Fakt: ćwicz, aby złagodzić objawy zespołu suchego oka!

Avatar photo
zespół suchego oka

Piekące oczy, uczucie suchości, piasku pod powiekami i przekrwienie. To objawy, które związane są z bardzo często występującym problemem zespołu suchego oka. Nie pomagają tej sytuacji godziny, jakie obecnie spędzamy przed komputerem i smartfonem, klimatyzowane pomieszczenia. Czasem może towarzyszyć innym schorzeniom, takim jak zespół Sjogrena i choroba Parkinsona.

Nie jest to dolegliwość, którą da się raz na zawsze wyleczyć. Można ją jednak kontrolować przez korzystanie z odpowiednich preparatów i odpowiedni styl życia.

I tu badacze z University of Waterloo podają dowód na to, że pomóc może… aktywność fizyczna! Swoje wnioski opublikowali w Experimental Eye Research. My zaś podsumujemy najważniejsze obserwacje.

Skąd się bierze suche, drażliwe uczucie w oczach?

Bardzo upraszczając cały mechanizm – nasze oko jest chronione przez film, który, aby działał skutecznie, powinien mieć:

  • odpowiedni skład (to warunkuje jego działanie, rozmieszczenie i trwałość)
  • być produkowany w odpowiedniej ilości (wydzielanie łez)

Przy dolegliwościach suchego oka funkcje te są zaburzone. Niechronione dostatecznie obszary stają się drażliwe.

Jak przebiegło badanie?

Badacze zaprosili do udziału 52 osoby. Część z nich uprawiała sport (co najmniej pięć razy w tygodniu), część nie (aktywność nie większa niż raz w tygodniu).

Przed i pięć minut po zakończeniu aktywności analizowano obserwacyjnie ilość i jakość łez w oku.

Zobacz również
schizofrenia

Naukowcy zauważyli, że obie grupy po aktywności fizycznej miały korzystniejszy skład i ilość wydzielonych łez. Dodatkowo grupa uprawiająca sport częściej – miała większą korzyść z przeprowadzonej aktywności.

sport zdrowie oczu
magiceyes / 123RF

Podsumowanie

Badanie jest świetnym przykładem tego, jak nasze współczesne życie spędzane w znaczącej części przed ekranem, powinno być urozmaicane aktywnością fizyczną. Poza ogólnymi korzyściami dla zdrowia: zmniejszeniem ryzyka chorób cywilizacyjnych, otyłości – dochodzą nowe korzyści, o których istnieniu wciąż dowiadujemy się z takich interesujących badań, jak to przeprowadzone przez badaczy z University of Waterloo.

Źródło:

Abokyi, S., Mensah, S. N., Otchere, H., Akoto, Y. O., & Ntodie, M. (2022). Differential effect of maximal incremental treadmill exercise on tear secretion and tear film stability in athletes and non-athletes. Experimental Eye Research214, 108865.