AHA: olej kokosowy NIE jest zdrowy!

Avatar photo

Najnowsze zalecenia dostępne na stronach internetowych American Heart Association pozostawiają bez złudzeń zwolenników oleju kokosowego jako „zdrowego” tłuszczu. Olej ten w ostatnich latach stał się niezwykle modny, moda zaś na niego promowana była przez wielu guru zdrowego żywienia – pomimo tego, że wielu dietetyków patrzyło na ten trend z przymrużeniem oka.

Yahoo w tym tygodniu zwróciło uwagę na aktualizację zaleceń AHA dotyczących spożycia tłuszczów nasyconych, z których w 82% składa się olej kokosowy.

Jak ogłasza AHA: „Ponieważ olej kokosowy podnosi poziom cholesterolu LDL, przyczyny chorób sercowo-naczyniowych i brak jest w nim korzystnych właściwości, odradzamy wykorzystywanie oleju kokosowego” (pełna treść)

Najpoważniejszym zarzutem jest to, że tłuszcze te podnoszą poziom „złego” cholesterolu LDL, co ma negatywny wpływ na zdrowie układu krwionośnego. Stąd też zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczy nasyconych – dla osób mających problem z poziomem cholesterolu – do poziomu 6% kalorii spożywanych dziennie.

Zobacz również
żywienie w ciąży omega-3

Źródło: yahoo.com