Reguła pięciu sekund – prawda czy mit?

reguła pięciu sekundIstnieje szeroko krążąca pogłoska na temat tego, że jeśli jedzenie upadnie nam na podłogę i podniesiemy je przed upływem 5 sekund – to nie zdążą się przenieść na nie bakterie i można je spokojnie zjeść. Oczywiście jest to zasada traktowana z przymrużeniem oka. Ale… jest w tym ziarnko prawdy, jak przekonuje zespół profesora Anthony’ego Hiltona z Aston University w Wielkiej Brytanii. Tam też do stosowania tej zasady od czasu do czasu przyznaje się aż 81% kobiet spośród 87%, które jest skłonne zjeść jedzenie upadłe na podłogę.

Reguła pięciu sekund – krytyka naukowa

Reguła pięciu sekund – czasami zwana również regułą trzech sekund czy dziesięciu – nie pochodzi z żadnych badań, jednak jest na tyle zakorzeniona w kulturach wielu krajów świata, że naukowcy sprawdzali już kilka razy jak ma się ona do rzeczywistości. I tak na przykład:

  • Według badań Jillian Clarke z University of Illinois (2003) pałeczki okrężnicy przedostają się do jedzenia w czasie zdecydowanie krótszym niż pięć sekund co dowodzi fałszywości reguły (praca nagrodzone Ig Noblem…)
  • Dr Jorge Parada z Loyola University w Chicago także twierdzi, że reguła jest fałszywa – jedzenie jest zakażane natychmiast i bezpowrotnie

W każdym micie ziarnko prawdy?

Aby potwierdzić lub ostatecznie obalić ten mit, sprawą zajęli się także badacze z Aston University. Badanie objęło bakterie escherichia coli oraz staphylococcus aureus. Potrawami jakie brano pod uwagę były tosty, makaron, cukierki oraz ciastka. I tutaj naukowcy mieli niejednoznaczne spostrzeżenia:

  • Ilość bakterii faktycznie zależy od tego jak długo ma kontakt z powierzchnią
  • Ryzyko szkody zdrowotnej dalej istnieje choć czym dłużej jedzenie tkwi na podłodze – tym się ono zwiększa
  • Zakażenie następuje od razu – jednak ilość bakterii przy krótkim kontakcie jest mała
  • Ilość przenoszonych bakterii zależy od faktury podłogi (dywany przenoszą najmniej badanych bakterii, więcej przenoszą powierzchnie laminowane i kafelki podłogowe)
  • Bakterie “chętniej” przenoszą się na wilgotne jedzenie
Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Konferencja NEUROBIOTA 3 – Depresja: diagnostyka, leczenie, żywienie

Zobacz również:

A czy Wy również czasami stosujecie zasadę pięciu sekund?

Źródło: medicalnewstoday.com

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No