Czy ziemniaki tuczą

Avatar photo
czy ziemniaki tuczą

Czy ziemniaki tuczą? Chociaż nie trzeba nikogo przekonywać już, że ziemniaki w formie przygotowanych na oleju frytek czy też chipsów ziemniaczanych zwiększają szansę przybrania na wadze, to tak często obecne na naszych stołach ziemniaki gotowane z dodatkami również mogą przynosić podobny efekt.

Czy ziemniaki tuczą?

Tak i nie. To prawda, że ziemniaki potrafią być jednym z głównych winowajców otyłości. Tak wskazują badania z Harvard School of Public Health z zeszłego roku (zob. LA Times) . Chociaż to badanie wskazuje, że spożycie ziemniaków było skorelowane z przybieraniem na wadze, to większość dietetyków jest zdania, że głównym winowajcą są dodatki, sosy i okrasy do nich stosowane, smażenie w oleju. Same ziemniaki są niskoenergetyczne.

Dlaczego nie warto rezygnować z ziemniaków?

O ile faktycznie spożywanie ziemniaków z dodatkami potrafi być tuczące i zdecydowanie dbając o linię należy omijać frytki oraz chipsy, to zwykłe ziemniaki są świetnym źródłem błonnika oraz potasu, witamin. Warto je jeść pamiętając o odpowiedniej aktywności fizycznej i urozmaiceniu jadłospisu.