Bananowe liście w walce z plastikiem!

Avatar photo
bananowiec

Plastik zalewa i zasypuje cały świat – z tym walczy społeczeństwo w ostatnim czasie. Zdecydowany wzrost świadomości konsumentów spowodowały, że zaczęto zwracać uwagę na problemy, których wcześniej nie zauważano. Nie bez przyczyny światło dzienne ujrzała ustawa o płatnych reklamówkach, które jeszcze niedawno każdy klient otrzymywał nieodpłatnie.

Trudno wyobrazić sobie życie bez torebek foliowych. Pakujemy w nie wszystko – jabłka w warzywniaku, bułki w piekarni, serek wiejski w supermarkecie, czy też koszula lub spodnie w sklepie odzieżowym. Nikt jednak nie zwraca uwagi na to, że produkcja jednej torebki trwa sekundę, a jej rozkład nawet tysiące lat.

Oprócz naszych domów, nadmiar plastiku dostaje się także do lasów, gór, mórz i oceanów. Zwierzęta mylą plastikowe torebki z pożywieniem, czego konsekwencją jest ich zatrucie lub często nawet śmierć. Skala problemu jest ogromna z jednego prostego powodu – reklamówki foliowe nie ulegają biodegradacji. Szacuje się, że rozkładając się na mniejsze kawałki wydzielają one toksyczne substancje i w efekcie wykazują właściwości rakotwórcze.

plastik ocean
© Richard Whitcombe / 123RF

Ile plastikowych torebek zużywamy?

Według raportu Euromap z roku 2015 największe zużycie plastików przypadające na jednego mieszkańca występuje w Europie i Azji. Polska nie jest liderem w używaniu plastikowych toreb, jednak do krajów o wysokiej świadomości ekologicznej nadal nam daleko. Procedury naprawcze w krajach Europy zaczęto wdrażać już kilka lat temu. W roku 2016 Francja zakazała produkcji reklamówek foliowych, a w Czechach za nie pobieranie za nie opłat grożą wysokie kary. Prym wiedzie Finlandia, która już jakiś czas temu wprowadziła ekologiczne, papierowe torby, dzięki czemu przeciętny Fin używa średnio 4 foliówki rocznie. Dla porównania- Słowak, Polak czy Portugalczyk zużywa ich aż 466.

Zużycie plastików w kilogramach na mieszkańca Europy
© Biqdata.Wyborcza.pl

Zużycie plastików w kilogramach na mieszkańca Azji
© Biqdata.Wyborcza.pl

Zużycie plastików w kilogramach na mieszkańca Afryki, Australii i Ameryki
© Biqdata.Wyborcza.pl

Jednym z głównych celów dzisiejszego społeczeństwa powinno być ograniczenie konsumpcji tworzyw sztucznych i edukowanie ludzi w zakresie zmian środowiskowych. Używanie plastiku i pokładanie nadziei wyłącznie w procesach recyklingu nie rozwiązuje problemu. W 2013 roku w samych Stanach Zjednoczonych wyprodukowano 254 miliony ton śmieci, a tylko 30% została poddana recyklingowi. Oznacza to, że reszta trafiła na wysypisko i pozostanie tam do 1000 lat, wytwarzając toksyczne gazy i zanieczyszczając planetę.

Zobacz również
żurawina właściwości

Bananowe liście zamiast foliówek

Jeszcze tego roku z ciekawą propozycją zaprezentowali się światu Azjaci (głównie Wietnam i Tajlandia). W walce z tonącą w śmieciach planetą zaproponowali przyjazny dla środowiska sposób pakowania towarów poprzez unikanie plastikowych opakowań. Warzywa owinięte liśćmi banana zamiast plastikowych reklamówek oczarowały cały świat. Ten typ pakowania jest nie tylko ekonomiczny, ale także oszczędza tyle plastiku, który w przeciwnym razie zostałby poddany recyklingowi lub trafiłby na wysypisko. Odkrycie to jest bez wątpienia dużym krokiem w stronę tego, aby wspólnymi siłami zatrzymać „falę plastiku”.

pakunki z liści
© PerfectHomesChiangMai / Facebook

Przygotujmy się na zmiany

Unia Europejska nie składa broni w walce z zalegającym plastikiem. Już od jakiegoś czasu można zauważyć, że w niektórych restauracjach pojawiły się drewniane słomki do napojów oraz sztućce, które jeszcze niedawno wykonane były z plastiku. W ciągu najbliższych niecałych trzech lat mają zostać wyłączone z użytku jednorazowe produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Należą do nich: słomki do napojów, sztućce, patyczki kosmetyczne, plastikowe talerze i kubeczki, a nawet patyczki do balonów. Wszystkie te produkty będą wykonywane z tworzywa znacznie bardziej przyjaznemu środowisku (np. drewna bambusowego).

Bibliografia:

  1. Gdzie na zakupy z torbą ekologiczną? W tych krajach sprzedaż foliówek jest ograniczona., artykuł ze strony biqdata.wyborcza.pl, 2018
  2. Thai Supermarket Replaces Plastic Packaging With Banana Leaves To Decrease Plastic Waste., artykuł z bloga Epicalyptic, eppblog.auxx.me, 2019
  3. Joystu Dutta, Moharana Choudhury. „Plastic Pollution: A Global Problem from a Local Perspective”; Journal of Waste Management & Xenobiotics 2018.
  4. Athanasios Valavanidis. „Global Plastic Waste and Oceans’ Pollution Million tons of plastic waste have gone missing in the world oceans?” National and Kapodistrian University of Athens 2016.