Dieta Ph | Dieta Alkaliczna | Dieta Zasadowa

Avatar photo
dieta ph

Dieta ta funcjonuje pod nazwą dieta alkaliczna, dieta zasadowa bądź dieta Ph. Jej założeniem jest, że utrzymanie prawidłowego Ph organizmu (czyli bardziej zasadowego) jest dla organizmu zdrowsze i wpływa pozytywnie na to jak on działa. Na polskim rynku promowana jest ta dieta przez książkę Roberta i Shelley Redford Young – „Próbowałam już tylu diet…„. Zapraszamy do artykułu w którym krótko opiszemy na jakiej zasadzie działa dieta Ph i czy w ogóle może wpływać pozytywnie na nasz organizm.

Krótkie przypomnienie podstaw chemii

Ph określa jak kwaśnym lub zasadowym jest dany roztwór.

Ph = 7 to neutralny współczynnik

Ph mniejsze niż 7 to środowisko kwaśne

Ph większe od 7 (w praktyce skala sięga do 14) to środowisko zasadowe

Nasze ciała i płyny, które w sobie mamy – jak sok żołądkowy, krew, mocz – wszystkie charakteryzuje różny odczyn Ph. Założeniem diety Ph jest wpływanie na niektóre z nich, aby osiągnąć optymalny stan służący naszemu zdrowiu.

Zobacz również
endometrioza

Dieta Ph – co jeść?

Co do zasady dieta ta zdecydowanie promuje jedzenie uznawane za zdrowe: warzywa, owoce, orzechy, ziarna i picie dużej ilości wody. Negatywny wpływ na organizm w myśl diety mają mieć produkty zwiększające kwasowość: a więc mięsa, ryby, cukier, produkty mleczne, szczególnie napoje zawierające kofeinę (kawa, cola).

Czy to działa?

Trzeba mieć w pamięci, że tak naprawdę to co jemy wpływa w bardzo ograniczonym stopniu na współczynnik Ph naszego organizmu, który utrzymuje się na stałym poziomie i to co zjemy nie zmienia tego faktu. Jeśli tak nie jest – wynika to z poważnych zaburzeń zdrowotnych. Dieta wpływa głównie na Ph moczu, co jest nie bez znaczenia dla organizmu szczególnie osób zagrożonych problemami dróg moczowych. Spożywanie produktów o „złym” w myśl diety alkalicznej, niskim (kwasowym) Ph może powodować kłopoty z kamieniami nerkowymi. Chociaż zwolennicy diety mówią również o pozytywnym wpływie prowadzenia takiej diety na inne sfery zdrowia, to trudno tutaj o silniejsze poparcie podstawami naukowymi.

Podsumowanie – za i przeciw

Dieta Ph promuje zdrowe wzory odżywiania – natomiast pod znakiem zapytania jest czy cały wachlarz pozytywnych właściwości takiego stylu odżywiania wypływa faktycznie z Ph, czy raczej po prostu z zastosowania zdrowego jedzenia a ograniczenia produktów uznawanych powszechnie za niezdrowe. Należy pamiętać, że osoby, które mają problemy zdrowotne w pierwszym rzędzie powinny się skontaktować z lekarzem przed wprowadzeniem jakiejkolwiek diety. Sprawdzonym modelem jest wciąż zbilansowana dieta, ponieważ ostre ograniczenie podaży mięsa i produktów mlecznych pozbawia organizm ważnych mikroelementów.