Sposób na niejadka

Avatar photo
sposób na niejadka

Moja ośmioletnia córka jest niejadkiem – nigdy nie chce jeść obiadu nawet gdy daję jej coś co naprawdę lubi. Dłubie w talerzu a za godzinę przychodzi do mnie mówiąc, że jest głodna. Nigdy nie zjada porcji do końca, zawsze zostawia choćby kawałeczek niezależnie od tego co dostaje. Czy powinnam zmusić ją do zjedzenia obiadu, a jeśli go nie zje powinnam na kolejny posiłek podać jej to czego nie zjadła? Co może być przyczyną takiego zachowania córki, dlaczego nie zjada posiłków do końca? Zaniepokojona mama w Warszawy

Sposób na niejadka

Jedynym słusznym wytłumaczeniem dla takiej sytuacji jest to, że córka wie, że że dostanie coś innego do jedzenia później. Mimo, że nie powinno się zmuszać do jedzenia, powinna wiedzieć, że głównym posiłkiem jest obiad i wieczorem będą podawane dania obiadowe na które nie miała ochoty o właściwej porze.

Podajemy też kilka podpowiedzi które mogą poprawić nieco zmianę nawyków żywieniowych dziecka:

Upewnij się, że nie zjada dużej przekąski po szkole lub nie wypija za dużo soków, słodzonych napojów gazowanych czy nawet mleka przed obiadem.

Zobacz również
cynamonowiec

  • Zaoferuj jej mniejsze porcje żeby zmotywować ją do jedzenia – przy mniejszej prcji zostanie mniej do zostawienia, a zwiększy się prawdopodobieństwo że wszystko zostanie zjedzone i będziesz mogła pochwalić córkę.
  • Nie przekupuj córki w zamian za dokończenie jedzenia
  • Nie dyskutujcie na temat diet, kalorii, odchudzania w szczególności gdy ktoś z rodziny zmaga się z problemem otyłości. W zamian rozmawiajcie o zdrowych nawykach żywieniowych.
  • Nie oferuj córce niczego innego do jedzenia jeśli nie chciała zjeść obiadu lub po prostu daj jej małą zdrową przekąskę (na przykład owoc)
  • Nie pozwól, by Twoje obawy o jej żywienie psuły relacje między wami.
  • Dawaj dobry przykład jedząc zróżnicowane posiłki.
  • Włącz dziecko do planowania i przygotowywania posiłków

Wizyta u pediatry, który oceni jej wzrost i rozwój oraz przeanalizuje nawyki żywieniowe będzie też dobrym pomysłem.