Badacze: 93% wód butelkowanych zawierało mikroplastik

Avatar photo
93% wód butelkowanych zawierało mikroplastik

Uważaj co pijesz – a właściwie z czego pijesz. Aż 93% przebadanych próbek wody butelkowanej zawierała mikroplastik.

Przebadano 250 butelek wody pitnej wyprodukowanej przez 11 wiodące światowe marki. Ośrodkiem prowadzącym badanie był Orb Media and State University of New York at Fredonia, zaś materiał do analiz pochodził z 9 państw.  Badacze wykryli obecność cząsteczek mikroplastiku w 93% przebadanych próbek wody pitnej. Obecność tego zanieczyszczenia migrującego z opakowań w niektórych próbkach sięgnęła wartości 10 000 cząsteczek plastiku na litr wody.

Opinie ekspertów

Brzmi dość przerażająco – a co w tym temacie mają do powiedzenia eksperci?

Joe Doss, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Wody Butelkowanej (International Bottled Water Association) w wywiadzie dla USA Today stwierdził, że „badanie o którym mowa nie zostało zweryfikowane przez innych naukowców” i „służy ono jedynie niepotrzebnemu straszeniu konsumentów”.

Na całe szczęście w międzyczasie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zabrała głos i w wywiadzie dla BBC zapewniono o dalszym drążeniu tematu i konieczności przeprowadzenia dalszych badań nad potencjalnym ryzykiem dla zdrowia wynikającym ze spożycia wody zanieczyszczonej cząsteczkami mikroplastiku.

Do dyskusji nad problemem mikroplastiku w wodzie pitnej włączyła się główna inicjatorka opisywanego badania, profesor chemii Sherri Mason z SUNY Fredonia. Jak powiedziała w wywiadzie dla BBC celem badania nie było wytykanie konkretnym producentom uchybień w jakości dostarczanego produktu konsumentom. Chodziło o uświadomienie powszechnej obecności mikroplastiku pochodzącego z opakowań do żywności ze szczególnym wskazaniem na wodę pitną uznawaną za dobro podstawowe.

Zobacz również
depresja sport

Mikroplastik – szkodliwość

Obecnie nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych potwierdzających szkodliwość mikroplastiku dla zdrowia ludzi. Naukowcy podkreślają konieczność zgłębienia i pełniejszego zrozumienia tego złożonego tematu. Prof. Mason podkreśliła, że wyniki badania nie są katastrofalne, jednak nie powinny być bagatelizowane.

Więcej na temat tego badania przeczytacie na stronie: https://orbmedia.org/sites/default/files/FinalBottledWaterReport.pdf