Teraz czytasz
Żywność organiczna jednak zdrowsza?

Żywność organiczna jednak zdrowsza?

żywność organiczna

Czy jedzenie ze sklepu ekologicznego jest zdrowsze od jedzenia konwencjonalnego? Czy żywność organiczna przynosi coś więcej poza spokojem ducha? O kontrowersjach związanych z zaletami żywności ekologicznej pisaliśmy wcześniej w artykule „sklepy ekologiczne – mit zdrowia?”. Obecnie naukowcy z międzynarodowego zespołu, prowadzonego przez Newcastle University starają się dowieść w szeroko zakrojonym badaniu, że nie jest to żaden mit zaś jak oceniają badacze – ilość dowodów jest przytłaczająca. Jakie to dowody i na co wskazują?

W czym żywność organiczna jest lepsza?

Według wyników badań żywność organiczna miała stwierdzoną:

  • o 18-69% większą zawartość antyoksydantów
  • 4-krotnie niższą zawartość pestycydów
  • o 48% niższą zawartość kadmu
  • niższe stężenia związków azotowych

Co za tym idzie żywność organiczna powinna mieć znacznie lepszy wpływ na nasze zdrowie niż jedzenie konwencjonalne. I co podkreślają badacze – dostarczymy organizmowi cennych składników mineralnych, na które musielibyśmy normalnie poświęcić dodatkowy posiłek z porcją owoców i warzyw.

Skąd rozbieżności w ocenie żywności organicznej?

W ostatnim czasie pojawiło się kilka poważnych badań i opracowań przeczących zdrowotnym właściwościom żywności organicznej i ekologicznej. Głównym zarzutem był brak dostatecznych dowodów na te pozytywne właściwości tego typu jedzenia. Natomiast jak wskazują badacze z Newcastle University – od tego czasu pojawiły się już nowe badania i te są jak najbardziej przekonujące.

Niemniej reakcje wobec tych doniesień są podzielone – i niektórzy zarzucają im nie tylko brak dowodów na to, że inna zawartość niektórych wspomnianych związków wpływa na zdrowie lecz również, że składy produktów naturalnych zawsze się między sobą różnią.

Źródło: medicalnewstoday.com

Obejrzyj komentarze (0)

Leave a Reply