Bananowe liƛcie w walce z plastikiem!

Avatar photo
bananowiec

Plastik zalewa i zasypuje caƂy ƛwiat – z tym walczy spoƂeczeƄstwo w ostatnim czasie. Zdecydowany wzrost ƛwiadomoƛci konsumentĂłw spowodowaƂy, ĆŒe zaczęto zwracać uwagę na problemy, ktĂłrych wczeƛniej nie zauwaĆŒano. Nie bez przyczyny ƛwiatƂo dzienne ujrzaƂa ustawa o pƂatnych reklamĂłwkach, ktĂłre jeszcze niedawno kaĆŒdy klient otrzymywaƂ nieodpƂatnie.

Trudno wyobrazić sobie ĆŒycie bez torebek foliowych. Pakujemy w nie wszystko – jabƂka w warzywniaku, buƂki w piekarni, serek wiejski w supermarkecie, czy teĆŒ koszula lub spodnie w sklepie odzieĆŒowym. Nikt jednak nie zwraca uwagi na to, ĆŒe produkcja jednej torebki trwa sekundę, a jej rozkƂad nawet tysiące lat.

OprĂłcz naszych domĂłw, nadmiar plastiku dostaje się takĆŒe do lasĂłw, gĂłr, mĂłrz i oceanĂłw. Zwierzęta mylą plastikowe torebki z poĆŒywieniem, czego konsekwencją jest ich zatrucie lub często nawet ƛmierć. Skala problemu jest ogromna z jednego prostego powodu – reklamĂłwki foliowe nie ulegają biodegradacji. Szacuje się, ĆŒe rozkƂadając się na mniejsze kawaƂki wydzielają one toksyczne substancje i w efekcie wykazują wƂaƛciwoƛci rakotwĂłrcze.

plastik ocean
© Richard Whitcombe / 123RF

Ile plastikowych torebek zuĆŒywamy?

WedƂug raportu Euromap z roku 2015 największe zuĆŒycie plastikĂłw przypadające na jednego mieszkaƄca występuje w Europie i Azji. Polska nie jest liderem w uĆŒywaniu plastikowych toreb, jednak do krajĂłw o wysokiej ƛwiadomoƛci ekologicznej nadal nam daleko. Procedury naprawcze w krajach Europy zaczęto wdraĆŒać juĆŒ kilka lat temu. W roku 2016 Francja zakazaƂa produkcji reklamĂłwek foliowych, a w Czechach za nie pobieranie za nie opƂat groĆŒÄ… wysokie kary. Prym wiedzie Finlandia, ktĂłra juĆŒ jakiƛ czas temu wprowadziƂa ekologiczne, papierowe torby, dzięki czemu przeciętny Fin uĆŒywa ƛrednio 4 foliĂłwki rocznie. Dla porĂłwnania- SƂowak, Polak czy Portugalczyk zuĆŒywa ich aĆŒ 466.

ZuĆŒycie plastikĂłw w kilogramach na mieszkaƄca Europy
© Biqdata.Wyborcza.pl

ZuĆŒycie plastikĂłw w kilogramach na mieszkaƄca Azji
© Biqdata.Wyborcza.pl

ZuĆŒycie plastikĂłw w kilogramach na mieszkaƄca Afryki, Australii i Ameryki
© Biqdata.Wyborcza.pl

Jednym z gƂównych celĂłw dzisiejszego spoƂeczeƄstwa powinno być ograniczenie konsumpcji tworzyw sztucznych i edukowanie ludzi w zakresie zmian ƛrodowiskowych. UĆŒywanie plastiku i pokƂadanie nadziei wyƂącznie w procesach recyklingu nie rozwiązuje problemu. W 2013 roku w samych Stanach Zjednoczonych wyprodukowano 254 miliony ton ƛmieci, a tylko 30% zostaƂa poddana recyklingowi. Oznacza to, ĆŒe reszta trafiƂa na wysypisko i pozostanie tam do 1000 lat, wytwarzając toksyczne gazy i zanieczyszczając planetę.

Zobacz rĂłwnieĆŒ
program do ukƂadania jadƂospisów

Bananowe liƛcie zamiast foliówek

Jeszcze tego roku z ciekawą propozycją zaprezentowali się ƛwiatu Azjaci (gƂównie Wietnam i Tajlandia). W walce z tonącą w ƛmieciach planetą zaproponowali przyjazny dla ƛrodowiska sposĂłb pakowania towarĂłw poprzez unikanie plastikowych opakowaƄ. Warzywa owinięte liƛćmi banana zamiast plastikowych reklamĂłwek oczarowaƂy caƂy ƛwiat. Ten typ pakowania jest nie tylko ekonomiczny, ale takĆŒe oszczędza tyle plastiku, ktĂłry w przeciwnym razie zostaƂby poddany recyklingowi lub trafiƂby na wysypisko. Odkrycie to jest bez wątpienia duĆŒym krokiem w stronę tego, aby wspĂłlnymi siƂami zatrzymać „falę plastiku”.

pakunki z liƛci
© PerfectHomesChiangMai / Facebook

Przygotujmy się na zmiany

Unia Europejska nie skƂada broni w walce z zalegającym plastikiem. JuĆŒ od jakiegoƛ czasu moĆŒna zauwaĆŒyć, ĆŒe w niektĂłrych restauracjach pojawiƂy się drewniane sƂomki do napojĂłw oraz sztućce, ktĂłre jeszcze niedawno wykonane byƂy z plastiku. W ciągu najbliĆŒszych niecaƂych trzech lat mają zostać wyƂączone z uĆŒytku jednorazowe produkty wykonane z tworzyw sztucznych. NaleĆŒÄ… do nich: sƂomki do napojĂłw, sztućce, patyczki kosmetyczne, plastikowe talerze i kubeczki, a nawet patyczki do balonĂłw. Wszystkie te produkty będą wykonywane z tworzywa znacznie bardziej przyjaznemu ƛrodowisku (np. drewna bambusowego).

Bibliografia:

  1. Gdzie na zakupy z torbą ekologiczną? W tych krajach sprzedaĆŒ foliĂłwek jest ograniczona., artykuƂ ze strony biqdata.wyborcza.pl, 2018
  2. Thai Supermarket Replaces Plastic Packaging With Banana Leaves To Decrease Plastic Waste., artykuƂ z bloga Epicalyptic, eppblog.auxx.me, 2019
  3. Joystu Dutta, Moharana Choudhury. „Plastic Pollution: A Global Problem from a Local Perspective”; Journal of Waste Management & Xenobiotics 2018.
  4. Athanasios Valavanidis. „Global Plastic Waste and Oceans’ Pollution Million tons of plastic waste have gone missing in the world oceans?” National and Kapodistrian University of Athens 2016.