Nastolatkowie nadużywający smartfonów częściej jedzą niezdrowo i mają nadwagę

Avatar photo
smartfony

Nowe, duże badanie przeprowadzone w Korei Południowej to argument na ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem. Szczególnie wśród młodszych. Piramida Żywienia dla Dzieci i Młodzieży rekomenduje wprost ograniczenie czasu przed ekranem do dwóch godzin.

Badanie, o którym mowa, wykazało, że nastolatkowie spędzający więcej czasu przed ekranem niż dwie godziny jedzą niezdrowo. Konkretnie częściej wybierają fast food. Rzadziej jedzą warzywa i owoce.

Dodatkowo grupa nastolatków, które spędzały powyżej trzech godzin dziennie ze smartfonem, cierpiała częściej na nadwagę. Udowodniono też częstszą konsumpcję napojów słodzonych, chipsów, dan błyskawicznych wśród nastolatków, które spędzają ponad pięć godzin z telefonem.

Badanie (Korea Youth Risk Behavior Web-Based Survey) zostało przeprowadzone na grupie 53 tysięcy koreańskich nastolatków w wieku 12-18 lat.

Wpływ ekranów na nawyki żywieniowe

Badanie daje jeszcze bardziej solidne fundamenty dla wyników, które już wcześniej pojawiały się w opracowaniach. Mianowicie wykazano wcześniej (LINK), że oglądanie telewizji w młodym wieku skutkuje problemami z nawykami żywieniowymi w przyszłości. Co więcej, oglądanie telewizji w ogóle idzie w parze ze złą dietą (LINK).

Jak widać, przywiązanie do smartfonów nie jest wcale lepsze.

Zobacz również
różeniec górski

Nie każda aktywność sobie równa

Nie można jednak demonizować smartfonów i korzystania z Internetu i tu się to potwierdza. Liczy się też, po co z nich korzystamy.

KorzystneNiekorzystne
poszukiwanie informacji w Interneciemedia społecznościowe
czaty
gry
muzyka / filmy

Źródło: https://www.newswise.com/articles/smartphone-use-associated-with-unhealthy-eating-and-overweight-in-teens