Stosowanie Ketonalu a rodzaj bólu

choroba

Ketonal Active to lek przeznaczony do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu lekkich i umiarkowanych dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Działanie przeciwbólowe, ale też przeciwzapalne i przeciwgorączkowe leku to efekt hamowania aktywności cyklooksygenazy przez ketoprofen.

Ketonal Active – czy poradzi sobie z bólem?

Ból to nieprzyjemne zmysłowe i emocjonalne doznanie. Różni się w zależności od źródła uszkodzenia (charakter bólu receptorowego, neuropatycznego lub psychogennego), czasu trwania (ból ostry i przewlekły – trwa dłużej niż 3 miesiące lub utrzymuje się mimo wygojenia tkanek) czy stopnia nasilenia. Ból jest jednym z najczęściej doświadczanych przez ludzi objawem chorobowym. Nierzadko, zanim chory uda się do lekarza, próbuje sobie z nim poradzić na własną rękę. Na rynku farmaceutycznym jest wiele leków przeciwbólowych, z których może skorzystać. Niektórzy w takich momentach sięgają po Ketonal Active, który od października 2017 roku jest dostępny bez recepty w postaci twardych kapsułek zawierających 50 mg substancji czynnej.

Opinia społeczna na temat przeciwbólowego działania Ketonalu Active jest bardzo dobra. Potwierdzeniem tego są wyniki raportu KANTAR Polska z września 2019 roku przeprowadzone wśród osób powyżej 15 roku życia, które kiedykolwiek użyły Ketonalu Active. 

74% respondentów jest zdania, że działa on silniej, niż inne leki przeciwbólowe, 64% sięga po niego, gdy nic innego nie pomaga, dla 63% to ekspert wśród środków przeciwbólowych, a dla 57% to lek na każdy ból. 

Ketonal Active – z czego wynika jego działanie przeciwbólowe?

Ketonal Active to lek znany przede wszystkim z działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Ma w składzie substancję czynną – ketoprofen – należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamuje ona aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX) odpowiedzialnego za powstanie związków chemicznych, pełniących funkcję miejscowych informatorów komórkowych. W konsekwencji tego zmniejsza syntezę przekaźników pobudzających receptory bólowe, determinujących pojawienie się gorączki, bólu, sztywności stawów i obrzęków. Efekt przeciwzapalny wiąże się głównie z blokowaniem izoenzymu COX-2 (wyzwalanego w toku procesu zapalnego). Najogólniej mówiąc, ketoprofen przerywa kaskadę reakcji prowadzącą do wyzwolenia czynników bólowych i prozapalnych.

Ketonal Active ma profil bezpieczeństwa podobny do innych leków z grupy NLPZ. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Przenika powoli do płynu maziowego i przestrzeni międzystawowych. Maksymalne stężenie we krwi osiąga do 90 minut od zażycia.

Ketonal Active – dla kogo jest przeznaczony?

Ketonal Active przeznaczony jest dla osób doraźnie potrzebujących sprawdzonego środka przeciwbólowego. Polecany jest do krótkotrwałego, objawowego leczenia lekkiego i umiarkowanego stopnia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Zalecany przez producenta czas zażywania leku bez konsultacji lekarskiej nie powinien przekraczać 5 dni. Po Ketonal Active, jak i po inne leki przeciwbólowe trzeba sięgać z rozwagą. Bezwzględnie przed ich użyciem należy zapoznać się z załączoną ulotką.

Ketonal Active – czy pomoże przy bólu zęba i na bóle menstruacyjne?

Produkowany przez SANDOZ Ketonal Active z powodzeniem można przyjąć przy pojawieniu się bólu zęba. Lek nie zadziała jednak na przyczynę pojawienia się dolegliwości, stąd konieczna jest jak najszybsza konsultacja stomatologiczna.

Zobacz również
kursy dietetyczne promocja

Ketonal Active może być stosowany przy bolesnych miesiączkach. Jednak nie powinien stanowić w tym przypadku tzw. leku pierwszego rzutu. Można po niego sięgnąć dopiero po zastosowaniu innych środków, o łagodniejszym działaniu, które okazały się nieskuteczne i nie przyniosły ulgi.

Ketonal Active – pomoc w bólach stawów, mięśni i kości

Ketonal Active doskonale sprawdzi się na ból kości, stawów i mięśni. Najbardziej znany jest z leczenia objawowego stanów bólowych, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych związanych z chorobami reumatycznymi. Preparat powszechnie stosowany jest u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i chorobą zwyrodnieniową stawów. Szeroko stosuje się go też w leczeniu bólu pooperacyjnego i pourazowego. Badania wykazały, że w przypadku sportowych urazów tkanek miękkich działa szybciej i skuteczniej niż inne NLPZ.

Ketonal Active – ból głowy i przeziębienie

Działanie przeciwbólowe Ketonalu Active rozpoczyna się po 30 minutach od zastosowania. Tak szybki efekt na pewno docenią osoby zmagające się z bólem głowy, w tym o charakterze migrenowym. Ze względu na działanie przeciwgorączkowe lek może zostać użyty podczas przeziębienia i grypy.