia, która według przewidywań może spaść nawet o 3,9 roku. W ten sposób na liście 36 krajów znajdujemy się na najgorszym miejscu zaraz po Meksyku (4,2 roku). USA mają szacowane obniżenie długości życia o 3,7 roku.

Poniżej grafika pokazująca trendy – widzimy tutaj bardzo szybki przyrost osób dotkniętych otyłością, w tym niestety także dzieci i młodzież.

Dlaczego śmiertelność rośnie?

Zdecydowana większość przypadków, które są związane z problemami z nadwagą dotyczy chorób układu krwionośnego (w ciągu najbliższych trzech dekad ilość zachorowań oszacowana w skali światowej na 462 miliony) oraz cukrzycy (212 milionów przypadków). Kolejne są demencja (31 milionów) oraz choroby nowotorowe (17 milionów).

Problem medyczny i… ekonomiczny

Choroby i obniżona jakość życia osób dotkniętych nadwagą i otyłością w samych krajach OECD sprawi, że wiele osób z uwagi na problemy zdrowotne będzie niedyspozycyjnych do pracy lub będą mniej efektywne.

Zobacz również
refluks

Produkt krajowy brutto (PKB) straci w krajach OECD 3,3%, zaś Polski nawet 4,3%. Ponadto już teraz kraje OECD wydają 8,4% swoich budżetów medycznych na leczenie chorób związanych z otyłością a udział ten będzie rósł.

Garść ciekawych informacji znajdziecie w infografice poniżej i artykule:

Źródło: The heavy burden of obesity, https://doi.org/10.1787/67450d67-en