Sposób na niejadka

Sposób na niejadkaSposób na niejadka – Pytanie Tygodnia

Moja ośmioletnia córka jest niejadkiem – nigdy nie chce jeść obiadu nawet gdy daję jej coś co naprawdę lubi. Dłubie w talerzu a za godzinę przychodzi do mnie mówiąc, że jest głodna. Nigdy nie zjada porcji do końca, zawsze zostawia choćby kawałeczek niezależnie od tego co dostaje. Czy powinnam zmusić ją do zjedzenia obiadu, a jeśli go nie zje powinnam na kolejny posiłek podać jej to czego nie zjadła? Co może być przyczyną takiego zachowania córki, dlaczego nie zjada posiłków do końca? Zaniepokojona mama w Warszawy

Jedynym słusznym wytłumaczeniem dla takiej sytuacji jest to, że córka wie, że że dostanie coś innego do jedzenia później. Mimo, że nie powinno się zmuszać do jedzenia, powinna wiedzieć, że głównym posiłkiem jest obiad i wieczorem będą podawane dania obiadowe na które nie miała ochoty o właściwej porze.

Podajemy też kilka podpowiedzi które mogą poprawić nieco zmianę nawyków żywieniowych dziecka:

Upewnij się, że nie zjada dużej przekąski po szkole lub nie wypija za dużo soków, słodzonych napojów gazowanych czy nawet mleka przed obiadem.

  • Zaoferuj jej mniejsze porcje żeby zmotywować ją do jedzenia – przy mniejszej prcji zostanie mniej do zostawienia, a zwiększy się prawdopodobieństwo że wszystko zostanie zjedzone i będziesz mogła pochwalić córkę.
  • Nie przekupuj córki w zamian za dokończenie jedzenia
  • Nie dyskutujcie na temat diet, kalorii, odchudzania w szczególności gdy ktoś z rodziny zmaga się z problemem otyłości. W zamian rozmawiajcie o zdrowych nawykach żywieniowych.
  • Nie oferuj córce niczego innego do jedzenia jeśli nie chciała zjeść obiadu lub po prostu daj jej małą zdrową przekąskę (na przykład owoc)
  • Nie pozwól by Twoje obawy o jej żywienie psuły relacje między wami.
  • Dawaj dobry przykład jedząc zróżnicowane posiłki.
  • Włącz dziecko do planowania i przygotowywania posiłków
Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Najlepsze i najgorsze diety 2018 roku

Wizyta u pediatry który oceni jej wzrost i rozwój oraz przeanalizuje nawyki żywieniowe będzie też dobrym pomysłem.

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Dr Justyna Bylinowska

Redaktor naczelna i twórca portalu Dietetycy.org.pl.Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach.redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No