Jak odchudzić dziecko z nadwagą?

Avatar photo
jak odchudzić dziecko

Problemy z otyłością nie są problemem wyłącznie dorosłych. Kłopoty z nadwagą pojawiają się coraz częściej i coraz wcześniej wśród dzieci. O ile dorosły jest bardziej odpowiedzialny i niezależny w tym co robi, to sprawa nadwagi dziecka nie jest wyłącznie jego problemem – lecz przede wszystkim rodziców. W poniższym artykule podpowiadamy jak sobie radzić z nadwagą u dzieci.

Odchudzanie dzieci

Odchudzanie u dzieci to nie lada dylemat dla rodziców. Często dorośli sięgają po diety-cud, których jest pełno na rynku. W przypadku dzieci byłoby to jednak bardzo niewskazane. Trzeba pamiętać, że zdrowie dzieci potrafi być o wiele bardziej wrażliwe na wahania w dostarczaniu mu odpowiednich minerałów.

Warto sobie odpowiedzieć na początku na kilka pytań:

1. Czy w domu gotujesz niezdrowe, tłuste potrawy?

2. Czy w domu dziecko ma dostęp do dużej ilości słodyczy?

3. Czy dziecko poza domem często pije napoje gazowane, soki owocowe, je chipsy i dania fast-food?

4. Czy Twoje dziecko większość czasu spędza przed TV albo komputerem i mało wychodzi na dwór?

5. Czy jesteś złym wzorcem odżywiania się dla swoich dzieci?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco – warto zacząć od tego, by to zmienić. Trzeba pamiętać, że to co jedzą dzieci zależy w większości od nas i warunków jakie im zagwarantujemy.

Sycące śniadania i domowe obiadki

Prawda jest taka, że dziecko zawsze będzie chętniej jadło niezdrowe przegryzki w szkole jeśli nie damy mu sycącego (ale zdroweg0) śniadania. Zasada uniwersalna mówi, że to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jeśli dziecko mało zje rano, to będzie przegryzać cały dzień niezdrowe produkty nawet tego nie zauważając.

Zobacz również
cynamonowiec

Zdecydowanie lepiej jest też, aby maksymalnie dużo posiłków dziecko zjadało w domu. To tutaj masz kontrolę nad tym co je i jak je. Wiadomo, że nie jesteś w stanie w 100% kontrolować tego co je w szkole, ale w domu to Ty decydujesz. Na przykład możesz spróbować zamienić w szafce niezdrowe słodycze na ich bardziej zdrowe, mniej kaloryczne odpowiedniki. Unikaj też dostępności słodzonych napojów gazowanych i soków owocowych z kartonu – to bomby kaloryczne !

Trochę ruchu…

Niestety bez ruchu nawet przy dobrym, zbilansowanym odżywianiu może być kłopot z nadwagą. To zrozumiałe, że w dzisiejszych czasach dzieci nie bawią się zazwyczaj już całymi dniami na dworze, jednak jeśli tak nie jest – od Ciebie również wiele zależy. Dlaczego nie spróbować zapewnić jakichś ciekawych dodatkowych zajęć fizycznych poza szkołą dla dziecka, bądź samemu wybierać się z nim częściej na wypady rowerowe, kajakiem, pograć w piłkę czy iść na piesze wędrówki. Jest szansa, że dziecko nie tylko straci zbędne kilogramy ale również pozna swoją nową pasję. A wtedy powinno być już z górki.

Wyłącz telewizję i komputer

Telewizja i komputer to wrogowie dziecka w walce z nadwagą. To nie tylko problem siedzenia i braku aktywności fizycznej. Badania wykazały, że siedząc przed telewizorem i komputerem zjadamy masę niepotrzebnych, niezdrowych produktów żywnościowych. I nic tu nie pomoże układanie diety. Przy oglądaniu TV często wyłączamy myślenie i nie liczymy ile zjadamy.

Kolonie odchudzające dla dzieci oraz pomoc od specjalisty

Na sam koniec – a może właśnie na sam początek – warto przypomnieć, że jeśli dalej czujemy się zagubieni w tym, co należy zrobić z dzieckiem – zwróćmy się z problemem do specjalisty. W każdym większym mieście istnieje wiele poradni dietetycznych, w których dietetyk chętnie doradzi jak postąpić z dzieckiem. Alternatywą na szybkie schudnięcie jest również wybór coraz bardziej popularnych kolonii odchudzających, których oferta staje się z roku na rok coraz szersza.

Tak czy inaczej – przede wszystkim należy działać, bo bez pomocy rodziców dziecku może być ciężko zatrzymać wskazówki na wadze.