Stosowanie Ketonalu a rodzaj bólu

choroba

Ketonal Active to lek przeznaczony do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu lekkich i umiarkowanych dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Działanie przeciwbólowe, ale też przeciwzapalne i przeciwgorączkowe leku to efekt hamowania aktywności cyklooksygenazy przez ketoprofen.

Ketonal Active – czy poradzi sobie z bólem?

Ból to nieprzyjemne zmysłowe i emocjonalne doznanie. Różni się w zależności od źródła uszkodzenia (charakter bólu receptorowego, neuropatycznego lub psychogennego), czasu trwania (ból ostry i przewlekły – trwa dłużej niż 3 miesiące lub utrzymuje się mimo wygojenia tkanek) czy stopnia nasilenia. Ból jest jednym z najczęściej doświadczanych przez ludzi objawem chorobowym. Nierzadko, zanim chory uda się do lekarza, próbuje sobie z nim poradzić na własną rękę. Na rynku farmaceutycznym jest wiele leków przeciwbólowych, z których może skorzystać. Niektórzy w takich momentach sięgają po Ketonal Active, który od października 2017 roku jest dostępny bez recepty w postaci twardych kapsułek zawierających 50 mg substancji czynnej.

Opinia społeczna na temat przeciwbólowego działania Ketonalu Active jest bardzo dobra. Potwierdzeniem tego są wyniki raportu KANTAR Polska z września 2019 roku przeprowadzone wśród osób powyżej 15 roku życia, które kiedykolwiek użyły Ketonalu Active. 

74% respondentów jest zdania, że działa on silniej, niż inne leki przeciwbólowe, 64% sięga po niego, gdy nic innego nie pomaga, dla 63% to ekspert wśród środków przeciwbólowych, a dla 57% to lek na każdy ból. 

Ketonal Active – z czego wynika jego działanie przeciwbólowe?

Ketonal Active to lek znany przede wszystkim z działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Ma w składzie substancję czynną – ketoprofen – należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamuje ona aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX) odpowiedzialnego za powstanie związków chemicznych, pełniących funkcję miejscowych informatorów komórkowych. W konsekwencji tego zmniejsza syntezę przekaźników pobudzających receptory bólowe, determinujących pojawienie się gorączki, bólu, sztywności stawów i obrzęków. Efekt przeciwzapalny wiąże się głównie z blokowaniem izoenzymu COX-2 (wyzwalanego w toku procesu zapalnego). Najogólniej mówiąc, ketoprofen przerywa kaskadę reakcji prowadzącą do wyzwolenia czynników bólowych i prozapalnych.

Ketonal Active ma profil bezpieczeństwa podobny do innych leków z grupy NLPZ. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Przenika powoli do płynu maziowego i przestrzeni międzystawowych. Maksymalne stężenie we krwi osiąga do 90 minut od zażycia.

Ketonal Active – dla kogo jest przeznaczony?

Ketonal Active przeznaczony jest dla osób doraźnie potrzebujących sprawdzonego środka przeciwbólowego. Polecany jest do krótkotrwałego, objawowego leczenia lekkiego i umiarkowanego stopnia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Zalecany przez producenta czas zażywania leku bez konsultacji lekarskiej nie powinien przekraczać 5 dni. Po Ketonal Active, jak i po inne leki przeciwbólowe trzeba sięgać z rozwagą. Bezwzględnie przed ich użyciem należy zapoznać się z załączoną ulotką.

Ketonal Active – czy pomoże przy bólu zęba i na bóle menstruacyjne?

Produkowany przez SANDOZ Ketonal Active z powodzeniem można przyjąć przy pojawieniu się bólu zęba. Lek nie zadziała jednak na przyczynę pojawienia się dolegliwości, stąd konieczna jest jak najszybsza konsultacja stomatologiczna.

Zobacz również
grupa krwi a dieta

Ketonal Active może być stosowany przy bolesnych miesiączkach. Jednak nie powinien stanowić w tym przypadku tzw. leku pierwszego rzutu. Można po niego sięgnąć dopiero po zastosowaniu innych środków, o łagodniejszym działaniu, które okazały się nieskuteczne i nie przyniosły ulgi.

Ketonal Active – pomoc w bólach stawów, mięśni i kości

Ketonal Active doskonale sprawdzi się na ból kości, stawów i mięśni. Najbardziej znany jest z leczenia objawowego stanów bólowych, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych związanych z chorobami reumatycznymi. Preparat powszechnie stosowany jest u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i chorobą zwyrodnieniową stawów. Szeroko stosuje się go też w leczeniu bólu pooperacyjnego i pourazowego. Badania wykazały, że w przypadku sportowych urazów tkanek miękkich działa szybciej i skuteczniej niż inne NLPZ.

Ketonal Active – ból głowy i przeziębienie

Działanie przeciwbólowe Ketonalu Active rozpoczyna się po 30 minutach od zastosowania. Tak szybki efekt na pewno docenią osoby zmagające się z bólem głowy, w tym o charakterze migrenowym. Ze względu na działanie przeciwgorączkowe lek może zostać użyty podczas przeziębienia i grypy.