Teraz czytasz
Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować (recenzja książki)

Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować (recenzja książki)

zioła

Dzisiejsze tempo życia spowodowało, że coraz bardziej odsuwamy się od natury. Nie zwracamy uwagi na bogactwo otaczającego nas świata i dobrodziejstwa, które oferuje nam matka natura.

Roślina, która dziko rośnie w naszym ogrodzie, którą spotykamy, idąc na spacer po łące, jest dla nas pospolitym chwastem. Czy słusznie tak myślimy? Z książki Magdaleny Gorzkowskiej możemy dowiedzieć się jak wykorzystać wiele omijanych przez nas roślin i jaki pożyteczny wpływ mogą mieć na organizm i zdrowie.

Tytuł:Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować
Autor:Magdalena Gorzkowska
Wydawnictwo:BOSZ
Rok wydania:2019
Ilość stron:184

Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować

Autorka książki „Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować” zebrała informacje na temat 42 roślin i możliwych ich zastosowań. Poradnik oferuje przepisy na napary, wyciągi, odwary, syropy, nalewki, soki, wina. Możemy też spotkać receptury na maści, olejki, maseczki, a nawet sałatki.

Podane w książce przepisy składają się z łatwo dostępnych składników. Są proste i nieskomplikowane. Pod każdą recepturą znajduje się krótki opis przygotowania, na co jest zalecana i jej dawkowanie.

Najbardziej nietypową rzeczą w tej książce jest jej konstrukcja, która spodziewalibyśmy się, że będzie alfabetyczna. Jednak autorka zdecydowała się wypisać rośliny, patrząc na czas ich zbiorów. Pierwsze zioło w spisie treści, gwiazdnica pospolita może być zbierana już od 15 marca. Z kolei śliwa tarnina od 20 września. Podane przez Gorzkowską terminy zbiorów odnosi się do czasu kwitnienia roślin w Polsce Centralnej. W innych regionach kraju może się nieco różnić.

Czego dowiesz się o ziołach?

Każda roślina, która została opisana w książce, jest łatwo dostępna, nieobjęta ochroną i można ją łatwo uprawiać w ogrodzie. Przy znajdujących się w poradniku ziołach umieszczone zostały ich ryciny i zdjęcia, z krótkimi opisami. Ponadto możemy dowiedzieć się, gdzie rośliny występują, zapoznać się z ich krótką leczniczą historią, jak je zbierać i w jakim celu je stosować.

Zobacz również

Przy niektórych roślinach zamieszczone są uwagi o maksymalnym czasie ich stosowania i przeciwwskazaniach. Autorka książki zaznacza we wstępie, iż podane przez nią medykamenty nie zastępują leczenia ani wizyt u lekarza. Są one tylko suplementami w codziennej diecie i warto przed zastosowaniem wymienionych roślin skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Dla kogo jest ta książka? Książka jest idealną opcją dla ludzi chcących nawiązać bliższy kontakt z naturą, interesujących się tematyką ziół, ale niewiedzących, od czego zacząć.

Ten poradnik może być wartościowym kompendium wiedzy dla osób, które miały już styczność z różnego typu ziołowymi wyrobami. Książkę te można polecić ludziom, którzy szukają domowych, naturalnych sposobów na  walkę z powszechnymi dolegliwościami takimi jak kaszel, problemy z trawieniem, z osłabioną odpornością. Znajdziemy tam również coś na jesienną chandrę.

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze