Jak zaradzić brakowi apetytu podczas leczenia chemioterapią i radioterapią

Avatar photo

brak-apetytu-rak

Występuje u pacjentów poddawanych chemio- i radioterapii. U niektórych chorych, z powodu stresu, jaki przeżywają, może się pojawić w trakcie diagnostyki. Długo trwający brak łaknienia prowadzi do spadku masy ciała i pogorszenia stanu odżywienia. Jeżeli utrata apetytu ma charakter stały, trzeba uwzględnić to, że jedzenie posiłku to nie tylko konieczność, która ma uchronić przed utratą sił, ale też większa szansa na wyleczenie. Jak sobie radzić w przypadku braku apetytu?

  • Należy dokładnie wywietrzyć pokój, w którym będzie spożywany posiłek – pozbycie się nieprzyjemnych zapachów wywołujących niechęć do jedzenia pozwoli na komfortowe zjedzenie posiłku.
  • Należy spożywać posiłek zawsze wtedy, gdy przyjdzie na niego ochota – warto mieć pod ręką łatwe i szybkie w przygotowaniu danie bądź gotową dietę przemysłową, którą można kupić w aptece.
  • Podczas jedzenia nie należy oglądać TV, czytać książki lub gazety, rozmawiać przez telefon.
  • Jeżeli utrata apetytu wynika ze zmiany smaku, w menu chorego należy uwzględniać potrawy, które są przez niego akceptowane i chętnie zjadane, smak potraw można poprawić, używając na przykład przypraw ziołowych tolerowanych przez chorego.
  • Jeżeli pacjenci zgłaszają, że od momentu rozpoczęcia leczenia po zjedzeniu mięsa wołowego czy wieprzowego odczuwają gorzki smak, nie należy całkowicie eliminować mięsa z diety, tylko zastąpić je mięsem drobiowym bez skóry czy rybami; można również spróbować podać mięso w formie budyniów lub zapiekanek z dodatkiem warzyw.

ARTYKUŁ JEST FRAGMENTEM KSIĄŻKI PZWL:

Zobacz również
dieta sportowca wytrzymałościowego

DIETA KONTRA RAK >”