Pomocne gadżety do poradni dietetycznej

Avatar photo
dieta od dietetyka

W niedawnym artykule na łamach serwisu podpowiadaliśmy, jak wyposażyć poradnię dietetyczną. W praktyce istnieje lista niezbędników współczesnego gabinetu dietetyka. Na pewno należą do nich meble, komputer, sprzęt do analizy składu ciała, umywalka, kosz, etc. To takie swoiste must-have, które musi się znaleźć w każdym gabinecie niezależnie od specjalizacji.

Dzisiaj zatrzymamy się nieco na gadżetach, które nie są już takie oczywiste, ale mogą usprawnić pracę w poradni. Jeśli więc szukasz takich produktów do swojej poradni, albo zastanawiasz się, jaki praktyczny prezent podarować znajomemu dietetykowi – to zapraszamy do lektury!

Zorganizuj miejsce pracy

To prawda, że obecne programy komputerowe potrafią wyręczyć tradycyjne organizery. Niemniej te drugie cieszą się wciąż dużą popularnością. Jeśli czujesz, że w Twoim gabinecie i notatkach panuje chaos i zapominasz o ważnych terminach, musisz potem robić wszystko na ostatnią chwilę – może warto zorganizować sobie odrobinę pracę?

Przylepiane kartki (sticky notes) to częsty wybór okiełznania licznych zadań. Jeśli jednak robi się ich zbyt dużo, to nie sprawi to dobrego wrażenia na Twoich pacjentach. Znacznie lepszym pomysłem jest wykorzystanie papierowego notatnika.

Terminarz papierowy nie pozwoli Ci zapomnieć o ważnych zadaniach do wykonania i terminach. Jako lifehack możemy podpowiedzieć, że zgodnie z rekomendacjami specjalistów od produktywności – zarówno dla efektywności pracy, jak i niwelacji stresu bardzo pomaga rozplanowania sobie zadań na początku dnia (lub na koniec) właśnie na papierze.

Trzeba zresztą przyznać, że w świecie, gdzie otacza nas elektronika – taka chwila oddechu z papierowym notatnikiem pozwoli odpocząć zarówno naszemu mózgowi, jak i oczom.

Pomoce naukowe

Jeżeli jeszcze Twój gabinet nie wzbogacił się w plansze edukacyjne, warto rozejrzeć się po Internecie. Zawieszenie na ścianie Talerza Zdrowia, czy ściągawki z produktami bogatymi w konkretne składniki odżywcze – to nie tylko pomoc dla Ciebie, ale ciekawa, skuteczna pomoc w dyskusji z pacjentem.

Pamiętaj, że często pacjent nie zna podstaw dietetyki. Pokazanie mu modelu, który żywieniowiec zna na wylot, może znacznie pomóc w przekonaniu pacjenta, że rekomendacje są poparte konkretnymi wytycznymi i ta góra warzyw w jego jadłospisie nie bierze się ze złośliwości układającego dietę ;-)

Dzisiejszy dietetyk nie ogranicza często swoich działań do samego poradnictwa. Dlatego – szczególnie jeśli pracujesz w zespole – lub też potrzebujesz czasem myśleć w sposób kreatywny – dobrą pomocą mogą być flipcharty lub tablice suchościeralne. Taka pomoc znacznie ułatwia przelewanie pomysłów na papier, które pojawią się w czasie burzy mózgów (na przykład przy planowaniu wpisów na social media Twojej poradni).

Jeśli lubisz multimedia…

Skoro wspomnieliśmy o tym, jak pomóc pacjentowi pomocami dydaktycznymi – Twoje manewru znacznie się poszerzy, jeśli weźmiemy pod uwagę zdobycze technologii.

Część oprogramowania oraz urządzeń do pomiarów pozwala na łączenie się z komputerem, tabletem. Jeśli wykorzystujesz multimedia przy pracy z pacjentem to może być strzał w dziesiątkę. Przykładowo możesz poprosić pacjenta o wypełnienie w poczekalni kwestionariusza potrzebnego podczas wywiadu. Lub wykorzystać urządzenie jako sposób na ilustrację postępów czy też wyniku badań antropometrycznych. Tu ogranicza Cię Twoje wyobraźnia i wiele zależy od Twojego sposobu pracy.

Pokazywanie pewnych rzeczy na wydruku albo na ekranie komputera może nie być zbyt wygodne. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie projektora multimedialnego. Do niedawna były to urządzenia, które kojarzyły się głównie z nudnymi salami biur korporacji. I nie były też cenowo atrakcyjne.

Obecnie wraz z postępem technologii można znaleźć małe i atrakcyjne cenowo produkty, które można śmiało wykorzystać zarówno w pracy, jak i prywatnie. Przykładowo projektory Xiaomi mogą się pochwalić dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Word of mouth

Zapewne słyszeliście o tym, że w dietetyce ale i biznesie w ogóle nie ma lepszej metody na promocję gabinetu niż siła polecenia. Może się wydawać, że niewiele z tym możemy zrobić i po prostu warto liczyć na to, że efekty naszej pracy zaowocują poleceniami naszej poradni przez pacjentów.

Prawda jest jednak taka, że warto podkreślać swoje osiągnięcia. Pacjent oceniając skuteczność usług dietetycznych patrzy nie tylko na efekt. Wiele pomaga mu w wyrobieniu opinii także wiedza, że dietetyk, którego wybrał ma wiedzę (stąd certyfikaty, które lubimy wieszać na ścianach). Chce wiedzieć, że jest skuteczny (stąd na stronach www poradni tak częste testimoniale w wersji przed / po kuracji). Co ciekawe, wiele osób również wyrabia sobie opinię na podstawie popularności dietetyka. Dlatego ciekawym, mniej popularnym gadżetem może być dostępny w Internecie licznik z osobami, które śledzą poradnię na facebooku, instagramie. Można też w wersji analogowej pokazać ilu osobom już pomogliście w poradni, lub ile kilogramów zrzucili Wasi pacjenci.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zainspirował Was w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań dla gabinetu. Warto szukać rozwiązań, które wspomogą produktywność. Dzięki temu będziecie mogli pomóc większej liczbie pacjentów w sposób szybki i skuteczny.