Środki dopingujące – hGH, EPO i Insulina

Somatotropina (hGH)

Kolejnym, jednym z bardziej znanych środków stosowanych przede wszystkim w dyscyplinach siłowych, ze względu na swe właściwości anaboliczne – podobnie zresztą do SAA jest hormon wzrostu – hGH czy też, jak kto woli – somatotropina.

Hormon ten naturalnie produkowany jest przez płat przedni przysadki mózgowej. Odpowiada przede wszystkim za wzrost tkanek i narządów, chrząstek i ścięgien, a także przyspiesza ich regenerację. Nasila syntezę białek i kwasów nukleinowych w organizmie.

Działanie

Poprawa regeneracji pozwala na dłuższe i cięższe treningi z większą wydajnością, dodatkowo nie jest on wykrywalny w testach moczu, co sprawia że liczni sportowcy skuszeni walorami i działaniem – sięgają po ten środek.

W medycynie wykorzystywany jest w terapii dorosłych i dzieci- służy m.in. do leczenia zaburzeń wzrostu, zespołu Turnera czy też przewlekłej niewydolności nerek.

Skutki uboczne i zagrożenia

Do najczęściej niepożądanych skutków ubocznych stosowania hormonu wzrostu należą: powiększenie narządów wewnętrznych, przerost kości, obrzęki, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, a także wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów jelita grubego, prostaty czy piersi oraz zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Długotrwałe stosowanie może także prowadzić do niewydolności serca i zaburzeń jego rytmu – prowadząc nawet do śmierci.

Erytropoetyna (EPO)

Środkiem, który również cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców jest erytropoetyna – w skrócie EPO – środek, przez który swojego czasu ,,wpadł” bardzo znany kolarz, przez co został objęty dożywotnią dyskwalifikacją.

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  5 posiłków dziennie i brak efektów?

Działanie

Erytropoetyna jest to hormon uwalniany przez nerki i wątrobę. Jego działanie polega na pobudzaniu komórek szpiku kostnego – by te produkowały więcej krwinek czerwonych – erytrocytów. Efektem jest poprawa wydolności organizmu wskutek podwyższenia stężenia hemoglobiny, co przyczynia się do większej ilości przenoszonego tlenu, a jak wiadomo odpowiednie zaopatrzenie mięśni i serca w tlen jest czynnikiem warunkującym ich pracę.

W medycynie środek ten stosowany jest w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek.

Skutki uboczne i zagrożenia

Jego działania niepożądane to: zmiany konsystencji krwi, co może prowadzić do jej zagęszczenia – a w efekcie do zakrzepicy żył głębokich , zatorowości płucnej czy też zakrzepicy wieńcowej. Efekty niepożądane u sportowców może dodatkowo nasilać zwiększona utrata płynów – co także prowadzi do zagęszczenia krwi.

Insulina

Kolejna na liście zakazanych środków dopingujących jest Insulina. Jest to hormon produkowany przez komórki beta wysepek Langerhansa w trzustce.

Działanie

Przyspiesza ona transport glukozy do mięśni oraz pobudza syntezę białek i hamuje ich rozpad w mięśniach – przez co wydaje się atrakcyjna dla sportowców. Zwiększa także liczbę glukonotransporterów, a w następstwie obniża stężenie glukozy we krwi.

Wysiłek o umiarkowanej intensywności obniża stopniowo stężenie insuliny we krwi – spadek zaczyna się we wczesnym okresie wysiłku. Stężenie insuliny obniża się także w czasie wysiłków siłowych i maksymalnych.

Zmniejszenie stężenia insuliny we krwi podczas wysiłku jest sytuacją korzystną z punktu widzenia potrzeb energetycznych pracujących mięśni. Nie zmniejsza to bowiem transportu glukozy do pracujących mięśni, zmniejsza się natomiast transport glukozy do niepracujących mięśni. Sprzyja to oszczędzaniu tego cukru.

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Rola mikroflory w rozwoju otyłości

Skutki uboczne i zagrożenia

Główne efekty niepożądane stosowania insuliny- dostarczanej z zewnątrz związane są z hipoglikemią – co może prowadzić do utraty przytomności, śpiączki czy w najcięższych przypadkach do śmierci.

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Grzegorz Wrona

Dietetyk, trener personalny, wykładowca na kursach dietetyki

Yes No