Back to school z podręcznikami PZWL (specjalny kod rabatowy w artykule)!

Avatar photo
dietetyczne back to school

Wiedza dietetyczna ewoluuje. Z każdym badaniem klinicznym, przekrojowym, każdą meta-analizą poznajemy coraz więcej mechanizmów rządzących ludzkim organizmem. Równocześnie z nimi zmieniają się oficjalne wytyczne organizacji zdrowotnych. Podążanie za tymi zmianami wymaga wiele uwagi. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich podręczników z dobrego źródła, które tę mnogość informacji porządkuje. 

Dlatego wspólnie z Wydawnictwem Lekarskim PZWL zapraszamy Was do przeglądu najnowszych podręczników akademickich. Opowiemy o tym, które pozycje i dlaczego powinny Was zainteresować jako studentów dietetyki, ale i praktykujących dietetyków. 

UWAGA: na końcu artykułu znajdziecie także dedykowany dla naszych czytelników rabat na dobrą inaugurację roku akademickiego 2023/24!

Dietetyczne ABC

Zacznijmy od podstaw, czyli dietetycznego abecadła. Takim jest bez wątpienia „Żywienie zdrowego i chorego człowieka„, które doczekało się już piątego wydania. Podręcznik Ciborowskiej to klasyk — kompleksowa publikacja, która dostarcza zarówno teoretycznych podstaw żywienia, jak i praktycznych narzędzi do indywidualnej adaptacji diet w różnych stanach zdrowia, co jest kluczowe dla skutecznej i etycznej praktyki zawodowej. Inną alternatywą jest nowsza pozycja „Dietetyka kliniczna” pod redakcją Mariana Grzymisławskiego oraz „Współczesna dietoterapia” Ewy Lange i Dariusza Włodarka.

Kolejnym obowiązkowym punktem są „Normy żywienia człowieka – Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych„. Podręcznik oferuje poparte naukowo wytyczne dotyczące żywienia, które są niezbędne dla skutecznej diagnozy, leczenia i prewencji chorób związanych z żywieniem. Dodatkowo przydatnym w gabinecie podręcznikiem będzie najnowsza wersja „Tabeli składu i wartości odżywczych„, gdzie znajdziecie rozpisane składniki mineralne – również tych, których nie znajdziecie w większości programów do układania diet.


KLIKNIJ W OKŁADKĘ, ABY PRZEJŚĆ DO SZCZEGÓŁÓW:


Zastosowania wiedzy w dietetyce klinicznej

Warto znać podstawy, które poznacie z powyższych książek. Ale to tylko fundament. Doświadczenie ekspertów jest prawdziwie nieocenione w przypadku bardziej skomplikowanych przypadków klinicznych. Dlatego warto zdobyć dodatkową wiedzę związaną z konkretnymi stanami chorobowymi. To nie jest pełna lista podręczników, ale subiektywna lista tych, które warto zdaniem naszej redakcji poznać na początek (resztę poznacie na stronie księgarni PZWL).

Zacznijmy od dwutomowego podręcznika „Niedożywienie związane z chorobą„. Publikacja dostarcza informacji na temat identyfikacji, oceny i leczenia niedożywienia w kontekście różnych chorób, co jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej i zindywidualizowanej opieki pacjentom. Na drugim skraju — nadmiaru spożywanego jedzenia — mamy cały kompleksowy temat, którego dedykowany jest nowy podręcznik „Otyłość i jej powikłania„.

W związku ze starzeniem się społeczeństwa coraz istotniejszym tematem jest „Żywienie osób starszych„. Kluczową w codziennej praktyce przydatną wiedzą jest także „Żywienie dzieci„, które można zgłębić w książce z serii „Centrum Zdrowia Dziecka Poleca”.

Niezwykle cenioną, kultową już serią jest żółta seria „Instytut Żywności i Żywienia Zaleca„. Wśród nich między innymi: zaburzenia lipidowe, zaparcia, osteoporoza, choroby nowotworowe, zespół jelita nadwrażliwego, choroby żołądka i dwunastnicy,  dna moczanowa, kamica żółciowa, niedoczynność tarczycy. Również w tej serii znajdziecie wiedzę o: „Żywieniu kobiet w ciąży„.

Szczególnie wiele zmienia się w zakresie wiedzy na temat mechanizmów chorób układu pokarmowego i ich leczenia. Dlatego, jeśli nie chcecie pozostać w tyle za postępami nauki, warto sięgnąć również poza żelazną bazę podręczników i poznać ten temat bliżej. Wysoko ocenianymi pozycjami są nowości – „Dieta low-FODMAP” Agaty Stróżyk oraz „Żywienie, diagnostyka i leczenie w SIBO” Hanny Szpunar-Radkowskiej.


KLIKNIJ W OKŁADKĘ, ABY PRZEJŚĆ DO SZCZEGÓŁÓW:


Dla sportowców

Klasyczną pozycją z zakresu dietetyki sportowej jest „Żywienie w sporcie” Ireny Celejowej, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Świeższą pozycją również cenioną przez specjalistów jest „Dietetyka Sportowa” – bogate kompendium wiedzy z tego zakresu.

Zobacz również


KLIKNIJ W OKŁADKĘ, ABY PRZEJŚĆ DO SZCZEGÓŁÓW:


Dla dietetyka na 5+

Nie jest tajemnicą, że współczesna dietetyka staje się coraz bardziej interdyscyplinarną dziedziną. W dietetycznej codzienności przydaje się również lista dodatkowych umiejętności. Kluczowe są umiejętności motywowania pacjentów i zrozumienia podłoża psychologicznego ich problemów. Ten temat podejmuje „Psychodietetyka” pod redakcją Anny Brytek-Matery. Obszarem sprawiającym wiele kłopotów dietetykom jest odpowiednia interpretacja wyników badań, z którymi przychodzą pacjenci. Od kilku lat na dostępna była pozycja „Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce” pod redakcją Lucyny Ostrowskiej, która jest odpowiedzią na tę potrzebę. Dietetyków ucieszy, że już teraz jej odświeżona, nowa edycja dostępna jest w przedsprzedaży. Wreszcie inną bolączką jest nadużywanie przez pacjentów leków i suplementów. Robią to zwykle, nie wiedząc, że ich wybory żywieniowe mogą wchodzić w interakcje z medykamentami. Dlatego wiedzą obowiązkową dla dietetyka stają się „Interakcje leków z żywnością”.\


KLIKNIJ W OKŁADKĘ, ABY PRZEJŚĆ DO SZCZEGÓŁÓW:


Czas na Twój specjalny kod rabatowy!

Obiecaliśmy specjalny kod rabatowy. Spełniamy obietnicę! Dzięki naszym przyjaciołom z Wydawnictwa Lekarskiego PZWL mamy dla Was wyjątkowy kod 22% od cen katalogowych książek papierowych PZWL. Kod będzie ważny do końca listopada, należy go wpisać na ostatnim kroku koszyka zakupowego.

Kod: dietorg

Uzbrojonych w wiedzę na temat oferty podręcznikowej oraz kod — zachęcamy do odwiedzin https://pzwl.pl/