Od wieków stosujemy w domach oraz w przemyśle spożywczym różnorodne techniki konserwacji żywności. Obróbka termiczna jest podstawową metodą pasteryzacji i sterylizacji żywności. Alternatywą obróbki termicznej jest obróbka wysokociśnieniowa. Paskalizacja to innowacyjna technologia stosowana w przemyśle spożywczym. Znana jest także pod skrótem HPP (z języka angielskiego: high pressure processing). Technologia ta powstała w XIX wieku. [1]. Polega na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia z dodatkiem ciepła lub bez. Wykonuje się ją w celu inaktywacji drobnoustrojów, przedłużając przy tym okres przydatności do spożycia produktów.
Na czym polega paskalizacja w praktyce
Przetwarzanie wysokociśnieniowe rozpoczyna się od pakowania produktów w elastyczne pojemniki. Następnie umieszcza się je w komorze wysokociśnieniowej wypełnionej wodą w celu wytworzenia ciśnienia. Ciśnienie utrzymuje się przez określony czas, do momentu przetworzenia produktu. Stosowane są ciśnienia w zakresie 600 MPa przez kilka minut w temperaturze otoczenia [3]. HPP używa się do przetwarzania żywności płynnej, jak i stałej. Wykorzystuje się urządzenia wsadowe oraz o ciągłej produkcji płynnej.
Aparatura na skalę komercyjną kosztuje od 500 000 do 2,5 miliona dolarów. [3]
Paskalizacja jest nowoczesną technologią przetwarzania żywności. Produkty poddane tej metodzie mogą być droższe od tych poddanych obróbce termicznej. Wynika to z kosztów i wykorzystania aparatury.
Przykładowe produkty poddawane paskalizacji [2]:
owoce |
soki |
warzywa |
owoce morza |
sosy |
mięso |
żywność dla dzieci i osób starszych |
dania gotowe |
Jak paskalizacja wpływa na żywność
Technologia wysokociśnieniowa inaktywuje patogenne bakterie, drożdże i pleśnie. W przemyśle spożywczym wykorzystywana jest do zabijania między innymi Escherichii coli, Salmonelli, Listerii; typowych patogenów, mogących rozwijać się w produktach spożywczych. Paskalizacja (HPP) pozwala zachować jakość i świeżość żywności, utrzymując przy tym czystość mikrobiologiczną produktów [3].
Produkty poddane paskalizacji (HPP) zachowują wszystkie właściwości odżywcze. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom proces ten nie powoduje ubytków witamin i nie zmienia naturalnego składu żywności. [2]. Obróbka ciśnieniowa może wpływać na uwodnienie, interakcje molekularne i właściwości powierzchniowe białek. Może powodować rozpad, agregacje lub żelowanie białek. Wpływa także na żelatynizację związków skrobi. Dzięki czemu może być stosowana do tworzenia nowych produktów spożywczych o unikalnej strukturze, teksturze lub smaku.
Zmiana struktury i konsystencji
Przetwarzanie wysokociśnieniowe żywości jest coraz częściej wykorzystywane do produkcji wielu dań np. surimi i kamaboko. Są to tradycyjne japońskie potrawy wytwarzane z mielonego mięsa rybnego. W wyniku obróbki wysokociśnieniowej powstaje odpowiednia żelowa konsystencja tych dań.
Żele rybne indukowane przez HPP są określane jako błyszczące i miękkie. Charakteryzują się gładszą i bardziej jednolitą teksturą niż żele wytwarzane przez obróbkę cieplną. Zachowują także smak świeżej ryby. [4]
Stała żywność, taka jak świeże owoce, warzywa czy mięso, często tracą płyn komórkowy podczas obróbki HPP. W wyniku czego dochodzi do pękania komórek lub białek mięsa. [3]. Paskalizacja przy umiarkowanym ciśnieniu na ogół nie zmienia zapachu, smaku ani innych cech sensorycznych żywności. Zwiększenie ciśnienia podczas obróbki z reguły zwiększa inaktywację drobnoustrojów w krótszym czasie.
Wyższe ciśnienie może jednak wiązać się ze wzrostem ryzyka denaturacji białek. Może mieć to wpływ na wygląd i teksturę żywności, w porównaniu z produktem nieprzetworzonym. W przypadku niektórych produktów spożywczych, w zależności od czasu ekspozycji na wysokie ciśnienie, może dojść do zmiany koloru w stosunku do surowych produktów. Zmiany koloru w przypadku produktów świeżych np. mięsa, drobiu spowodowane jest zmianami w mioglobinie. W przypadku produktów półgotowanych i gotowanych nie zaobserwowano takiego efektu. [4] Przetwarzanie wędlin, ryb metodą HPP także nie powoduje zmian koloru.
Porównanie z innymi metodami konserwacji żywności
Jedną z najczęściej wymienianych zalet paskalizacji (HPP) w porównaniu z innymi metodami konserwacji jest możliwość wydłużenia okresu przechowywania przy jednoczesnym zachowaniu cech sensorycznych świeżych produktów spożywczych. Porównywano jakość sensoryczną produktów mięsnych poddanych obróbce termicznej i przy zastosowaniu HPP. Kiełbasy poddane obróbce HPP były uważane za bardziej spójne i mniej twarde niż kiełbasy poddane obróbce cieplnej. [4]
Paskalizacja a pasteryzacja
Powyższa tabela ukazuje, że sok pomarańczowy poddany obróbce HPP pod ciśnieniem 500 MPa przez 5 minut wykazuje wydłużony okres przydatności do spożycia, w porównaniu z produktami poddanymi pasteryzacji termicznej w 80 °C przez 30 sekund. [4].
Paskalizacja w umiarkowanych temperaturach może utrzymać zawartość witamin w produktach spożywczych. W wysokich temperaturach dochodzi do degradacji witamin. Na stabilność witamin duży wpływ ma temperatura oraz bardzo wysokie ciśnienie. Wykonano w tym celu badanie. Analizowano wpływ pasteryzacji termicznej i obróbki wysokociśnieniowej w niskich i łagodnych temperaturach na: skład chemiczny, aktywność mikrobiologiczną i enzymatyczną przecieru truskawkowego.
Wyniki wykazały, że pasteryzacja spowodowała największą degradację polifenoli (14%), antocyjanów (43%) i witaminy C (61%). Największy spadek wymienionych składników odżywczych (odpowiednio 4%, 14%, 30%) w próbkach traktowanych HPP odnotowano przy 500 MPa / 15 min / 50 ° C. Natomiast zmiany barwy były niezauważalne.
Utrwalanie HPP w 0 °C w najmniejszym stopniu wpływa na zawartość składników odżywczych i kolor. Badania wykazały, że wartości odżywcze i sensoryczne przecieru truskawkowego po obróbce pod wysokim ciśnieniem były znacznie lepsze niż po pasteryzacji termicznej.
Paskalizacja, w porównaniu z metodami termicznymi, charakteryzuje się mniejszą ingerencją w zawartość związków bioaktywnych. W porównaniu do HPP większą inaktywację enzymów zaobserwowano po pasteryzacji termicznej. Ponadto pasteryzacja spowodowała również nieco większą degradację antocyjanów, witaminy C i jakości sensorycznej w porównaniu do paskalizacji. [5]
Warto też podkreślić, że paskalizacja (HPP) to technologia przyjazna dla środowiska. Wykorzystanie obróbki w niskiej temperaturze oraz proces bezodpadowy. W mniejszym stopniu ingeruje w środowisko. [4].
Ciekawostka!
Poza przemysłem spożywczym technologia wysokociśnieniowa wykorzystywana jest także do przetwarzania biologicznych produktów farmaceutycznych i specjalistycznych roztworów dożylnych. [3]
Podsumowanie
Paskalizacja posiada wiele zalet. Z pewnością wyróżnia się na tle innych technik utrwalania żywności. Zachowanie wartości odżywczej oraz sensorycznej jest priorytetową przewagą. Jednak jak każda technologia ma także swoje wady. Między innymi wysoki koszt aparatury i brak możliwości przygotowania tego procesu w domu.
Ta uniwersalna metoda z pewnością może być wykorzystana w wielu branżach spożywczych. Myślę, że technologia ta w przyszłości może wypierać inne sposoby przetwórstwa żywności. Konsumenci z reguły chętniej wybierają produkty, które wyglądają na świeże, mimo zastosowanej techniki przetworzenia.
Przypisy:
- A. Mikyška, K. Krofta, M. Houška, P. Čermák; 2019; ,,Pascalization, alternative way of postharvest hops processing’’.
- Instytut Paskalizacji; https://instytutpaskalizacji.pl/
- V.M. Balasubramaniam and D. Farkas Food Science and Technology International; 2008; ,,High-pressure Food Processing’’.
- Eamonn Hogan1, Alan L Kelly2and Da-Wen Sun; 2005;,, High PressureProcessing of Foods:An Overview’’.
- Krystian Marszałek, Marta Mitek, Sylwia Skapska; 21 October 2014; ,, The effect of thermal pasteurization and high pressure processing at cold and mild temperatures on the chemical composition, microbial and enzyme activity in strawberry purée’’.
Studentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Członek Studenckiego Koła Naukowego ,,Medycyny Stylu Życia”. Zainteresowania - dieta roślinna, psychodietetyka, wpływ sposobu odżywiania i stylu życia na ryzyko wystąpienia chorób