Teraz czytasz
Suplementy z bakteriami flory jelitowej w walce z nadmiernym apetytem

Suplementy z bakteriami flory jelitowej w walce z nadmiernym apetytem

dr Justyna Bylinowska
suplementy apetyt

Suplementy diety zawierające bakterie flory jelitowej hamują apetyt na wysokokaloryczne produkty żywnościowe.

Czasami mamy ochotę na niezdrową przekąskę jak chipsy, czekoladki, wafelki czy pizza – okazjonalne włączanie do diety tych produktów nie niesie zbytniej szkody dla organizmu. Jednak co zrobi,ć by ochota na nie stała się częstsza? Odpowiedz znajdziemy w najnowszym wydaniu The American Journal of Clinical Nutrition – gdzie opublikowano wyniki badań nad wpływem suplementów diety zawierających bakterie flory jelitowej na obniżenie łaknienia na wysokokaloryczne przekąski.

Wyniki badania

Badanie przeprowadzono wśród 20 dorosłych mężczyzn o prawidłowej masie ciała. Mężczyźni z grupy badanej otrzymywali napoje mleczne z dodatkiem estru propionianowego inuliny, natomiast panowie z grupy kontrolnej spożywali napoje mleczne wzbogacone jedyni inuliną. Następnie obu grupom zaoferowano makaron z sosem pomidorowym i zbadano jaką ilość tej wysokokalorycznej potrawy spożyli badani. Panowie, którym podawano propionian inuliny spożyli o 10% mniej zaoferowanego dania w porównaniu do tych z grupy kontrolnej, otrzymującej napoje z samą inuliną.

Wniosek płynący z badania dotyczy komunikacji na linii jelita-mózg – prawidłowa mikroflora jelitowa wspomagana odpowiednią podażą błonnika w tym inuliny i jej pochodnych wzmacnia sygnał sytości odbierany przez mózg, a tym samym wpływa na ograniczenie podaży pożywienia.

Badacze na podstawie przeprowadzonego eksperymentu rekomendują modyfikację diety tak, by zapewnić zalecaną ilość błonnika pokarmowego z dietą, a w przypadku, gdy jest to utrudnione, sięgnięcie po suplementy diety, zawierające inulinę lub jej ester propionianiowy o bardziej stymulującym działaniu na rozwój bakterii symbiotycznych niż sama inulina.

Zobacz również
dieta przy nadmiarze żelaza

Źródło: medicalnewstoday.com

Brak ocen

Proszę oceń