Teraz czytasz
IARC: Kawa i Mate nie powodują raka (chyba, że są bardzo gorące)

IARC: Kawa i Mate nie powodują raka (chyba, że są bardzo gorące)

Redakcja Dietetycy.org.pl -
mate kawa rak

Agencja IARC (Agency for Research on Cancer) należąca do WHO wydała raport na temat potencjalnej rakotwórczości napojów takich jak kawa i mate. Należy zaznaczyć, że w 1991 agencja ta oznaczyła kawę jako

potencjalnie rakotwórczą – szczególnie w kontekście pojawiających się wtedy badań na temat wpływu na występowanie raka pęcherza. Tym bardziej istotne jest, że…

Zdrowa kawa

IARC: Po analizie ponad 1000 badań z tego zakresu – nie ma podstaw, aby uznać, że kawa jest napojem niebezpiecznym w tym obszarze. Nie wpływa na raka trzustki, piersi, prostaty. Wręcz przeciwnie – zauważono pozytywny wpływ na brak występowania raka wątroby i macicy.

Niezdrowe gorące napoje

Pod lupę agencja wzięła także bardzo gorące napoje – zostały one uznane za prawdopodobnie niebezpieczne w kontekście występowania raka przełyku. Oznacza to, że istnieje podejrzenie o ich szkodliwości, chociaż ilość badań jest jeszcze niewystarczająca.

Bardzo gorące napoje – mate, biała herbata (w okolicach 70 st. C) są popularne w Chinach, Ameryce Południowej, Turcji i Iranie. To tam rak przełyku występuje w dużej ilości.

Mate

Samo mate pite w niższej temperaturze nie zostało sklasyfikowane przez IARC jako niebezpieczne. Przy czym tutaj też brakuje odpowiedniej ilości badań – zarówno na ludziach, jak i zwierzętach.

Zobacz również
zielona herbata nowotwory

Źródło: iarc.fr

Brak ocen

Proszę oceń