Jak poprowadzić konsultację dietetyczną online?

Avatar photo
konsultacje dietetyczne online

Konsultacja dietetyczna w gabinecie czy poradni składa się z przeprowadzenia wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu pomiarów antropometrycznych przez dietetyka. Podczas wywiadu dietetyk zbiera informacje na temat sposobu odżywiania, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej klienta. Pacjent może zostać wcześniej poproszony o wypełnienie wywiadu żywieniowego, czy sporządzenia dzienniczka żywieniowego. Dietetyk przeprowadza także pomiar składu i masy ciała za pomocą bioimpedometru. Badanie dostarcza informacji m.in. o ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ciele. Dietetyk może także zmierzyć obwód talii i bioder pacjenta. Badania te pozwolą na monitorowanie postępu podczas wizyt kontrolnych. Po odbyciu pierwszej konsultacji pacjent otrzymuje indywidualny plan żywieniowy [1].

Jak wygląda konsultacja dietetyczna online? – przykładowy przebieg

Umówienie konsultacji online, podobnie jak w przypadku wizyty w gabinecie, często odbywa się poprzez kontakt telefoniczny, mailowy, czat, formularz kontaktowy na stronie internetowej poradni lub dietetyka [2].

Aby usprawnić przebieg konsultacji, dietetyk przed spotkaniem może poprosić pacjenta o wypełnienie kwestionariusza z podstawowymi informacjami, takimi jak: wiek, waga, historia choroby, zażywane leki. Wstępne zapoznanie z podstawowymi informacjami pacjenta ułatwi dietetykowi przygotowanie się do konsultacji oraz zapobiegnie pominięciu przez pacjenta niektórych informacji [3].

Konsultacja dietetyczna realizowana za pośrednictwem komunikatora internetowego (np. Skype’a) przebiega podobnie jak wizyta w gabinecie. Różnicą jest jednak brak możliwości przeprowadzenia analizy składu i masy ciała. Zamiast tego dietetyk może poprosić pacjenta o pomiar masy ciała przy pomocy wagi łazienkowej oraz pomiar obwodu talii przy pomocy metra krawieckiego. Pomiary wykonane przez pacjenta nie dostarczają co prawda tyle informacji ile pomiar bioimpedometrem, ale są dobrą metodą monitorowania masy ciała [2,4].

Po konsultacji ustalony zostaje indywidualny plan żywieniowy (na okres czasu wybrany przez pacjenta); może zostać także ustalony termin wizyty kontrolnej. Po konsultacji i przesłaniu jadłospisu pacjent może skontaktować się z dietetykiem ponownie za pośrednictwem maila, chatu czy Skype’a, w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

Narzędzia do przeprowadzenia konsultacji online

Na rynku mamy wiele darmowych aplikacji, które umożliwiają połączenie wideo, a tym samym przeprowadzenie wywiadu online nie tylko z pacjentami z całej Polski, ale także spoza granic kraju. Aby korzystać z ich możliwości niekiedy wystarczy tylko połączenie z internetem i przeglądarka, czasem również pobranie i zainstalowanie aplikacji z oficjalnej strony. Najpopularniejszym komunikatorem jest Skype, ale podobne rozwiązania oferuje również Google Meet, Zoom czy nawet Facebook.

Do korzystania z programów wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu, mikrofon, głośniki i kamerka. Aby jakość dźwięku była lepsza można także używać słuchawek.

Większość komunikatorów jest dość łatwa w obsłudze i aby rozpocząć połączenie potrzeba zaledwie kilku kliknięć. Wywiad żywieniowy przeprowadzony przez dietetyka za pośrednictwem programu nie będzie różnił się od tego zebranego w gabinecie czy poradni. Cenną funkcją jest możliwość udostępniania ekranu. W ten sposób dietetyk może pokazać pacjentowi materiały czy slajdy [5, 6].

Kilka praktycznych porad – na co zwrócić uwagę przygotowując się do konsultacji online

Konsultacja online nie wymaga wielu przygotowań. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które usprawnią przebieg spotkania:

Zobacz również
różaniec górski

  1. Należy zadbać o miejsce, w którym nic nie będzie zakłócało wizyty. Dobrze mieć osobny pokój i zamknięte drzwi, aby żadne dźwięki nie przeszkadzały w spotkaniu.
  2. Najlepiej wybrać miejsce gdzie pacjent będzie się czuć swobodnie, komfortowo.
  3. Przed konsultacją dobrze sprawdzić czy mikrofon i kamerka działają odpowiednio; ewentualnie mieć w pobliżu zapasowe słuchawki z mikrofonem.
  4. Wątpliwości czy pytania do dietetyka warto zapisać, aby nie umknęły w trakcie wizyty.
  5. Warto przygotować kartkę papieru i długopis lub dokument tekstowy, aby sporządzić notatki podczas wizyty. Warto mieć też pobliżu kalendarz, aby zapisać ewentualny termin następnej konsultacji [6, 7].
dietetyk online
© Rabia Elif Aksoy / 123RF

Zalety i wady poradnictwa dietetycznego online

Konsultacje dietetyczne online mają zarówno rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Decyzję czy warto odbyć konsultację przez internet czy w formie stacjonarnej, warto podjąć po zapoznaniu się z zaletami i wadami poradnictwa online.

Zalety:

  • konsultacja dietetyczna może odbyć się bez wychodzenia z domu; jest to duże udogodnienie dla ludzi pracujących, osób mających pod opieką dzieci czy pacjentów mających problem z poruszaniem się,
  • pacjent zaoszczędza czas na dojazd do gabinetu – jest do duże udogodnienie szczególnie dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie nie ma dostępu do porad dietetycznych w formie stacjonarnej,
  • pacjent ma możliwość skorzystania z usług dietetyków z całej Polski – istnieje wtedy możliwość odbycia konsultacji z dietetykiem wyspecjalizowanym w danej dziedzinie, czy takim który oferuje usługi w największym stopniu spełniające wymagania klienta,
  • aby odbyć konsultację wystarczy posiadać jedynie urządzenie mobilne z mikrofonem (i najlepiej kamerką) oraz aplikację komunikatora internetowego np. Skype’a,
  • dzięki możliwości przeprowadzenia dokładnego wywiadu podczas konsultacji przez Skype’a dietetyk może zaproponować pacjentowi indywidualny plan żywieniowy, dostosowany do jego preferencji i potrzeb,
  • wizyta online może okazać się dobrą alternatywą dla osób nieśmiałych, dla których dokonanie pomiarów antropometrycznych oraz bezpośredni kontakt z dietetykiem może być krępujące,
  • porady dietetyczne online są często tańsze od porad w gabinecie,
  • czas oczekiwania na otrzymanie indywidualnego planu żywieniowego jest często krótszy niż w przypadku wizyty w gabinecie [4, 8, 9, 10]

Wady:

  • wizyty online nie są dobrym wyborem dla pacjentów o niskiej motywacji do zmiany – pacjenci mniej zdyscyplinowani mogą mieć problem z osiągnięciem wyznaczonego celu,
  • podczas konsultacji online nie ma możliwości przeprowadzenia analizy składu i masy ciała – acjent we własnym zakresie wykonuje pomiar obwodów oraz masy ciała,
  • obsługa sprzętu oraz instalacja aplikacji może być problemem dla osób starszych
  • w wizycie może przeszkodzić słabe połączenie internetowe; również problemy ze sprzętem mogą obniżyć jakość wizyty [8, 9].

Podsumowanie

Konsultacja dietetyczna online ma wiele zalet i może okazać się dobrą alternatywą dla osób zapracowanych czy mających pod opieką dzieci. Wykwalifikowany dietetyk potrafi przeprowadzić konsultację przez internet w sposób podobny do wizyty w gabinecie. Wywiad żywieniowy przeprowadzony przez komunikator internetowy umożliwia stworzenie indywidualnego planu żywieniowego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Piśmiennictwo:

  1. https://dietografia.pl/dla-pacjenta/jak-wyglada-konsultacja-dietetyczna/ (dostęp 19.08.2020)
  2. https://dietolubni.pl/dietetyk-online-jak-wyglada-wspolpraca-z-dietetykiem-przez-internet/ (dostęp 19.08.2020)
  3. https://freelancedietitians.org/dietitian-blog-posts/skype-consultations-with-mairi-huntly-private-dietitian/ (dostęp 19.08.2020)
  4. https://dieta-trening-odchudzanie.pl/dietetyk-online-czyli-porady-dietetyczne-w-internecie-czy-to-dobry-pomysl-fakty-i-mity/ (dostęp 19.08.2020)
  5. https://kcalmar.com/dietetyk/blog/2020/03/20/praca-dietetyka-online/ (dostęp 19.08.2020)
  6. https://newtownnutrition.com.au/consultations/skype-consults/ (dostęp 19.08.2020)
  7. https://newtownnutrition.com.au/resources/tips-improve-skype-consultation/ (dostęp 19.08.2020)
  8. https://bonavita.pl/dietetyk-on-line-wady-i-zalety-poradni-internetowych (dostęp 19.08.2020)
  9. https://stalowezdrowie.pl/dietetyk-online-charakterystyka-zalety-i-wady-jak-wybrac/ (dostęp 19.08.2020)
  10. https://szczuplejsza.pl/zalety-odchudzania-z-dietetykiem-dietetyk-online-kiedy-nie-mozesz-wychodzic-z-domu/ (dostęp 19.08.2020)