Rozproszenie uwagi podczas posiłków a ilość spożytego jedzenia

Avatar photo
śniadanie dziewczynka tablet

Naukowcy zajmujący się odżywianiem sugerują, że rozproszenie uwagi za pomocą technologii podczas posiłków może zmniejszyć ilość spożytego jedzenia. Kiedy 119 młodych dorosłych spożywało posiłek grając w prostą grę komputerową przez 15 minut, jedli znacznie mniej niż wtedy, gdy jedli ten sam posiłek bez rozpraszaczy uwagi. Odkrycia opublikowano w „ Journal of Nutrition”.

Jak badano rozproszenie uwagi?

Spożycie żywności przez uczestników zostało ocenione dwa razy – podczas jednego dnia, gdy grali w grę oraz drugiego dzień, gdy jedli bez żadnych zakłóceń i rozpraszaczy uwagi. Gra, zwana szybkim przetwarzaniem informacji wizualnych, która testuje wzrokową uwagę i pamięć roboczą użytkowników, była szeroko stosowana przez naukowców w ocenie badanych pod kątem problemów, takich jak choroba Alzheimera i zaburzenia koncentracji uwagi. Gra polega na losowym miganiu na ekranie komputera szeregu cyfr z szybkością jednej cyfry na sekundę. Uczestnicy badania zostali pouczeni, aby nacisnąć spację na klawiaturze, ilekroć zobaczyli trzy kolejne nieparzyste liczby.

elektronika
belyjmishka / 123RF

Charakterystyka badania:

W badaniu wzięło udział 119 uczestników, średnia ich wieku wynosiła 20,2 lat, 57% stanowiły kobiety, a średnie BMI uczestników wynosiło 23 kg/m2. Uczestnikom, którzy utrzymywali post nocny przez 10 godzin przed każdą wizytą, powiedziano, aby konsumowali tyle, ile chcieli z 10 mini quiche (rodzaj wypieku – placka składającego się ze słonego kruchego ciasta i wytrawnego nadzienia zalanego jajeczno-śmietanową masą, charakterystyczny dla kuchni francuskiej), podczas gdy albo grali w grę, albo jedli posiłek spokojnie przez 15 minut. Jedzenie zostało zważone oraz oszacowane przed i po podaniu każdej osobie.

Po 30 minutach oczekiwania uczestników przechodzili do stoiska z przekąskami. Przekąska składała się z ciasteczek z kawałkami czekolady o wadze 30 g i 50 g zielonych winogron. Wszystkie artykuły żywnościowe zostały zważone przed i po serwisie w celu oszacowania faktycznego spożycia. Po tym czasie uczestnicy wypełnili ankietę, w której była prośba o przypomnienie ilości podanego jedzenia i ile z tego posiłki zjedli. Oceniali także, jak bardzo smakował im posiłek, a także uczucie głodu i sytości.

Wyniki i wnioski:

Badacze wysunęli hipotezę, że zgodnie z wcześniejszymi analizami, gdy badani jedli podczas korzystania z gry komputerowej, nie tylko konsumowali więcej jedzenia, ale także słabiej pamiętali co jedli i odczuwali mniej przyjemności z takiego posiłku. Zamiast tego odkryli, że ​​uczestnicy jedli mniej, gdy rozpraszała ich gra komputerowa. Co więcej, pamięć o posiłkach uczestników – ich zdolność do przypominania sobie, ile jedzenia podano i ile zjedli  – była mniej dokładna, gdy byli rozproszeni niż gdy spokojnie konsumowali posiłek.

Na konsumpcję uczestników podczas drugiej wizyty wpłynęło to, jakie czynności wykonali podczas pierwszej wizyty. Osoby, które podczas pierwszej wizyty byli rozpraszani podczas jedzenia, jedli znacznie mniej niż inni badani, którzy pierwszy posiłek spożywali w spokoju. Ponadto, gdy uczestnicy, którzy podczas pierwszej wizyty byli rozpraszani podczas jedzenia, podczas następnej wizyty, zachowywali się tak, jakby po raz pierwszy spotykali się z podanym jedzeniem, o czym świadczy niższy wskaźnik konsumpcji podobny do tych, którzy rozpoczęli od nierozproszonego posiłku.

Zobacz również

Jedzenie rozproszone a jedzenie bezmyślne:

Wyniki sugerują, że może istnieć różnica między rozproszonym jedzeniem a bezmyślnym jedzeniem. Chociaż terminy te są często używane zamiennie, naukowcy przedstawili hipotezę, że mogą to być wyraźnie różne zachowania z niuansami, które należy zbadać. Według badaczy, bezmyślne jedzenie może wystąpić, gdy jemy bez wcześniejszego zamiaru. Na przykład bierzemy garść cukierków ze słoika, gdy przechodzimy obok lub zaczynamy jeść przekąski, ponieważ są w zasięgu naszego wzroku i ręki.  I odwrotnie, rozproszone jedzenie może wystąpić, gdy angażujemy się w czynności, takie jak oglądanie telewizji lub odpowiadanie na wiadomości e-mail podczas zamierzonego wcześniej posiłku – na przykład, kiedy jemy obiad.

nastolatki smartfon jedzenie
hootie2710 / 123RF

Chociaż wcześniejsze badania wykazały, że ludzie jedzą więcej, gdy mają rozproszoną uwagę, wyniki w tym badaniu mogły być związane różnicami osobniczymi oraz czynnikami takimi jak rodzaj wykorzystanego rozproszenia uwagi, rodzaj serwowanego jedzenia lub badanej grupy (w tym badaniu byli to studenci).

Źródło: Sharon M Nickols-Richardson, Cassandra J Nikolaus, Carli A Liguori. Cognitive Distraction at Mealtime Decreases Amount Consumed in Healthy Young Adults: A Randomized Crossover Exploratory Study. The Journal of Nutrition, 2020;