Jak zrobić świąteczne zakupy niższym kosztem?

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi konieczność zrobienia większych zakupów. Przed świętami najczęściej kupujemy produkty spożywcze, ale również różnego rodzaju dekoracje oraz upominki dla najbliższych, szczególnie dla dzieci. Rosnące ceny sprawiają, że w sklepach zostawiamy coraz więcej pieniędzy, zatem nic dziwnego, że większość z nas zadaje sobie pytanie, jak zrobić świąteczne zakupy niższym kosztem?

Zakupy z gazetką

Przed świętami niemal każdy sklep spożywczy wydaje gazetkę tematyczną, w której znaleźć można najpopularniejsze produkty w niższych cenach. Zazwyczaj świąteczne zakupy robimy nie w jednym, a w kilku sklepach, dlatego sprawdźmy, gdzie dokładnie znajdziemy produkty, które mogą nam się przydać do przygotowania świątecznych potraw. Gazetki reklamowe znaleźć można bezpośrednio w sklepie (w formie papierowej) lub online, na przykład na stronie internetowej https://gazetka-24.pl/lidl. Pod adresem dostępna jest gazetka sieci Lidl, która co tydzień wypuszcza także katalog produktów, w którym znajdują się tekstylia, zabawki, a nawet mini AGD. Jeśli chcemy kupić więcej rzeczy w promocyjnej cenie, dobrze jest udać się do sklepu z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zostawiajmy zakupów na ostatni moment, gdy większość produktów będzie już wyprzedana. Dotyczy to zarówno zakupów spożywczych, jak i dekoracji świątecznych czy upominków.

Mądre wybory z dokładną listą

Statystyki pokazują, że co roku nabywamy przed świętami zdecydowanie więcej produktów spożywczych, niż jest nam w rzeczywistości potrzebnych. Kupowanie na zapas skutkuje nie tylko tym, że w sklepach zostawiamy więcej pieniędzy, ale również marnowaniem żywności, która często nie nadaje się do spożycia po świętach. Dlatego też, zanim wybierzemy się do sklepu, sporządźmy dokładną listę zakupów. Zastanówmy się, jakie produkty rzeczywiście będą nam potrzebne i w jakich ilościach. Chcąc kupić taniej, możemy oczywiście posiłkować się gazetkami promocyjnymi. Pamiętajmy też, aby nie dać się zwieść przedświątecznemu marketingowi, który zachęca nas do tego, aby kupować więcej. Przy rosnących cenach żywności kupowanie w nadmiarze może być poważnym obciążeniem dla naszego portfela.

Promocje i rabaty

Niektóre sklepy organizują przed świętami różnego rodzaju akcje promocyjne i rabatowe, jednak najczęściej mają one miejsce na 2-3 tygodnie przed Wielkanocą, tak aby zachęcić klientów do zrobienia zakupów. Warto więc wybrać się na zakupy nieco wcześniej i zakupić produkty spożywcze, które mają długą datę przydatności do spożycia. Tego typu akcje rabatowe znajdziemy także w sklepach drogeryjnych i odzieżowych, dlatego dobrze jest je odwiedzić, jeśli planujemy kupić bliskim jakieś drobne, świąteczne upominki. Jeżeli jednak nie zdążyliśmy zrobić świątecznych zakupów przed czasem, to nic straconego – wiele sklepów organizuje wyprzedaż akcesoriów świątecznych i dekoracji na 2-3 dni przed świętami. Co więcej, produkty spożywcze również można kupić o wiele taniej, szczególnie te, które mają krótką datę ważności. 

Zobacz również
jak omijać gmo