Mity żywieniowe – dr Justyna Bylinowska

Avatar photo
cover mity żywieniowe

Mity żywieniowe to zjawisko, na które my dietetycy natykamy się każdego dnia. Zapewne wielu z Was pokiwa teraz ze zrozumieniem głową. Wielu dietetyków przypomni sobie bez problemu niejedną sytuację, z którą mieli do czynienia. Mitów dietetycznych są setki, niektóre wręcz niewiarygodne. Dowodem jest lista, którą wspólnie zebraliśmy jakiś czas temu z dietetykami — LINK.

Obalanie mitów nie jest łatwe. Często osadzone są w świadomości konsumentów tak głęboko, że ich wykorzenienie wymaga nie lada zachodu. Gorzej, że czasem mity są powtarzane przez osoby związane ze środowiskiem medycznym (lub, o zgrozo, dietetyków). Często pokutuje nieodpowiedzialność redaktorów kolorowych czasopism lub programów TV.

Czy odczarowywanie mitów żywieniowych skazane jest na porażkę? Niekoniecznie. Jeśli pacjent lub konsument jest otwarty na argumenty, warto pokazać wyniki badań naukowych. Wprowadzić go w świat EBM (Evidence-Based Medicine). To podejście sugeruje właśnie dr Justyna Bylinowska w nowej książce Wydawnictwa M „Mity żywieniowe. Kłamstwa i półprawdy o tym, co jemy.

Tytuł: Mity żywieniowe
Autor: dr Justyna Bylinowska
Wydawnictwo: wydawnictwo M
Ilość stron: 264
Rok wydania: 2021

Największe mity żywieniowe

Mity żywieniowe rodzą się po części z winy specjalistów i… dziennikarzy. W pogoni za sensacją do odbiorcy trafiają wyniki często sprzecznych badań naukowych. Sytuacja ta dla naukowca jest standardem. Poszukiwanie dowodów jest czasochłonne, waga badań jest różna. Opisu przypadku nie można porównać z meta-analizą. Przeciętny zjadacz chleba tej różnicy często nie wychwytuje. Stąd w społeczeństwie bierze się przeświadczenie, że dietetycy sami sobie przeczą, a rekomendacje co chwila się zmieniają.

Autorkę mogliście poznać z publikacji prasy branżowej oraz (szczególnie) z portalu dla dietetyków dietetycy.org.pl, którego jest redaktorem. Wskazuje w książce „Mity żywieniowe”, by kierować się sprawdzonymi źródłami. Organizacje takie jak WHO, FDA, USDA, EFSA, AHA, IŻŻ, PZH poświęcają dużo energii i środków, by dopracować rekomendacje żywieniowe. To w tych miejscach warto szukać rzetelnej wiedzy.

Żywieniowe fakty i mity

Sama książka skupia się na sześciu obszarach, gdzie mity są najbardziej bolesne dla zdrowia i najczęstsze. Są to:

  • mity na temat odchudzania
  • mity na temat postów i częstotliwości posiłków
  • mity o dietach oczyszczających
  • mity o żywności
  • mity o żywności ekologicznej
  • mity o dietach roślinnych

Każdy rozdział bierze na celownik najczęstsze mity żywieniowe. Autorka wykorzystuje bieżący stan wiedzy (badania naukowe, rekomendacje organizacji zdrowotnych), aby obalić mity. W części z nich drzemie ziarno prawdy lub pytanie pozostaje otwarte do dalszych badań naukowych. Istotna jest wiedza, dlaczego tak jest. I to znajdziecie w książce.

Na jakie argumenty można liczyć?

Justyna Bylinowska nakłania w książce, by samodzielnie weryfikować wszelkie „niezwykłe” doniesienia o jedzeniu i jego wpływie na zdrowie. Tym bardziej ucieszy to czytelników, że książka opatrzona jest dokładnymi przypisami dla bardziej dociekliwych. Każdy rozdział zawiera odpowiedzi na częste przekłamania i półprawdy w formie oddzielnych podrozdziałów. Każdy mit jest oddzielnie analizowany, co sprawia, że do danego fragmentu będzie łatwo powrócić, gdy zajdzie taka potrzeba. Autorka pokazuje poszczególne badania podważające lub potwierdzające dany mit oraz wskazuje werdykt zgodny z aktualnym stanem wiedzy dietetycznej.

Przykładowe półprawdy i mity, które tu znajdziecie to między innymi:

Zobacz również
spirulina właściwości

  • czy tłuszcze w diecie powodują tycie?
  • czy brak śniadań powoduje tycie?
  • czy post pomaga schudnąć i wspiera zdrowie?
  • czy mózg potrzebuje regularnej dawki glukozy z jedzenia?
  • detoksy działają, bo wskazują na to historie pacjentów?
  • sól to biała śmierć?
  • czy wszystkie diety roślinne są zdrowe?

Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania — odsyłamy do książki „Mity żywieniowe”.

Podsumowanie

Książka jest dedykowana dla świadomych konsumentów, którzy chcieliby ugruntować swoją wiedzę na temat żywienia. Również dietetycy, chcący uporządkować wiedzę na temat najczęstszych mitów mogą ją wykorzystać. Możliwe, że po lekturze przekonanie kolejnego pacjenta, przychodzącego po dietę detoks, że nie tędy droga — będzie łatwiejsze.

Dr Justyna Bylinowska, prowadząca i twórca portalu dla dietetyków Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Stopień naukowy uzyskała w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Autorka licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej.

(patronat medialny dietetycy.org.pl)