Otyłość a zaburzenia poczucia sytości

otyłość sytość

To jak odczuwamy głód zmienia się wraz z nabytym problemem otyłości. Badacze już wcześniej sygnalizowali, że jest to jeden z większych problemów dla których odchudzanie dla osób otyłych może być tak trudne i dlaczego jedynie 5% osób po odchudzaniu udaje się utrzymać nową masę ciała.

Badacze z University of Adelaide poszli o krok dalej – sprawdzili jak zachowuje się żołądek gdy te osoby już odniosą sukces w odchudzaniu. Wyniki tłumaczą dlaczego tak wiele osób odchudzających się znów przybiera na wadze wkrótce po zakończeniu procesu odchudzania – ich żołądek wciąż w sposób upośledzony sygnalizuje stan sytości. Osoba taka musi więc zjeść więcej, by poczuć się najedzona.

Odpowiedzialna za poczucie sytości w zdrowym organizmie leptyna przestaje działać w odpowiedni sposób kiedy dana osoba nabywa otyłość powodowaną dietą wysokotłuszczową. Organizm staje się nieczuły i przez to osoba otyła spożywa więcej niż potrzebuje.

Dalszego badania wymaga poznanie tego jak długotrwały jest to efekt – czy otyłość na stałe zaburza poczucie sytości, czy powoli efekt ten ustępuje. Kolejnym etapem będzie również znalezienie sposobów jak zaradzić temu efektowi.

Źródło: adelaide.edu.au