Sprawozdanie z konferencji: PROLAKTYNA 2017

Avatar photo

Najważniejsze doroczne wydarzenie poświęcone całkowicie tematyce karmienia piersią „Prolaktyna 2017” miało miejsce w tym roku 2 kwietnia 2017 r. w Warszawie. Portal Dietetycy.org.pl miał przyjemność być patronem medialnym tego ważnego wydarzenia. Organizatorom udało się zaprosić największe krajowe i zagraniczne autorytety z dziedziny badań nad laktacją. Referaty wygłosili między innymi dr n med. Magdalena Nehring-Gugulska, Igor Radziewicz-Winnicki oraz dr Jack Newman. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Newman, pediatra pracujący w Międzynarodowym Centrum Karmienia Piersią przy Kanadyjskim Kolegium Medycyny Naturalnej w Toronto autor wielu publikacji i książek poradnikowych o karmieniu piersią.

Wszyscy specjaliści wskazali na fakt zbyt krótkiego karmienia naturalnego niemowląt, zbyt wczesnego rozszerzania ich diety, a także na częste nadużywanie zaufania matek i niewłaściwą komunikację marketingową stosowaną przez koncerny produkujące mieszanki. Doktor Newman podczas kilkugodzinnego wykładu przedstawił najczęstsze błędy związane z nieprawidłowym przystawieniem niemowląt do piersi, to w jaki sposób oprowadzić obserwację dziecka przy piersi i jakie wnioski można wyciągnąć na jej podstawie. Specjalista wskazał też na znaczenie przebiegu porodu na późniejsze problemy w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. Słuchaczki otrzymały ogromną porcję solidnej merytorycznej wiedzy dotyczącej laktacji, porady praktyczne oraz słowa wsparcia dla kontynuacji karmienia naturalnego swoich dzieci.

W Polsce coraz prężniej działają inicjatywy społeczne przyczyniające się do wzrostu świadomości wśród matek karmiących, kobiety znacznie łatwiej mogą uzyskać poradę laktacyjną, porozmawiać i wyjaśnić kwestie związane z karmieniem niemowląt.

Zobacz również

Podstawowym wnioskiem płynącym z konferencji jest to, że mleko kobiece jest najlepszym znanym pokarmem odpowiednim w żywieniu niemowląt, przynosi korzyści zdrowotne zarówno dla matki jak i dziecka, pozwala dopełnić więź między matką i dzieckiem a inicjatywy propagujące karmienie naturalne powinny być wspierane, kobiety zaś świadome tego, że w razie kłopotów, pytań czy rozterek mogą zwrócić się po pomoc do specjalisty laktacyjnego.

Wykład – Igor Radziewicz-Winnicki
Wykład – dr n med. Magdalena Nehring-Gugulska
Wykład – dr Jack Newman