Rukola właściwości

4.8/5 (5)

rukolaRukola – na pewno nie raz już mieliście z nią styczność jeśli jesteście miłośnikami kuchni śródziemnomorskiej. Choć nie każdy świadomie włącza ją do swojego jadłospisu – to bez problemu można ją dostać w każdym większym sklepie. Ma swoich zagorzałych wielbicieli ze względu na swój oryginalny, niepowtarzalny smak – ze względu na swoje prozdrowotne właściwości powinna znaleźć jednak jeszcze większe grono zwolenników. Jakie to cenne właściwości?

Co siedzi w rukoli?

100 gram (kilkadziesiąt listków rukoli) pokrywa z nawiązką dzienne zapotrzebowanie na witaminę K. Pokrywa również prawie połowę zapotrzebowania na witaminę A. Taka ilość to także 1/4 dziennego zapotrzebowania na witaminę C oraz foliany. W rukoli znajdziemy także witaminy z grupy B. Pod tym względem pozostawia konkurencję w postaci sałaty lodowej daleko w tyle, przekraczając zawartość poszczególnych witamin kilkukrotnie.

Rukola to także bogactwo cennych minerałów – szczególnie dużo zawiera wapnia, magnezu, potasu, żelaza i manganu (od kilku do kilkunastu procent dziennego zapotrzebowania). Przy tym wszystkim, taka ilość to zaledwie 25 kcal, bo zdecydowana większość składu rukoli to woda !

Właściwości rukoli a zdrowie

Sałata jak sałata ! Można zareagować w ten sposób i przejść obojętnie obok rukoli, której zielone listki kryją w sobie więcej niż może się z pozoru zdawać. Nie chodzi tutaj jedynie o jej właściwości jako afrodyzjaku, które zachwalali starożytni Rzymianie.

Potężna dawka witaminy K oznacza wsparcie dla zdrowia układu kostnego. Bogactwo błonnika pokarmowego wraz z niską kalorycznością sprawia, że czujemy po jej spożyciu sytość znacznie wcześniej i jest zdrowe dla układu pokarmowego, perystaltyki. Czyli: rukola jest idealna dla odchudzania !

Działanie antynowotworowe rukoli bierze się z antyoksydantów, które zawiera – jak również glukozynolanom.

Spora zawartość żelaza sprawia, że może być traktowana jako dobre źródło roślinne minerałów zapobiegających anemii dla tych, którzy mniej cenią smak szpinaku. Zawartość potasu sprawi zaś, że skorzysta na tym układ krwionośny.

Duża zawartość wody, smak i aromat sprawia, że rukola jest świetna na letnie dni – sprawiając, że sałatki i dania z nią będą bardziej orzeźwiające. Jej charakterystyczny, ostrawy smak jest zaś związany ze związkami o działaniu bakteriobójczym.

Duża zawartość witaminy C poprawia nie tylko odporność lecz jest również korzystna między innymi dla zdrowia i piękna skóry. Zawiera także chlorofil znany ze swoich właściwości detoksykujących organizm. Wysoka zawartość witaminy A jest istotna również między innymi dla lepszego widzenia.

Na zdrowie: rukola !

Choć regionem pochodzenia rukoli są zazwyczaj kraje śródziemnomorskie, to można ją bez problemu uprawiać także w Polsce. Charakteryzuje ją bardzo szybki okres wzrostu, niskie wymagania. Zachęcamy do jedzenia :)

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

 • Dietetycy.org.pl ja namaczam w wodzie z octem na pare minut i zaraz dokladnie plucze. a posmakowalam ja na imprezie calkiem niedawno i teraz paczke dziennie wcinam :D

 • Ewelina Rzezinska – najlepiej najpierw zamoczyć delikatnie w misce z wodą żeby opadł piasek – a potem obmyć bieżącą wodą. To zawsze czasochłonne ale zdrowie (truizm) – mamy tylko jedno.

 • Ewelina Rzezinska – najlepiej najpierw zamoczyć delikatnie w misce z wodą żeby opadł piasek – a potem obmyć bieżącą wodą. To zawsze czasochłonne ale zdrowie (truizm) – mamy tylko jedno.

 • Dietetycy.org.pl dobrze wiedzieć, ja chyba niezbyt dokładnie to robię..

 • Dietetycy.org.pl dobrze wiedzieć, ja chyba niezbyt dokładnie to robię..

 • Trzeba tylko pamiętać o dokładnym myciu rukoli przed spożyciem, bo łatwo się do niej “przyczepiają” różnego rodzaju środki ochrony roślin.

 • i to jest własnie to

 • Niechcący jem codzienne bo zasmakowała mi w zestawie: chleb tylko żytni i tyko na zakwasie polany olejem lnianym budwigowym plus słodki pomidor i na to rukola sól pieprz. Non stop każde śniadanie od lipca już a tutaj się okazuje jakie zdrowotne!

 • Będę jeść więcej niż do tej pory.Jest smaczna ,a jakie bogactwo witamin i minerałów.

 • Jak najbardziej – ma wielu zagorzałych zwolenników! Jak widać zresztą :-)

 • Jak najbardziej – ma wielu zagorzałych zwolenników! Jak widać zresztą :-)

 • rukola jest bardzo smaczna i zdrowa

Loading...
Udostępnienia