IARC: Kawa i Mate nie powodują raka (chyba, że są bardzo gorące)

Avatar photo
mate kawa rak

Agencja IARC (Agency for Research on Cancer) należąca do WHO wydała raport na temat potencjalnej rakotwórczości napojów takich jak kawa i mate. Należy zaznaczyć, że w 1991 agencja ta oznaczyła kawę jako

potencjalnie rakotwórczą – szczególnie w kontekście pojawiających się wtedy badań na temat wpływu na występowanie raka pęcherza. Tym bardziej istotne jest, że…

Zdrowa kawa

IARC: Po analizie ponad 1000 badań z tego zakresu – nie ma podstaw, aby uznać, że kawa jest napojem niebezpiecznym w tym obszarze. Nie wpływa na raka trzustki, piersi, prostaty. Wręcz przeciwnie – zauważono pozytywny wpływ na brak występowania raka wątroby i macicy.

Niezdrowe gorące napoje

Pod lupę agencja wzięła także bardzo gorące napoje – zostały one uznane za prawdopodobnie niebezpieczne w kontekście występowania raka przełyku. Oznacza to, że istnieje podejrzenie o ich szkodliwości, chociaż ilość badań jest jeszcze niewystarczająca.

Bardzo gorące napoje – mate, biała herbata (w okolicach 70 st. C) są popularne w Chinach, Ameryce Południowej, Turcji i Iranie. To tam rak przełyku występuje w dużej ilości.

Zobacz również
sorgo

Mate

Samo mate pite w niższej temperaturze nie zostało sklasyfikowane przez IARC jako niebezpieczne. Przy czym tutaj też brakuje odpowiedniej ilości badań – zarówno na ludziach, jak i zwierzętach.

Źródło: iarc.fr