Probiotyki zmniejszają ryzyko próchnicy

Avatar photo
zdrowe zęby
https://dietetycy.org.pl/jedzenie-przyjazne-dla-zebow/

Ciekawe wyniki przyniosło jedno z najnowyszch badań naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona na Uniwersytecie Negev i Chengdu w Chinach – probiotyk pochodzący z syczuańskich kiszonek może zapobiec próchnicy

Kiszonki to ważny element zwyczajowej diety na południowym zachodzie Chin. Podczas fermentacji owoców i warzyw bakterie rozkładają naturalne cukry proste na kwas mlekowy.

Probiotyki oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia, w tym regulację układu odpornościowego, poprawę zaburzeń flory jelitowej, obniżenie poziomu cholesterolu, a teraz, jak pokazuje najnowsze badanie, także hamowanie rozwoju próchnicy.

Próchnica

Próchnica jest wywoływana przez Streptococcus mutans (S. mutans) powszechnie występujący w ludzkiej jamie ustnej jako płytka nazębna i ma znaczący wpływ na rozwój próchnicy. Najczęstsze szczepy występujące w komercyjnych dentystycznych produktach probiotycznych obejmują rodzaje Lactobacillus i Bifidobacterium.

Według badań opublikowanych w „Frontiers in Microbiology”, szczep Lactobacillus ( L. plantarum K41) znaleziony w marynatach w Syczuanie, znacząco hamuje tworzenie biofilmów Streptococcus mutans (o 98,4%).

kiszonki
grelena / 123RF

Badanie

Zespół badawczy ocenił 14 różnych rodzajów kiszonek z Syczuanu z południowo-zachodnich Chin. Wszystkie próbki pocięto na kawałki i poddano seryjnemu rozcieńczeniu solanką, następnie odpowiednie rozcieńczenia rozprowadzono na płytkach agarowych i inkubowano w 37°C przez 48 godzin. Badacze wyekstrahowali 54 różne szczepy Lactobacillus i odkryli, że jeden, L. plantarum K41, znacznie zmniejszył częstość występowania i nasilenie ubytków próchnicowych. L. plantarum K41 wykazywał również wysoką tolerancję dla kwasów i soli, co stanowi dodatkową korzyść jako probiotyk w warunkach jamy ustnej. Jak informują autorzy, może również mieć potencjalną wartość handlową, jeśli zostanie dodany do produktów mlecznych.

Zobacz również
baobab

W zakresie technologii żywności Lactobacilus plantarum są wykorzystywane do konserwowania gotowanego mięsa, przypraw i produktów mlecznych – wykorzystuje się je jako kultury starterowe w procesach fermentacyjnych w przemyśle mleczarskim, ponieważ prowadzą się do polepszenia właściwości organoleptycznych oraz do produkcji kiszonek.  

lactobacillus
Kateryna Kon / 123RF

Źródło: Guojian Zhang, Miao Lu, Rongmei Liu, Yuanyuan Tian, Viet Ha Vu, Yang Li, Bao Liu, Ariel Kushmaro, Yuqing Li, Qun Sun. Inhibition of Streptococcus mutans Biofilm Formation and Virulence by Lactobacillus plantarum K41 Isolated From Traditional Sichuan Pickles. Frontiers in Microbiology, 2020; 11