Sportowe kalorie Iwona Bates [RECENZJA]

Avatar photo
sportowe kalorie
Tytuł: Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców
Autor: Iwona Bates
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: PZWL
Ilość stron: 231

Temat żywienia w sporcie bywa często budzi wiele emocji. Moda na bycie fit, dążenie do perfekcyjnej sportowej sylwetki za wszelką cenę i często drogą na skróty wywiera silną presję na młodych sportowców. Reklamy i przekazy medialne mówiące o batonikach mocy czy bezglutenowych pierożkach z mąki z maronów, rzekomo mających stworzyć muskuły niczym szpinak u Popeya, bohatera kultowej kreskówki. Młodzież często bezrefleksyjnie przyjmuje takie przekazy lub słysząc sprzeczne komunikaty w sprawie żywienia w sporcie, czuje się bezradna.

sportowe kalorie Sportowe Kalorie Iwona Bates

Książka Sportowe kalorie powstała z myślą o młodych sportowcach, rodzicach i trenerach chcących poprowadzić kompleksowo młodego zawodnika ku sukcesom w zawodach. Publikacja napisana przystępnym językiem, wskazuje zależności między sposobem żywienia a kondycją i adaptacją do wysiłku fizycznego. Autorka przytoczyła wiele odwołań do sposobu żywienia mistrzów sportu, poparła swoje argumenty rzetelnymi badaniami naukowymi. Iwona Bates dobrze poznała nie zawsze zdrowe upodobania żywieniowe młodzieży stąd poświęciła osobny rozdział tematowi fast foodu, zaś dla cukru opracowała infografikę, która jasno wskazuje na zagrożenia płynące z nadmiernego spożycia tego produktu. Ważnym, choć jeszcze zbyt mało docenianym tematem, który znalazł się w książce Sportowe kalorie jest ten dotyczący mikroflory układu pokarmowego. Dla tych, którzy nie uważali na lekcji biologii, autorka przygotowała zabawną infografikę, która wyjaśnia w przystępny sposób jak wiele różnych mikroorganizmów zasiedla ludzki organizm i jaki wpływ mają na zdrowie.

W książce zostały przedstawione główne grupy produktów spożywczych i ich znaczenie w prawidłowo zbilansowanej diecie.

Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców Iwony Bates to nowocześnie napisany poradnik, który prostym językiem wyjaśnia zależności zachodzące między tym co jemy a potencjalnymi możliwościami osiągania sukcesów sportowych. Dzięki tej publikacji młodzież może uczyć się jak jeść świadomie i być bardziej wyczulona na często mylące przekazy marketingowe.

sportowe kalorie iwona bates

Z praktycznego punktu widzenia jednym z cenniejszych rozdziałów Sportowych kalorii jest opracowanie dwóch wersji jadłospisów o energetyczności 3 000 i 4 000 kcal. Każdy z planów został opracowany w modelu 7 dniowym z podziałem na 4 pory roku. W książce znajdziemy łącznie 56 dni opracowanej diety z omówionymi przepisami. Plany żywieniowe zostały opracowane, tak, że nawet niewprawny adept sztuki kulinarnej nie będzie miał problemów z doborem ilości składników – a co najważniejsze – z zakupieniem wskazanych produktów.

Zobacz również
ostropest

Książkę poleciłabym trenującej bądź chcącej rozpocząć przygodę ze sportem młodzieży, rodzicom i opiekunom sportowym. Dietetycy również znajdą w tym opracowaniu coś dla siebie – opracowane tu jadłospisy mogą posłużyć za inspirację dla osób układających diety sportowe dla swoich podopiecznych i szukają inspiracji na nowe przepisy.

(książka objęta patronatem medialnym dietetycy.org.pl)