Otyłość a płodność mężczyzn – nowe wyniki badań

Avatar photo
OTYŁOŚĆ a płodność

Nowe badanie analizuje związek między otyłością a niepłodnością u mężczyzn. Opublikowane we „Frontiers in Physiology„, badania donoszą, że otyli mężczyźni mają podwyższony poziom markerów stanu zapalnego w płynie nasiennym i niższą jakość nasienia, co ma związek z ich wskaźnikiem masy ciała (BMI). Odkrycia naukowców z Shanghai Jiao Tong University (Chiny) sugerują, że przewlekły stan zapalny w męskich narządach rozrodczych wyjaśnia związek między otyłością i zmniejszoną płodnością.

Otyłość  – konsekwencje zdrowotne:

Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym na świecie. Oprócz wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, otyłość jest również związana z obniżoną jakością nasienia i niepłodnością u mężczyzn. Naukowcy powiązali również otyłość ze zwiększonym stanem zapalnym. Osoby otyłe mogą doświadczać przewlekłego stanu zapalnego w różnych tkankach, a poprzednie badania pokazują, że komórki tłuszczowe mogą wytwarzać i uwalniać określone białka sygnałowe, które powodują reakcje zapalne.

Charakterystyka i wyniki badania na myszach:

Niektóre badania wiązały przewlekłe zapalenie z zaburzeniami produkcji i funkcji plemników – nie było jednak wiadomo, czy zapalenie związane z otyłością może wpływać na płodność. Naukowcy z Chin postawili hipotezę, że przewlekły stan zapalny związany z otyłością może wpływać na męski układ płciowy. Naukowcy porównali poziom markerów stanu zapalnego w obrębie narządów płciowych samców myszy o masie ciała w normie oraz gryzoni karmionych dietą wysokotłuszczową. Stwierdzono u otyłych myszy zmiany strukturalne w jądrach i zmiany w ekspresji hormonów płciowych. Obejmowało to obniżenie poziomu testosteronu. Zespół zaobserwował także wzrost białek zapalnych w jądrach u otyłych gryzoni. Obejmowały one białka, które mogą wpływać na funkcje plemników oraz te, które mogą wpływać na komórki w jądrach uczestniczących w produkcji nasienia.

Charakterystyka i wyniki badania na ludziach:

Zespół badawczy przeanalizował następnie próbki ludzkiego nasienia pod kątem jakości i markerów stanu zapalnego. Próbki te dostarczyło 272 dawców: 82 mężczyzn o masie ciała w normie, 150 z nadwagą i 40 otyłych. Stwierdzono istotnie zwiększony poziom białek zapalnych u osób z nadwagą i otyłością – poziom tych białek koreluje z BMI dawców. Podobnie, koncentracja (stężenie) i ruchliwość plemników, dwa ważne wskaźniki płodności, były istotnie zmniejszone u pacjentów z nadwagą i otyłością. Ich spadek obserwowano wraz ze wzrostem BMI.

Wyniki sugerują, że przewlekły stan zapalny spowodowany otyłością może zaszkodzić męskim narządom płciowym, prowadząc do obniżenia płodności, jednak potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić. Naukowcy są przekonani, że przewlekłe stany zapalne związane z otyłością mogą powodować anomalie plemników.

Zobacz również
odchudzanie

Podsumowanie

Otyłość jest poważnym problemem we współczesnym społeczeństwie, a częstość występowania otyłości i wskaźnika niepłodności mężczyzn nadal rośnie. Redukcja masy ciała jest ważna w poprawie męskiej płodności. Inną opcją może być opracowanie ukierunkowanych metod leczenia w celu zmniejszenia przewlekłego stanu zapalnego w obrębie męskich narządów płciowych, co pomoże zapobiegać uszkodzeniom i zmniejszeniu płodności.

Źródło:

Weimin Fan, Yali Xu, Yue Liu, Zhengqing Zhang, Liming Lu, Zhide Ding. Obesity or Overweight, a Chronic Inflammatory Status in Male Reproductive System, Leads to Mice and Human Subfertility. Frontiers in Physiology, 2018