Teraz czytasz
Ortoreksja – 5 powodów dla których nie należy jej bagatelizować

Ortoreksja – 5 powodów dla których nie należy jej bagatelizować

Redakcja Dietetycy.org.pl -
ortoreksja

Fiksacja na punkcie zdrowego jedzenia jest często brana przez otoczenie z przymrużeniem oka. Osoby, które żyją w ten sposób często są widziane jako lekko zdziwaczałe, zadzierające nosa w kwestii swojej wiedzy i praktyki w kwestii zdrowego odżywiania ale jednocześnie niegroźne. Szczególnie, że w w jaki sposób można sobie zaszkodzić jedząc dobrze? Powodów dla których warto się nad tym pochylić jest  jednak przynajmniej kilka.

Czym jest ortoreksja?

Krótko o samych podstawach zanim przejdzemy do konkretów – ortoreksja to termin stosunkowo młody (po raz pierwszy nazwany tak w 1997 przez Stevena Bratmana), odnoszący się do osób dotkniętych chorobliwym przymusem zdrowego odżywiania, za wszelką cenę omijających jedzenie, które uznają za niezdrowe. Dokładna nazwa to orthorexia nervosa, w przełożeniu na polski tyle co “poprawny apetyt” w znaczeniu odpowiedniej diety. Nazwa specjalnie nawiązuje do innego schorzenia – anoreksji. Oczywiście w tym przypadku granica między tym co niezdrowe a zdrowe dla każdego jest inna. Co istotne – ortorektyk skupia się przede wszystkim na zdrowiu – ponieważ zazwyczaj z masą ciała i wyglądem nie ma problemu.

Przypomnijmy sobie jak dużo jest obecnie szumu informacyjnego na rynku dietetycznym dzięki licznym “dietom-cud” upatrujących zła w produktach, które normalnie traktowane były jako akceptowalne. Pomyślmy o tym, że wszelkie wspomagacze chemiczne występują w większości spożywanego jedzenia. Okaże się wtedy, że osoba cierpiąca na ortoreksję ma ciężkie życie a jej dieta wcale nie musi być zdrowa – po prostu przestaje być odpowiednio zbilansowana.

Ortoreksja – zagrożenia

Można na pewno wskazać na kilka podstawowych problemów związanych z ortoreksją:

1. Brak zbilansowania posiłków – tak jak już zostało wspomniane – jeśli usuniemy z jadłospisu całą masę produktów, okaże się, że posiłki już nie są takie jak być powinny

2. Brak witamin i minerałów – wycięcie poszczególnych grup produktów to znacznie utrudnione dostarczenie do organizmu potrzebnych składników odżywczych. Suplementy nie są tak efektywne w ich dostarczeniu do organizmu jak zwykła, zbilansowana dieta

3. Jedzenie aspołeczne i izolacja – spójrzmy prawdzie w oczy – ortorektyk raczej rezygnuje z jedzenia z innymi, ponieważ to co jedzą inni, nie spełnia jego wyśrubowanych wymagań wobec jedzenia. Jest to negatywny efekt, który zabiera dużo radości związanej ze wspólnym jedzeniem

4. Chroniczny brak czasu – ortorektyk poświęca masę swojego czasu na zakup odpowiednich produktów spożywczych, ich przetwarzanie, przechowywanie – pod tym względem zmuszony może być do poświęcenia czasu, który powinien poświęcić na inne czynności – byle tylko jeść zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Zobacz również
anoreksja

5. Poważne konsekwencje zdrowotne – autor terminu – Steven Bratman – wskazywał, że skrajne postaci tej anomalii w odżywianiu mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i w ich konsekwencji także śmierci.

Leczenie ortoreksji

Ortoreksja nie jest sklasyfikowaną jednostką chorobową i stąd też brak jest szerszych opracowań na jej temat jak i metod podejścia do jej leczenia. Dla dietetyka jest to nietypowy problem, ponieważ w przeciwieństwie do przeciętnych pacjentów – wiedza na temat zdrowego odżywiania takiej osoby jest szeroka, niestety nie zawsze poprawna (często bierze się ona z niesprawdzonych źródeł). Tym samym istotne jest na pewno zracjonalizowanie odżywiania, wskazanie problemów jakie niesie ono ze sobą. Pomocna może być również konsultacja psychologiczna.

Brak ocen

Proszę oceń