Dieta dla zabieganych w pigułce – Agata Stawińska [Recenzja]

Avatar photo

Bywa tak, że zmianę nawyków żywieniowych czy podjęcie diety redukcyjnej podejmujemy w przypływie emocji. Stajemy przed lustrem i stwierdzamy, że sylwetka jest daleka od ideału. Zaglądamy do szafy i okazuje się, że część ubrań przestała leżeć jak ulał. Czasami impulsem do zmiany jest pora roku – idzie wiosna, czas na sportową figurę. Wszystkie pobudki ku decyzji o prawidłowej diecie są ważne. Kolejnym krokiem do zmiany najlepiej, aby była wizyta u specjalisty, dietetyka. Ekspert zmierzy, zważy, zbierze wywiad i doradzi tak, by dieta była dopasowana do aktualnych potrzeb danej osoby.

Gdy jednak jesteśmy gotowi na zmiany i chcemy spróbować wdrożyć je samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie. Znając swoje zapotrzebowanie energetyczne, możemy skomponować racjonalną dietę dostosowaną do aktualnego zapotrzebowania kalorycznego. Gdy zaś celem jest odchudzanie, odpowiednio obniżyć kaloryczność posiłków.

Tytuł: Dieta dla zabieganych w pigułce. Praktyczne porady i 14-dniowy jadłospis. Zdrowo, prosto i tanio
Autor: Agata Stawińska
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 176
Patronat medialny dietetycy.org.pl

O książce

Takim osobom i ich potrzebom wyszła naprzeciw Agata Stawińska, autorka książki „Dieta dla zabieganych w pigułce”. Autorka stworzyła dwutygodniowy jadłospis z prostymi, szybkimi przepisami. Każdy z 14 dni rozpisany został na podstawie tych samych potraw, jednak o różnej kaloryczności. Osoby na diecie redukcyjnej mogą skorzystać z opcji 1500 i 1600 kcal zaś osoby, których celem jest poprawa nawyków żywieniowych, wybiorą kaloryczność od 1800 do 2000 kcal.

Przepisy w „Diecie dla zabieganych” są przemyślane, dobrze skalkulowane, oparte na powszechnie dostępnych sezonowych produktach. Każdy z dni diety rozpisany został na 4 posiłki. Dzięki temu w intuicyjny sposób czytelnik zostanie przeprowadzony przez cały plan żywieniowy. Przygotowanie przewidzianych przez autorkę przepisów nie przekracza 30 minut. Stanowi to dodatkowe ułatwienie dla osób aktywnych zawodowo. W przykładowym dniu na śniadanie zjemy owsiankę z bananem i cynamonem, kanapki z wędliną, na obiad risotto z tofu lub kurczakiem w sosie orzechowym. Dzień skończymy bułką na słodko i na słono.

Zobacz również
poranne bóle brzucha

Dieta redukcyjna zaplanowana przez Agatę Stawińską nie oznacza rezygnacji z ulubionych potraw. Łasuchy mogą pałaszować między innymi leniwe z jogurtem waniliowym i truskawkami, wrapy z jabłkiem i jogurtem owocowym, fishburgera czy nawet sernik kokosowo-malinowy! Autorka zaplanowała przepisy tak, by nie wykluczały żadnej z grup produktów spożywczych. Dzięki temu dieta jest różnorodna, pomaga pokryć zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a przede wszystkim jest apetyczna i łatwa w przygotowaniu.

Podsumowanie

Osoby, które chciałyby rozpocząć racjonalne odchudzanie, nauczyć się prawidłowych wyborów żywieniowych oraz uregulować pory posiłków mogą sięgnąć po „Dietę dla zabieganych w pigułce”. Przygotowane przez dyplomowaną dietetyczkę kompendium sprawi, że odchudzanie czy utrzymanie codziennej diety będzie proste i przyjemne.