Kiwi właściwości

kiwi właściwości

Charakterystyczny owoc kiwi ze skórką z włoskami i zielonym środkiem pełnym małych czarnych pestek i smacznego miąższu cieszy się niesłabnącą popularnością. To zaskakujące jak mało wiemy o jego właściwościach i wartościach odżywczych.

kiwi właściwości
Andrii Hrytsenko / 123RF

Owoce kiwi – skąd się biorą?

Owoce kiwi biorą się z mało znanego drzewa o nazwie aktinidia – której kilka gatunków jest uprawianych dla pysznych owoców – jagód, znanych popularnie jako kiwi. Jej korzenie to Chiny, choć była od dawna uprawiana w wielu innych państwach azjatyckich. Jednak to Nowozelandczykom zawdzięczamy obecną nazwę owocu. Dopiero w wieku XX kiwi zostało tak nazwane jako dźwięczne, proste i nawiązujące do znanego na tamtym terenie ptaka – nielota, który stanowi symbol Nowej Zelandii. Wcześniej owoc kiwi był znany raczej jako chińskie gęsie jagody.

Kiwi – właściwości odżywcze

Owoce kiwi są bardzo bogate w witaminę C (bardziej niż na przykład pomarańcze), zawiera także witaminy A, E, K, błonnik, potas, żelazo i wapń, kwasy Omega-3 oraz luteinę. 100 gram owoców kiwi zawiera około 61 kcal. Kiwi to pierwszorzędne źródło antyoksydantów. Samo zdrowie.

Czy można jeść kiwi ze skórką?

Choć większość osób obiera kiwi ze skórki z włoskami (krojąc je na połówki i jedząc łyżką sam miękki środek), to skórka kiwi również jest niezwykle cenna w składniki odżywcze, antyoksydanty. Oczywiście należy ją wcześniej dokładnie umyć, jeśli włoski są drażniące można je również zetrzeć przed jedzeniem. Właśnie taki sposób jedzenia owocu jest popularny w Nowej Zelandii.

Niestety wadą jedzenie kiwi ze skórką (o czym należy pamiętać), jest to, że ciężko jest pozbyć się z niej środków, którymi owoce były pryskane. Specyficzna skórka jeszcze to zadanie utrudnia.

Alergia na owoce kiwi

Przed spożyciem warto wspomnieć, że u niektórych kiwi może powodować alergię (uwaga dla osób, które są uczulone na przykład na banany, ananasy), o czym warto pamiętać przed dodaniem jej do smacznych, owocowych sałatek.