Późne kolacje a zdrowie – nowe badanie

Avatar photo
restauracja noc

Późne kolacje mogą przyczynić się do nadmiernej masy ciała i wysokiego poziomu glukozy we krwi, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie „Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’”. Szacuje się, że ponad 2,1 miliarda dorosłych ma nadwagę lub otyłość, co zwiększa prawdopodobieństwo powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze

To badanie rzuca nowe światło na to, jak późne spożywanie posiłków pogarsza tolerancję glukozy i zmniejsza ilość spalanego tłuszczu. Skutki późnego jedzenia różnią się znacznie między danymi osobami i zależą od ich zwyczajowej pory snu.

Szczegóły badania:

W eksperymencie wykorzystano metodę badania eksperymentalnego naprzemiennego. Naukowcy przebadali 20 zdrowych ochotników (10 mężczyzn i 10 kobiet, średnia wieku 26 lat, średnie BMI 23,2 kg/m2), aby zobaczyć, w jaki sposób na ich organizm wpływała kolacja konsumowana o 22:00 (późna kolacja) w porównaniu do konsumpcji tego posiłku o 18:00 (wczesna kolacja). Wszyscy ochotnicy poszli spać o 23:00. Pobudka odbywała się o 7.00. Podczas obu wizyt podawano izokaloryczną dietę.  Kolacja stanowiła 35% całodziennej dostarczanej energii z dietą (50% węglowodanów, 15% białka i 35% tłuszczów).

jedzenie nocą mężczyzna
stokette / 123RF

Nie jest to pierwsze badanie wykazujące skutki spożywania późnych posiłków, ale jest to jedno z najbardziej szczegółowych. Uczestnicy podczas eksperymentu nosili urządzenia śledzące aktywność, pobierano od nich próbki krwi co godzinę podczas pobytu w laboratorium, poddawano badaniom snu i analizom składu masy ciała.

Wyniki:

Naukowcy odkryli, że poziom glukozy we krwi był wyższy, a ilość spalonego tłuszczu było niższa w przypadku spożywania późniejszej kolacji (o 22.00). Średnio szczytowy poziom glukozy po późnej kolacji był o około 18% wyższy, a ilość spalanego tłuszczu w ciągu nocy zmniejszyła się o około 10% w porównaniu do spożywania wcześniejszej kolacji. Efekty, które zauważono u zdrowych ochotników, mogą być bardziej widoczne w przypadku osób z otyłością lub cukrzycą typu 2, u których występują zaburzenia metaboliczne. Późna kolacja nie wpływała na jakość snu, ale prowadziła do wzrostu poziomu kortyzolu w osoczu.

Wniosek:

Późny posiłek indukuje nocną nietolerancję glukozy oraz zmniejsza utlenianie i mobilizację kwasów tłuszczowych. Efekty te mogą promować otyłość, jeśli wykazują przewlekły charakter.

Zobacz również
dietetyk

kolacja późna
Cathy Yeulet / 123RF

Nadal istnieje potrzeba przeprowadziania większej ilości eksperymentów, aby sprawdzić, czy te efekty utrzymują się w dłuższym okresie czasu i czy są one bardziej spowodowane nawykami (takim jak pójście spać wkrótce po posiłku) lub rytmem dobowym organizmu.

Badanie zostało wsparte przez Fundację na rzecz Narodowego Instytutu Zdrowia i American Heart Association.

Źródło: Jonathan C Jun, Vsevolod Y Polotsky, Luu V Pham, Robert R Wolfe, Elisabet Børsheim, Daisy Duan, Matthew Cotter, Amy Schweitzer, Nga Brereton, Chenjuan Gu. Metabolic Effects of Late Dinner in Healthy Volunteers – A Randomized Crossover Clinical Trial. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2020;