S.O.S. dla stawów – Katarzyna Olejniczak, Anna Piekarczyk [Recenzja]

Kamila Zachciał
sos dla stawów

Temat zdrowia stawów w kontekście dietoterapii często jest pomijany w środowisku dietetycznym. Znacznie łatwiej znajdziemy jakościowe książki na temat żywienia w cukrzycy lub otyłości. Temat zapalenia stawów bądź innych chorób reumatycznych jest rzadziej poruszany. Książka “S.O.S dla stawów” została napisana przez dwie specjalistki do spraw żywienia. Na co dzień spotykają się one z pacjentami cierpiącymi na choroby stawów. Książka poparta jest literaturą naukową oraz konsultacją medyczną dr n.med. Macieja Lewickiego.

Tytuł: “S.O.S. dla stawów”
Autor: Katarzyna Olejniczak, Anna Piekarczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Ilość stron: 292
Rok wydania: 2020

Dieta w chorobach stawów – jak bardzo jest istotna?

Zapalne choroby stawów to wbrew pozorom problem wielu osób. Niestety jest to nadal temat mało popularny w kontekście dietoterapii. Dlatego też bardzo ważne są dobre pozycje literackie powstające na ten temat. Już teraz można zaobserwować ogromny postęp w leczeniu chorób reumatycznych. Bez odpowiednich zmian żywieniowych trudno jednak jest osiągnąć pożądane efekty. Książka “S.O.S. dla stawów” w sposób przystępny przekazuje czytelnikowi wskazówki. Dowiecie się z niej, do jakiego specjalisty się udać. Odpowie na pytanie, jak przygotować się do wizyty oraz jak radzić sobie po uzyskanej diagnozie.

Zawartość książki

W pierwszej części książki, autorki skupiają się na części teoretycznej. Potem płynnie przechodzą do tej poświęconej przepisom kulinarnym. Sama książka przykuwa uwagę okładką. W środku również znajdziemy ciekawe ilustracje oraz grafiki. Przyciągają one wzrok czytelnika i zachęcają do głębszej lektury.

Część merytoryczna

S.O.S. dla stawów” w początkowym rozdziale skupia się na opisie przyczyn, objawów, diagnostyce oraz terapii najczęstszych chorób stawów. Znajdziemy tam takie podrozdziały jak:

Rozdział drugi skupia się na poruszaniu aspektów dietetycznych w chorobach reumatycznych. Zostają poruszane takie kwestie jak: ogólna rola diety, mity żywieniowe oraz składniki żywieniowe, które pozytywnie wpływają na dane schorzenia.  Autorki poruszają również temat aktywności fizycznej, roli psychiki w leczeniu, mitów żywieniowych oraz ziołolecznictwa. Szczególnie obalanie mitów żywieniowych wydaje się ważne w dobie dostępu do internetu, w którym to często można natknąć się na nieprawdziwe informacje.

Zobacz również
zero-waste-cover

Część kulinarna

Ostatnie 140 stron książki poświęcone jest przepisom na śniadania, obiady, kolacje oraz przekąski. Są one również wzbogacone w zdjęcia, które zdecydowanie zachęcają do wypróbowania potraw. Otrzymujemy także informacje o przybliżonym czasie przygotowania oraz wartości odżywczej potrawy. To sprawia, że możemy skomponować pełne menu z użyciem posiłków autorek.

Podsumowanie

S.O.S. dla stawów” jest publikacją stworzoną dla osób zmagających się z bólami stawów, chorobami reumatycznymi oraz ich bliskich. Książka zwiększa świadomość pacjentów i pomaga im odnaleźć prawidłowy sposób odżywiania. Zwiększy on skuteczność leczenia oraz zmniejszy ryzyko groźnych powikłań. Może również być używana przez dietetyków, którzy szukają inspiracji posiłków dla pacjentów z chorobami stawów lub chcą zarekomendować im przydatną lekturę.